valhalla
valhalla

Muzyczne easter eggi z Assassin’s Creed Valhalla

Gra Assassin’s Creed Valhalla miała swoją premierę w 2020 roku. Ależ ten czas leci! Jedni ją pokochali za klimat, drudzy znienawidzili za… wielkość (a mówią, że rozmiar nie ma znaczenia). W mojej ocenie jest to jedna z ciekawszych gier w serii, można tutaj spędzić wiele godzin na świetnej zabawie. By Wam to udowodnić — otwieramy serię artykułów związaną z easter eggami z tej produkcji. Na pierwszy ogień pójdą… muzyczne ciekawostki!

Temat muzyki wypada zacząć od oficjalnego soundtracku, który towarzyszyć nam będzie w grze w czasie eksploracji, walk, czy cutscenek w Assassin’s Creed Valhalla. W roli kompozytora powrócił w tej odsłonie… Jesper Kyd! To on stworzył muzykę do pierwszych gier z serii oraz słynny już dziś na cały świat (gier) utwór Ezio’s Family. Kyd stworzył również główny temat Valhalli wraz z Sarah Schachner (Assassin’s Creed Origins) i Einarem Selvikiem (norweskim muzykiem o pseudonimie scenicznym — Kvitrafn), którzy byli odpowiedzialni także za resztę soundtracku. Macie jakiś ulubiony utwór z tej gry? Mój to zdecydowanie Out of the North!

Zaczynamy z grubej rury!

I’m a firestarter!

To jeden z najbardziej znanych muzycznych easter eggów z tej gry! Zwiedzając Essex, możemy natrafić na lokację z punktem widokowym zwaną wieżą Agnitum. Pod ową wieżą gracz może stać się świadkiem ostrej wymiany zdań między biskupem a bardem o imieniu… Keith. Śpiewak nosi charakterystyczną fryzurę (ma wygolony przedziałek), więc będąc w tych okolicach na pewno go nie przegapicie 🙂 Tym bardziej, że tę kłótnię usłyszycie z daleka!

Assassin's Creed Valhalla

kadr z gry Assassin’s Creed Valhalla

Ten easter egg to jawne nawiązanie do postaci Keitha Flinta — zmarłego frontmana The Prodigy. Swoją drogą wybór miejsca przez twórców nie był przypadkowy, bowiem artysta pochodził z okolic Essex. By wyłapać jak najwięcej smaczków, trzeba by przejść tę misję po angielsku. Wtedy to w czasie rozmowy z Keithem padają takie słowa jak: prodigies, devil bagpipes, jilted generation czy omen. Te są nawiązaniami do kolejno: nazwy zespołu, drzeworytu-karykatury przedstawiającego diabła i mnicha, nazwy drugiego albumu oraz hitu z 2009 roku.

Zobacz również: QUIZ: Rozpoznaj filmy z Batmanem po kadrach

Nasz „growy” Keith zmaga się z pewnym problemem. Duchownemu przeszkadza muzyka, którą proponuje zespół, a lidera uważa nawet za… samego szatana. Rozwiązanie konfliktu jest jedno — trzeba sprać biskupa! Na pamiątkę tych wydarzeń bard na poczekaniu ułoży utwór, w którym padają słowa Smack my bishop! co również jest nawiązaniem — tym razem do piosenki Smack my bitch up! z 1997 roku. Trzeba przyznać, że twórcy bardzo się tutaj postarali i stworzyli nie lada laurkę dla zmarłego muzyka.

Pozostając w temacie artystów…

Co łączy głównego bohatera gry z piosenkarką z Wysp Owczych?

Brzmi to trochę jak początek żartu, ale na pewno nim nie jest. Jak wszyscy zapewne dobrze wiecie, w Valhalli możemy zadecydować o płci głównego bohatera. Możemy wybrać: kobietę Eivor Varinsdottir lub mężczyznę Eivora Varissona. Dla niezdecydowanych jest też opcja trzecia gdzie decyduje za nas Animus. Nie ma tutaj jednak kanonicznej opcji jak w przypadku Assassin’s Creed Odyssey (chociaż z czasem w narracji twórców na pierwszy plan zaczęła wychodzić kobieta). Możemy się też przełączyć między płciami w dowolnym momencie gry. Niezależnie od tego, co wybierzemy nasza postać ma na imię Eivor i nic tego nie zmieni. Seria Assassin’s Creed była kiedyś znana z tego, że główni bohaterowie mieli imię nawiązujące w swojej etymologii do… ptaków. Z czasem jednak trend ten uległ zmianie, a ostatnim bohaterem z ptasim imieniem był Bayek z Assassin’s Creed Origins. 

