Gra o tron najlepsze seriale fantasy
Gra o tron najlepsze seriale fantasy

Najlepsze seriale fantasy wszech czasów! | Ranking TOP 20

NAJLEPSZE SERIALE FANTASY

(10-1)

10. Lucyfer (2016-)

Jest to kolejna pozycja zainspirowana literaturą. Główny bohater serialu wzięty jest żywcem z, tym razem, serii komiksów Neila Gaimana Sandman. Władca Piekieł Lucyfer Morningstar (Tom Ellis) jest znudzony swoim życiem i postanawia zrezygnować z pełnionej funkcji. Wyjeżdża do Los Angeles, gdzie zostaje właścicielem luksusowego klubu nocnego. Niedługo potem dochodzi do zabójstwa, którego ofiarą jest młoda gwiazda muzyki pop. Lucyfer postanawia użyć swoich nadprzyrodzonych zdolności, by pomóc złapać mordercę. Po jakimś czasie zaczyna pracę w policji, gdzie znów będzie karał ludzi za popełnione czyny. (MŁ)

Zobacz również: Seriale podobne do Lucyfera! I TOP 5


9. The Originals (2013-2018)

The Originals jest spin-offem serialu Pamiętniki Wampirów zamówionym przez stację CW. Tak, ta produkcja również trafia na listę wskazującą najlepsze seriale fantasy. Klaus Mikaelson (Joseph Morgan), który jest pół wampirem, pół wilkołakiem, powraca do Nowego Orleanu, miasta wybudowanego niegdyś przez jego rodzinę. Okazuje się, że władzę w mieście przejął Marcel (Charles Michael Davis), okrutny wampir. Nie widząc innego wyjścia, Klaus, Rebekah (Claire Holt) i Elijah (Daniel Gillies) postanawiają zawrzeć układ z miejscowymi czarownicami, chcąc by władzę nad Nowym Orleanem odzyskali Pierwotni. (MŁ)


8. Happy! (2017-)

Jedna z najnowszych produkcji stacji Syfy, która jest adaptacją serii komiksów o tym samym tytule autorstwa Granta Morrisona i Daricka Robertsona. W tworzeniu serialu brał udział ten pierwszy oraz Brian Taylor, którego wiele osób może kojarzyć z szalonej dylogii Adrenalina z Jasonem Stathamem w roli głównej. Za sprawą tych dwóch panów Happy! jest równie nieszablonowym i pokręconym tworem co wspomniana powyżej produkcja. Wystarczy tylko przytoczyć zarys fabularny. Serial opowiada o zmęczonym życiem detektywie Nicku Saxie (Christopher Meloni), który chciałby już odejść z tego świata, lecz brakuje mu odwagi na samobójstwo. Postanawia więc zatrudnić się jako płatny zabójca, gdzie o zgon nietrudno, co szybko się potwierdza, a główny bohater o mało co nie umiera. Ku jego rozpaczy uchodzi jednak z życiem, a do tego zyskuje nowe problemy – znalazł się na celowniku gangstera Blue (Ritchie Coster), musi znaleźć świętego Mikołaja, który porwał dziewczynkę, a co najgorsze, przyczepił się do niego jednorożec, który był wyimaginowanym przyjacielem porwanej. A to tylko początek całej historii. (MC)


7. Zagubieni (2004-2010)

Przebojowa seria stacji ABC, która stała się kamieniem milowym w rozwoju rynku seriali oraz w znaczącym stopniu przyczyniła się do ewolucji dzisiejszej telewizji. Wystarczy przypomnieć, że za pilotażowy odcinek odpowiadał m.in. sam J.J. Abrams, a koszty jego realizacji wyniosły rekordowe 10 mln dolarów. W tamtym okresie było to nie do pomyślenia, aby przeznaczać takie środki na serię dla publicznej telewizji. Szybko się jednak okazało, że ryzyko popłacało, gdyż serial natychmiast osiągnął ogromną popularność, która nie słabła aż do zakończenia serialu na szóstym sezonie. Chcąc wyróżnić zalety Zagubionych, na pewno na pierwszym miejscu znalazłaby się fabuła. Zaprezentowana tu historia od początku była bardzo tajemnicza, a twórcy serwowali nam nowe informację niczym lekarz kroplówkę, sprawiając, że na każdy odcinek czekało się coraz trudniej. Streszczając, serial opowiadał o ludziach, którzy po katastrofie lotu 815 linii Oceanic Airlines z Sydney do Los Angeles rozbili się na wyspie i próbują się z niej wydostać. Szybko okazuje się jednak, że wyspa ta nie jest zwyczajnym bezludnym miejscem. Zagubieni stali również bardzo dobrą i niezwykle liczną obsadą aktorską – w premierowym odcinku mogliśmy zobaczyć aż 26 głównych postaci. (MC)


6. Outlander (2014-)

Outlander to ekranizacja powieści Diany Gabaldon, która w Polsce ukazała się pod tytułem Obca. Początkowo akcja serialu rozgrywa się w latach 40. XX wieku i opowiada o Claire Randall – sanitariuszce podczas II wojny światowej. Potem bohaterka w niewyjaśnianych okolicznościach przenosi się do XVII wieku – dokładnie do roku 1743 i trafia w sam środek konfliktu szkocko-angielskiego, gdzie w wyniku splotu pewnych wydarzeń staje po szkockiej stronie. Seria jest mieszanką wielu gatunków, ale z czasem przybiera formę romansu z tłem historycznym. Claire po przybyciu do nieznanych jej czasów odnajduje się tam za sprawą szkota Jamiego Frasera, relacja z którym z czasem przybiera łatwy do przewidzenia kierunek. Outlander wyróżnia się natomiast dobrą muzyką i pięknymi zdjęciami przedstawiającymi krajobrazy Szkocji. Jeśli chodzi o obsadę, to w rolach pierwszoplanowych postawiono tu na młodych, mało doświadczonych aktorów – główną bohaterkę gra Caitriona Balfe, która wcześniej była modelką. Ciekawiej wygląda za to drugi plan, gdzie m.in. w męża Claire wciela się Tobias Menzies (Brutus z Rzymu, Edmure Tully z Gry o tron). (MC)

Oultander seriale fantasy

Fot. Starz


5. Ash kontra martwe zło (2015-)

Serial oparty na kultowych filmach z lat 80. z serii Martwe Zło. Twórcą tej produkcji jest Sam Raimi, który odpowiadał również za filmy będące jej pierwowzorem. Po stworzeniu m.in. trylogii o Spider-Manie powraca on do początków swojej kariery i ponowienie daje nam kompletnie oderwaną od rzeczywistości rozrywkę, łącząc gatunki takie jak horror i komedia. Historia ponownie, tak jak to było w filmach, skupia się na osobie Asha Willimasa (w tej roli powraca Bruce Campbell), który chce zaznać spokoju, ale pakuje się w tarapaty i musi jeszcze raz zmierzyć się ze „złem”. Motyw jaki zaprezentowano w produkcji, mimo upływu ponad 30 lat od premiery pierwszego filmu z serii Martwe Zło, nadal niesamowicie bawi. Niemieszczące się w głowie popisy Asha oraz świetnie stworzeni wrogowie sprawiają, że uśmiech nie schodzi nam z twarzy. (MC)


4. Nie z tego świata (2005-)

Mamy tu do czynienia z gatunkiem dark fantasy. Serial miał planowo zakończyć się na trzecim sezonie, jednak ze względu na jego popularność rozszerzono fabułę do pięciu, a później szóstego i kolejnych, i tak do dwunastu. Dean i Sam byli wychowywani przez ojca, który nauczył ich polować na potwory, by mogli wypełnić w życiu swoją misję. Gdy dorośli, Sam zdecydował, że chce z tym skończyć i ma zamiar studiować prawo. Wszystko idzie zgodnie z planem do momentu, gdy zjawia się Dean i oznajmia, że ich ojciec, który całe życie walczył z potworami, zniknął. Aby go znaleźć i pokonać zło, bracia muszą zapolować na to, co on sam ścigał, a Sam musi porzucić marzenie o byciu normalnym. (MŁ)

Zobacz również: Co obejrzeć po: Supernatural? Podobne seriale dark fantasy


3. Stranger Things (2016-)

Serialowy fenomen od Netflixa, który przywrócił szał na produkcje osadzone w latach 80. Stranger Things stał się duchowym spadkobiercą twórczości m.in. Stephena Kinga, Stephen Spielberga, Ridleya Scotta czy Jamesa Camerona. Historia serialu opowiada o czwórce 12-letnich przyjaciół, którzy żyją w czasach dla nas już dość egzotycznych, gdzie gry rpg występują jedynie w postaci kartonowych plansz i kilku pionków, a chłopcy głownie spotykają się podczas wspólnych wypadów na swoich dwukołowcach. Zycie w osadzonym w tych realiach małym miasteczku Hawkins biegnie powoli do czasu, gdy w niewyjaśnionych okolicznościach znika jeden z chłopców, Will Byers, a w miasteczku pojawia się nieznajoma dziewczynka z nadprzyrodzonymi zdolnościami, która zdaje się mieć coś wspólnego z zaginięciem chłopca. Odpowiadający za scenariusz i reżyserię bracia Dufferowie idealnie odtworzyli klimat lat 80., co u jednych wzbudzi łezkę w oku, a u innych nutkę zaciekawienia nieznanym światem. Na uznanie zasługuje tutaj zwłaszcza niesamowita strona wizualna – szczególnie po przejściu do alternatywnego świata, a także idealnie oddająca ówczesne realia muzyka za która odpowiadają Kyle Dixon II oraz Michael Stein. (MC)


2. Strefa Mroku (1959-1964)

Każdy odcinek stanowi oddzielną historię, w której zwykli ludzie znajdują się w niecodziennych sytuacjach, najczęściej spowodowanych przez siły nadprzyrodzone, i próbują znaleźć z nich wyjście w równie nieoczekiwany sposób. To połączenie gatunków fantasy, horroru i thrilleru psychologicznego. Samo sformułowanie ‘strefa mroku’ (ang. twilight zone) odnosi się do zjawisk, których zwykły śmiertelnik nie jest w stanie dostrzec. Istnieje piąty wymiar poza tym znanym człowiekowi. Jest to wymiar tak rozległy jak wszechświat i tak niepodległy czasowi jak nieskończoność. To miejsce mieszania się światła i mroku, nauki i przesądów. – jak głosi lektor w drugim odcinku. Serial stanowi źródło ogromnej liczby motywów wykorzystywanych do dzisiaj w wielu innych serialach, grach i filmach, jak Ace Ventura: Zew natury i Madagaskar 2.  Pozycja obowiązkowa dla każdego rankingu wskazującego najlepsze seriale fantasy. (MŁ)


1. Gra o tron (2011-2019)

Produkcja, którą może opisać chyba tylko jedno słowo – HIT. Gra o tron stworzona dla HBO przez Davida Benioffa i D.B. Weissa napisała na nowo historię szklanego ekranu, pobijają wszelkie rekordy popularności i zdobywając niebotyczną liczbę nagród. Historia przedstawiona w serialu jest adaptacją sagi George’a R.R. Martina o tytule Pieśń lodu i ognia i skupia się na losach Siedmiu Królestw, których władcy walczą między sobą o panowanie nad kontynentem Westeros. Znajdziemy tu więc intrygi, widowiskowe bitwy, całą paletę charyzmatycznych postaci, z którymi nierzadko musimy się szybko pożegnać, a także elementy fantastyczne, jak smoki czy armie nieumarłych. Gra o tron przez lata przyciągała rzesze fanów i elektryzowała każdą informacją w oczekiwaniu na kolejny sezon. Trudno aż sobie wyobrazić, kto przejmie berło, gdy serial zakończy swoją emisję w przyszłym roku… (MC)

Zobacz również: Co obejrzeć po: Gra o Tron? Seriale podobne do hitu HBO!


Poznałeś/aś już najlepsze seriale fantasy! Sprawdź również:

Dobre komedie na Netflix! Śmieszne i polecane! [TOP 30]

Najlepsze seriale fantasy na Netflix, HBO i Prime Video

Co obejrzeć po: Pamiętniki Wampirów? Podobne seriale fantasy

Dobre horrory godne polecenia | TOP 50

Najlepsze animowane seriale DC Comics


Ranking „Najlepsze seriale fantasy” przygotowali:

Mateusz Chrzczonowski

Michalina Łojek

Wielka fanka silnych bohaterek filmowych. Od kryminałów woli fantasy. Docenia dobre soundtracki. Uwielbia Meryl Streep, Keirę Knightley, Kristen Bell i całego Disneya.

Więcej informacji o
, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

człowiek pisze:

brakuje teen wolf!

Pancake123 pisze:

Zawiódł mnie ten ranking. Pamiętniki Wampirów serial fantasy numer 1 XXI wieku pod względem obsady, reżyserii (z początku ujęcia efektów nieco średnie ale w dalszych sezonach widać postęp) fabuła jak na 8 sezonów na bardzo dobrym poziomie a i zakończenie serialu myśle ze świetnie zrobione

Pancake123 pisze:

Zawiódł mnie ten ranking ? Pamiętniki Wampirów serial fantasy numer 1 XXI wieku pod względem obsady, reżyserii (z początku ujęcia efektów nieco średnie ale w dalszych sezonach widać postęp) fabuła jak na 8 sezonów na bardzo dobrym poziomie a i zakończenie serialu myśle ze świetnie zrobione

Pancake123 pisze:

Zawiódł mnie ten ranking. Pamiętniki Wampirów serial fantasy numer 1 XXI wieku pod względem obsady, reżyserii (z początku ujęcia efektów nieco średnie ale w dalszych sezonach widać postęp) fabuła jak na 8 sezonów na bardzo dobrym poziomie a i zakończenie serialu myśle ze świetnie zrobione

Starożytny wjwinik pisze:

nie biore na powaznie rankingow w ktorych w czolowce nie ma Herculesa Xeny dwóch najlepszych seriali fantasy

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?