Wróg numer jeden – Ciekawostki
Autor: Patryk Supeł
30 sierpnia 2016
- Pierwotnie film miał opowiadać o dekadzie nieskutecznej obławy na Osamę bin Ladena. Jednak po tym jak bin Laden został zabity, Mark Boal napisał cały scenariusz zupełnie od nowa. Scenarzyście zajęło to 5 miesięcy.
- Oryginalny tytuł filmu to Zero Dark Thirty. Nazwa ta, to wojskowe określenie godziny 00:30. Tuż po tym, kiedy pierwsze oddziały SEAL’sów wkroczyły na posesję Osamy bin Ladena, jest ujęcie na Maye, której zegar wskazuje czas lokalny 0:30, czyli dokładnie tę samą tytułową godzinę Zero Dark Thirty.
- Joel Edgerton i Frank Grillo wystąpili już razem wcześniej w filmie Wojownik (2011).
- Wróg numer jeden jest jednym z dwóch filmów z 2012 roku, w którym Jessica Chastain i Jason Clarke wspólnie zagrali. Drugim obrazem jest Gangster (2012).
- Jest to pierwsza praca Jeremy’ego Hindle’a na planie filmowym jako scenografa. Hindle współpracował wcześniej z australijskim operatorem Greig’iem Fraserem przy licznych telewizyjnych produkcjach. Reżyserka Kathryn Bigelow chwaliła w wywiadach pracę Hindle’a, za jego niezwykle precyzyjne odtworzenie ogromnego terenu i posiadłości Osamy bin Ladena. Scenograf od podstaw zdołał zbudować ją na jordańskiej pustyni w czasie krótszym niż trzy miesiące.
https://www.youtube.com/watch?v=HpobotgK5Uo
- Callan Mulvey, Frank Grillo, Chris Pratt oraz Mark Strong, odegrali większe lub mniejsze role w filmach o super bohaterach. Strong wystąpił w Kick-Ass (2010), Mulvey i Grillo pojawili się w obrazie Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz (2014), Pratt natomiast pojawił się w jednej z głównych ról w Strażnikach Galaktyki (2014).
- W pewnym momencie, Tom Hardy, Idris Elba i Guy Pearce byli rozważani do kilku różnych ról. Rola Hardy’rgo została zastąpiona przez Marka Stronga.
- Ośmiu aktorów pracowało bezpośrednio z Tomem Hardy w innych filmach: Frank Grillo i Joel Edgerton w Wojowniku (2011), James Gandolfini w Brudnym Szmalu (2014), Jessica Chastain w Gangsterze (2012), Fares Fares w Systemie (2015), Jason Clarke w Gangsterze (2012) oraz Systemie (2015), Mark Strong w Rock’N’Rollu (2008) oraz Szpiegu (2011) i Fredric Lehne w Mroczny Rycerzu powstaje (2012).
- Pierwotnie to Rooney Mara, została obsadzona w roli Mayi, aktorka musiała jednak zrezygnować z roli, a jej miejsce zastąpiła Jessica Chastain.
- Jennifer Ehle wcieliła się w rolę kobiety o fikcyjnym imieniu Jessica. Prawdziwe imię tej kobiety brzmiało Jennifer Lynne Matthews.
- Jessica Chastain zapisała sobie wiadomość głosową od reżyserki Kathryn Bigelow, w której to Chastain dowiedziała się, że została wybrana do roli Mayi. Wiadomość przyszła w dniu 21 listopada 2011 roku, o 13:04.
- Kiedy Jordański informator wjeżdża autem na teren obozu Chapman, czarny kot przebiega tuż przed nadjeżdżającym samochodem, co w pewnym sensie ma zapowiadać zbliżające się niebezpieczeństwo.
- Joel Edgerton pierwotnie był obsadzony do jednej z głównych ról. Jednak z powodu konfliktów z harmonogramem, musiał zrezygnować z produkcji. Jego miejsce zostało zastąpione przez Jasona Clarke’a. Jakiś czas później, gdy konflikty zostały rozwiązane, Edgerton powrócił na plan w innej, mniejszej roli.
- Mark Boal stwierdził, że cały scenariusz napisał specjalnie dla Kathryn Bigelow.
- Rasa psa wykorzystana w filmie znajduje się na liście filmowych błędów. Psem wykorzystanym do próby schwytania Osamy bin Ladena był belgijski Malinois, a nie jak ukazano w obrazie owczarek niemiecki. Stało się tak prawdopodobnie dlatego, że reżyserka filmu, Kathryn Bigelow, sama posiada owczarki niemieckie.
- Każdego dnia po pracy, Jessica Chastain zabierała ze sobą wszystkie zdjęcia podejrzanych i przyglądała się im na swojej ścianie. Aktorka myślała, że coś takiego robiłaby Maya.
- Scenarzysta, reżyser i producent, a także wiele osób z członków załogi filmowej, pracowali wcześniej przy filmie The Hurt Locker. W pułapce wojny (2008).
