Jak śnieżyca pomogła twórcom? Poznaj 5 ciekawostek o filmie Przesilenie zimowe!
Jak śnieżyca pomogła twórcom? Poznaj 5 ciekawostek o filmie Przesilenie zimowe!

Jak śnieżyca pomogła twórcom? Poznaj 5 ciekawostek o filmie Przesilenie zimowe!

Przesilenie zimowe to jeden z faworytów do tegorocznych Oscarów. Produkcja otrzymała nominacje w następujących kategoriach: Najlepszy film, Najlepszy aktor pierwszoplanowy, Najlepsza aktorka drugoplanowa, Najlepszy scenariusz oryginalny i Najlepszy montaż. Zachęcamy do zapoznania się z naszą recenzją produkcji. Reżyserem komediodramatu został Alexander Payne. W rolach głównych wystąpili: Paul Giamatti (Niesamowity Spider-Man 2), debiutujący Dominic Sessa i Da’Vine Joy Randolph (Zbrodnie po sąsiedzku). Akcja rozgrywa się w latach 70. XX wieku na terenie szkoły z internatem. Historia opowiada o losach nielubianego nauczyciela, który spędza czas z jedynym uczniem, który nie wyjechał do domu na święta. Towarzyszy im także szkolna kucharka. Trzy różne charaktery są zmuszone spędzić ze sobą Boże Narodzenie. Poznaj 5 ciekawostek o filmie, który budzi zachwyty na całym świecie!

Na planie wykorzystano prawdziwą śnieżycę

Zdjęcia do Przesilenia zimowego powstawały w dużej mierze w Fairhaven High School w Massachusetts, kiedy placówka naprawdę była zamknięta z powodu przerwy szkolnej. Ekipa filmowa miała powody do radości, ponieważ przez okolicę przeszła burza śnieżna i jej efekty można było wykorzystać w produkcji.

Paul Giamatti w rzeczywistości nie ma leniwego oka

Nauczyciel w filmie boryka się z problemem odchylania gałki ocznej, ale efekt ten został osiągnięty na potrzeby produkcji. Aktor w rzeczywistości nie ma kłopotów z okiem, co budzi ciekawość widzów na temat tego, jak twórcom udało się to osiągnąć. Giamatti zapytany o tę tajemnicę w wywiadzie powiedział, że nie wolno mu o tym mówić. Wraz z reżyserem nazywają to „magią aktorstwa w kinie”.

Zobacz również: Anne Hathaway chciała być zakonnicą! Poznaj 5 ciekawostek o aktorce!

Jak śnieżyca pomogła twórcom? Poznaj 5 ciekawostek o filmie Przesilenie zimowe!

Fot. kadr z filmu Przesilenie zimowe

Dominic Sessa nie przyszedł na specjalny casting do filmu

Jedną z głównych ról w produkcji otrzymał filmowy debiutant, który nawet nie przyszedł na casting. Okazało się, że twórcy nie byli zadowoleni z kandydatów i rozpoczęli poszukiwania aktora na własną rękę. Udali się do Deerfield Academy, gdzie podczas otwartego przesłuchania zachwycił ich właśnie Sessa. Do tej pory miał doświadczenie jedynie na deskach teatru. Ostatecznie nawet kilka scen powstało w murach tej szkoły.

Da’Vine Joy Randolph zmusiła się do palenia na planie

Aktorka wcielająca się w rolę kucharki jest osobą niepalącą. Uznała, że sztuczne papierosy nie wyglądają zbyt naturalnie, więc zmusiła się do palenia prawdziwych. Aby się nie uzależnić, wybrała markę, której nie cierpi najbardziej, czyli American Spirit.

Jak śnieżyca pomogła twórcom? Poznaj 5 ciekawostek o filmie Przesilenie zimowe!

Fot. kadr z filmu Przesilenie zimowe

Alexander Payne nie chce, by był to jedynie „film bożonarodzeniowy”

Reżyser produkcji nie znosi tej etykiety, którą niekiedy nakłada się produkcji. Owszem, w filmie pojawia się motyw Bożego Narodzenia, ale twórca chce, aby dzieło było pozbawione tego nazewnictwa. To komediodramat, który ma do przekazania znacznie więcej, niż tylko świąteczny klimat.

Zobacz zwiastun Przesilenia zimowego!


Źródła: imdb, ScreenRant, Wikipedia ENG / Ilustracja wprowadzenia: Kino pod Baranami/YouTube zwiastun filmu Przesilenie zimowe

Redaktorka współprowadząca działu publicystyka

Copywriterka, absolwentka filologii polskiej i publikowania cyfrowego i sieciowego na UWr. Miłośniczka dobrego jedzenia, podróży i platform streamingowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?