Eivor jest to imię żeńskie, znaczące i po przetłumaczeniu na polski oznacza ono… obrońcę, wyspę lub powodzenie. A Eivor stoi na czele Klanu Kruka, także wszystko doskonale do siebie pasuje 🙂 To samo imię nosi farerska wokalistka Eivør Pálsdóttir, która na scenie posługuje się jedynie swoim imieniem w oryginalnej pisowni. Jest o niezwykle utalentowana piosenkarka, której twórczość solową znam od wielu lat (gdyby ktoś chciał posłuchać jej utworów to polecam płyty Trøllabundin oraz Slør)

Zobacz również: Upadek królestwa – zwiastun 5. sezonu. Wielka bitwa Uhtreda!

A skąd Wy możecie ją znać? Fani God of War mogli natknąć się na jej charakterystyczny głos w soundtracku do gry. Jeżeli jesteście natomiast fanami seriali, to mogliście na nią trafić przy okazji oglądania produkcji o tematyce wikińskiej — Upadek królestwa. Mam nadzieję, że usłyszymy ją ponownie w God of War Ragnarök lub piątym sezonie Upadku królestwa, który już niedługo, bo 9 marca, będzie miał swoją premierę na Netflixie!

To Francia

DLC Oblężenie Paryża dodało do gry szereg nowych misji. Pierwsze dwie misje są dosyć krótkie, wprowadzają nas w problematykę dodatku i przygotowują nas do wyjazdu z Toką i Pierrem do Melun. Ostatnia misja w Kruczej Przystani nosi nazwą Do Francji (w oryginale – To Francia). Od razu skojarzyło mi się to z piosenką To France Mike’a Oldfielda. To jeden z jego hitów z lat 80., w którym zaśpiewała, znana również z przeboju Moonlight Shadow, Maggie Reilly. Kto nie zna, polecam posłuchać, a kto zna — niech sobie przypomni 🙂 Swoją drogą piosenka ta bardzo pasuje klimatem do trawionej wojną Francji.

W trakcie poszukiwań muzycznych ciekawostek postanowiłam również przejrzeć achievementy, które możemy zdobyć w grze — tam też potrafią być smaczki!

Twinkle Twinkle

Twinkle, Twinkle, Little Star to bardzo znana angielska kołysanka. Oparta jest na francuskiej melodii, a w Polsce znana jest pod tytułem… Trzy kurki. Graczom piosenka ta powinna być znana za sprawą serii Dead Space. Jednak co piosenka dla dzieci ma wspólnego z tytułem Triple-A?!

Zobacz również: Kraven The Hunter – wiemy kto wcieli się w Calypso! Gwiazda West Side Story w obsadzie!

Otóż w świecie gry możemy odnaleźć… robaczki świętojańskie. Świetliki można znaleźć w konkretnych lokacjach, a po złapaniu trafiają one do sakwy w naszym ekwipunku. Achievemnt Twinkle Twinkle otrzymamy po wypuszczeniu owada w okolicach wodospadu tuż przy chacie Valki w Kruczej Przystani.

Is There Anybody Out There?

Osiągnięcie Is There Anybody Out There? dostępne jest dla posiadaczy „podstawki”. Gracz może je otrzymać po podpaleniu wszystkich dostępnych na Wale Hadriana palenisk.

Assassin's Creed Valhalla

kadr z gry Assassin’s Creed Valhalla

Na całej długości słynnego muru znajduje się łącznie 10 ognisk, które można podpalić przy użyciu pochodni lub ognistej strzały. Zabawa zaczyna się w okolicach Baszty Brunton na północnym krańcu regionu Eurvicscire.

A swojej nazwie achievement nawiązuje do przeboju o tym samym tytule autorstwa zespołu Pink Floyd. Utwór ten jest częścią kultowego już krążka The Wall, który swoją premierę miał w 1979 roku. Warto tutaj też zaznaczyć, że podobne pytanie znajduje się także w utworze Comfortably Numb. Chyba pora przypomnieć sobie ten album, czyż nie? 🙂

Double Trouble

W Gniewie Druidów (pierwszym DLC do gry) możemy zostać nagrodzeni za… zmianę rynsztunku. Dodatek ten dodaje bowiem do gry nową broń, jaką jest sierp. Gdy włożymy je w obie ręce Eivor otrzymamy za to osiągnięcie o nazwie Double Trouble.

Assassin's Creed Valhalla

kadr z gry Assassin’s Creed Valhalla

Czymże są te „podwójne kłopoty”? Nazwą piosenki oczywiście! Mnie nazwa ta od razu skojarzyła się ze sceną z filmu Harry Potter i Więzień Azkabanu. W nim piosenkę o tym tytule wykonuje tak zwany Żabi Chór pod batutą Profesora Flitwicka. W filmie widzimy uczniów, którzy śpiewają wraz ze swoimi ropuchami w Wielkiej Sali z okazji rozpoczęciu roku. Jeżeli jesteście jednak fanami Netflixa to możliwe, że „kłopoty” mogły Wam się skojarzyć z komedią Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Saga.

Zobacz również: Doktor Strange w multiwersum obłędu – ujawniono figurki Funko POP! Kolejny wariant Strange’a!

Over the Hills… (i mały spoiler!)

Osiągniecie to będzie dostępne dla posiadaczy najnowszego DLC — Świt Ragnaröku. To będzie miało premierę już niedługo, bo 10 marca! Więc jeśli nie chcesz się zapoznać z tą ciekawostką — pomiń ją 🙂

Over the Hills… Z opisu na liście osiągnięć wynika, że gracz może utrzymać ten achievement po całkowitym przejściu krainy zwanej Svartalfheim, czyli mitologicznej siedziby krasnoludów. Najprawdopodobniej nazwa ta nawiązuje do piosenki Over The Hills And Far Away. Lecz której? Mamy tutaj więcej niż jedną opcję 🙂

Może to być nawiązanie do tradycyjnej brytyjskiej piosenki znanej już od XVI wieku, utworu Led Zeppelin z 1963 roku lub też do piosenki, którą w 1986 roku stworzył irlandzki muzyk Gary Moore, a wiele lat później scoverował fiński zespół Nightwish. Jak myślicie — jaki utwór najbardziej spodobał się twórcom, że go tutaj umieścili? Ze względu na reasearch, który zawsze robią twórcy na potrzeby gry, najprawdopodobniejsze będzie nawiązanie do tradycji. Ale z sentymentu do lat młodzieńczych pozwolę sobie użyć Nightwish za przykład 🙂

A na deser…

Valhalla calling me!

Miracle of Sound to projekt muzyczny należący do Irlandczyka Gavina Dunne’a. Tworzy on muzykę inspirowaną… chociażby grami komputerowymi! Być może część z Was natrafiła na jego utwory inspirowane Wiedźminem czy God of War. Ale nie da się ukryć, że jego najbardziej znanym utworem stał się właśnie wspominany w tym segmencie Valhalla Calling. Teledysk do tej piosenki obejrzano już ponad 39 milionów razy! Premiera tego utworu miała miejsce niedługo po premierze gry i zachwyca swoim klimatem. Słuchając go, aż chciałoby się dobyć topora i tarczy i ruszyć w wyprawę drakkarem.

Zobacz również: Good Omens – zdjęcia do drugiego sezonu zostały zakończone!

Assassin’s Creed Valhalla to kolejna odsłona dochodowej serii o skrytobójcach. Gra przenosi nas do Anglii IX w. za panowania Alfreda Wielkiego. Wtedy to wikingowie powoli zaczęli osiadać na terenach zachodniej Europy. W Valhalli wcielamy się w postać imieniem Eivor, która zgodnie z naszym wyborem może być kobietą lub mężczyzną. Nasz dzielny wojownik stoi na czele Klanu Kruka, który będzie musiał się zmierzyć z demonami przyszłości i nowym zagrożeniem, jakim okaże się tajemniczy Zakon Starożytnych. W pokonaniu wrogów pomóc mogą przedstawiciele Ukrytych oraz liczni sojusznicy na terenie Anglii.

Valhalla to wikińska przygoda na wiele godzin. W grze będziemy mogli zwiedzić nie tylko Anglię, ale i: Norwegię, Vinlandię, Szkocję; dostępne w DLC: Irlandię i Francję, a także Asgard czy Jotunheim. Najnowsze DLC ma rozszerzyć grę o kolejne krainy znane z mitologii nordyckiej. Na wielbicieli historii czeka tutaj również tryb edukacyjny.

Gra miała premierę w listopadzie 2020 roku. Jest dostępna dla posiadaczy Xbox One & Xbox Series X/S, PlayStation 4 & PlayStation 5 oraz PC (Epic Games i Ubisoft Connect). Najnowsze DLC Świt Ragnaröku będzie miało premierę 10 marca.


Ilustracja wprowadzenia: kadry z gry Assassin’s Creed Valhalla

Stały współpracownik

Miłośniczka nowych technologii i kreatywnych rozwiązań. Specjalistka od serii Assassin's Creed. W wolnych chwilach zajmuje się fotografią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?