- Kathryn Bigelow postanowiła zaoferować główną rolę Mayi Jessica’e Chastain, po tym jak obejrzała wcześniej jej rolę w debiucie reżyserskim Ralpha Fiennes’a Koriolan (2011).
- Spośród wielu książek, które Jessica Chastain przeglądała, by przygotować się do roli agentki operacyjnej CIA Mayi, aktorka szczególnie zainteresowała się dwiema, a mianowicie: The Looming Tower: Al-Qaeda and the Road to 9/11 Lawrence’a Wrighta oraz Osama bin Laden Michaela Scheuera.
- Chris Pratt, by przygotować się do swojej roli, przeszedł intensywne szkolenie w specjalnym obozie. Wziął także udział w słynnym „O-Course” w Naval Amphibious, w bazie, w Coronado, ale zrezygnował, gdy próbował przepłynąć długi dystans w bardzo zimnej wodzie.
- Część zdjęć była kręcona w Jordanii i indyjskim mieście Chandigarh, w pobliżu granicy z Pakistanem. Lokacje te, były używane do odtworzenia niektórych scen odbywających się w Pakistanie i Afganistanie. Pomimo tego, niektóre sceny rzeczywiście kręcono w Pakistanie.
- Do niecodziennego kroku skłonił się działający wówczas dyrektor CIA Michael Morell, który wydał oświadczenie na temat filmu, podkreślając, że choć ekipa filmowa spotkała się z CIA, film jest udramatyzowany i nie jest historycznie dokładny. Morell był wyraźnie przeciwny wobec zaprezentowanego w filmie twierdzenia, że „wzmocnione techniki przesłuchań”, znane również jako „tortury”, znacząco wpłynęły na korzystne zlokalizowanie Osamy bin Ladena. Dyrektor Morell stwierdził: „To wrażenie jest fałszywe. Nie możemy pozwolić, by Hollywoodzkie filmy przyćmiewały naszą pamięć.”
- James Cameron, były mąż reżyserki Kathryn Bigelow, negocjował ze studiem, by wyreżyserować film, ale wolał zająć się i pracować nad Avatarem 2 (2018).
- James Gandolfini wysłał notatkę do Leona Panetty, zanim film wyszedł, pisząc: „Bardzo mi przykro za wszystko. Przepraszam. Jesteś jak mój ojciec, więc znajdziesz coś za co mógłbyś się gniewać, ale proszę daj mi znać.” Kilka miesięcy później, gdy film był w środku sezonu nagród na początku stycznia, scenarzysta Mark Boal powiedział Gandolfiniemu, „Leon Panetta chciałby Twój numer telefonu, bo nie wie, jak skontaktować się z Tobą.” Aktor odpowiedział „On jest szefem CIA! Nie może mnie znaleźć? No weź, naprawdę ?!”.
- Agent Jessicy Chastain pierwotnie odrzucił rolę Mayi dla aktorki. Jednak producentka Megan Ellison, która pracowała z Chastain przy Gangsterze (2012), dała numer telefonu Kathryn Bigelow do Jessicy, tak by reżyserka mogła osobiście zaoferować jej rolę, którą aktorka następnie przyjęła.
- Kilka ważnych czynników w przygotowaniu i realizacji nalotu, jakie wyszczególniono w książce No Easy Day (książka napisana dzięki wspomnieniom osób biorących udział w omawianej misji), zostały pominięte lub nie wymienione w tym filmie. Należą do nich w szczególności: 1) Debata nad tym, czy zbombardować posiadłość Osamy bin Ladena lub zaangażować siły specjalne RAID, 2) budowa pełnej makiety szkoleniowej posiadłości Osamy w Karolinie Północnej i powtarzanie ćwiczeń wykorzystujących ten sam oddział SEAL’sów i śmigłowce, 3) W początkowych założeniach, obecność zapasowych śmigłowców Black Hawk, które miałyby osłaniać SEAL’sów podczas misji na wypadek powtórzenia się wydarzeń z katastrofy, jaką okazały się oparte na faktach wydarzenia z filmu Helikopter w ogniu. Zakłada się, że sceny te zostały pominięte w celach dramatycznych.
- Sekwencja kulminacyjna nalotu na posiadłość Osamy trwała w filmie około 25 minut, tylko kilka minut mniej niż rzeczywisty atak SEAL’sów.
- Dziwaczne, czterosoczewkowe gogle noktowizyjne noszone przez oddział SEAL’sów są w rzeczywistości autentyczne. Są to najnowocześniejsze gogle GPNVG-18 (Ground Panoramic Night Vision Goggles), wyprodukowany przez L-3 Warrior Systems. Dodatkowe obiektywy zapewniają bardziej peryferyjne widzenie dla operatora.
https://www.youtube.com/watch?v=n55Busgh15Y
https://www.youtube.com/watch?v=KnH-9AVJK5Y
https://www.youtube.com/watch?v=xDAlXr9R-a8
Źródła: imdb.com, youtube.com/ Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe