Czym może zaskoczyć Peter Dinklage? Poznaj 5 ciekawostek o aktorze z Gry o tron!
Czym może zaskoczyć Peter Dinklage? Poznaj 5 ciekawostek o aktorze z Gry o tron!

Czym może zaskoczyć Peter Dinklage? Poznaj 5 ciekawostek o aktorze z Gry o tron!

Peter Dinklage to amerykański aktor znany przede wszystkim z roli Tyriona Lannistera w Grze o tron. Pierwsze kroki jako aktor stawiał już za czasów szkolnych, a swoją debiutancką rolę w filmie otrzymał w połowie lat 90. XX wieku. Wystąpił wtedy w Filmowym zawrocie głowy. Dziś może pochwalić się pokaźną filmografią, w której widnieją takie tytuły jak: Elf, Opowieści z Narnii: Książę Kaspian, Trzy billboardy za Ebbing, Missouri, Avengers: Wojna bez granic czy Cyrano. W marcu w kinach zadebiutuje najnowsza produkcja z jego udziałem – Miłość bez ostrzeżenia, gdzie wystąpił u boku Anne Hathaway. Poznaj 5 ciekawostek o aktorze!

Jest mocno związany z teatrem

Występował zarówno na deskach Broadwayu, jak i innych teatrów. Pojawiał się m.in. w adaptacjach sztuk Szekspira, a scenę dzielił np. z Meryl Streep. Poza tym jego żona to Erica Schmidt, która zajmuje się reżyserowaniem sztuk teatralnych.

Odmawia wcielania się w stereotypowe role

Ze względu na to, że Peter jest osobą niskorosłą, niejednokrotnie otrzymywał bardzo stereotypowe propozycje wcielenia się np. w krasnoluda czy elfa. Nawet gdy był w złej sytuacji finansowej, nie podejmował się takich projektów. Wybierał jedynie takie role, w których mógł zagrać prawdziwych, wielowymiarowych bohaterów, takich jak Tyrion Lannister.

Zobacz również: Sofía Vergara pozwana przez rodzinę Griseldy Blanco! Poznaj 5 ciekawostek o aktorce!

Czym może zaskoczyć Peter Dinklage? Poznaj 5 ciekawostek o aktorze z Gry o tron!

Fot. kadr z filmu Cyrano

Jest wegetarianinem

Aktor nie tylko nie je mięsa, ale bardzo angażuje się w działania na rzecz dobrostanu zwierząt. Gdy w wyniku pojawienia się wilków w Grze o tron wskaźniki kupowanych i porzucanych psów husky mocno wzrosły, Dinklage apelował, by fani rozsądniej podchodzili do decyzji o nabyciu czworonogów.

To jedyny aktor z Gry o tron nagrodzony Emmy za ten serial

Gra o tron to tytuł, który nie może narzekać na małą liczbę gwiazdorskich nazwisk w obsadzie. Mimo tego za rolę w serialu statuetki Emmy udało się zdobyć tylko Dinklage’owi. Aż czterokrotnie otrzymał tytuł najlepszego aktora drugoplanowego w serialu dramatycznym.

Czym może zaskoczyć Peter Dinklage? Poznaj 5 ciekawostek o aktorze z Gry o tron!

Fot. kadr z filmu O wszystko zadbam

Był świadkiem śmiertelnego wypadku

Pewnego razu podczas przechadzki po Melrose Avenue w Los Angeles aktor widział, jak pewien motocyklista uległ wypadkowi podczas próby włączenia się do ruchu. Powiedział później:

Było pusto, więc był to spokojny moment, w którym czułem się, jakbym był jedyną osobą na świecie, która wiedziała, że ​​ten facet nie żyje.

Zobacz zwiastun Miłości bez ostrzeżenia!


Źródła: Mental Floss, TV overmind / Ilustracja wprowadzenia: Gra o tron

Redaktorka współprowadząca działu publicystyka

Copywriterka, absolwentka filologii polskiej i publikowania cyfrowego i sieciowego na UWr. Miłośniczka dobrego jedzenia, podróży i platform streamingowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?