Rebisu propozycje na wrzesień

Wrześniowe zapowiedzi Rebisu są bardzo różnorodne – znajdziemy wśród nich kryminały, powieści historyczne oraz science fiction, a wśród autorów – Domagalskiego, Hałas, Archera oraz Eco.

 Rebis wrzesień 1

Umberto Eco – Pape Satàn aleppe. Kroniki płynnego społeczeństwa

Data premiery: 26 września

Opis za wydawcą: 

Kryzys ideologii, kryzys partii, niepohamowany indywidualizm… Tak wygląda świat, w którym żyjemy: oto płynne społeczeństwo, w którym nie zawsze łatwo nam odnaleźć Gwiazdę Polarną (choć wcale nietrudno o gwiazdy i gwiazdeczki).

Znajdziemy tu dobrze znane bolączki tego społeczeństwa: dwulicowość polityki, obsesję na punkcie widoczności medialnej, która zdaje się łączyć nas wszystkich, całkowitą symbiozę z naszymi telefonami komórkowymi, złe wychowanie. A także wiele innych tematów, które wielki erudyta z charakterystyczną dlań przewrotnością poruszał w pełnych błyskotliwego dowcipu felietonach „Bustine di Minerva”, publikowanych na łamach tygodnika „L’Espresso” w latach 1985–2016.

W płynnym społeczeństwie bowiem nonsens często bierze górę nad racjonalnością. Skutki są czasem zabawne, ale idące za tym konsekwencje – niebezpieczne. Zamęt, brak spójności, zalew słów, zazwyczaj niemających większego znaczenia.

„Pape Satàn, pape Satàn aleppe” – pisał Dante w Boskiej Komedii (Piekło VII,1), łącząc w jedno zachwyt, ból, gniew, poczucie zagrożenia, ale może też ironię.

Rebis wrzesień 2 

E. H. Gombrich – Krótka historia świata

Data premiery: 12 września

Opis za wydawcą: 

W 1935 roku E.H. Gombrich – mając doktorat z historii sztuki i żadnej szansy na podjęcie pracy – napisał na zamówienie wydawcy historię świata dla młodszych czytelników. Dokonał tego dzieła w sześć tygodni! Książka wkrótce ukazała się w Wiedniu i szybko odniosła sukces, a z czasem doczekała się przekładów na 27 języków i stała się popularna na całym świecie – podobnie jak fundamentalne dzieło Gombricha – O sztuce.

U schyłku życia autor uaktualnił i przeredagował Krótką historię świata i tę wersję, poprzedzoną przedmową jego wnuczki Leonie Gombrich, oddajemy do rąk czytelników.

Co odróżnia dzieło Gombricha od innych książek podejmujących próbę opisania dziejów świata? Autor opowiada historię człowieka od epoki kamiennej po skonstruowanie bomby atomowej, wplatając do niej wątki wojen i podbojów, wielkich dzieł sztuki, przekraczania granic wiedzy i obejmowania rozumem coraz to nowych obszarów. Jego opowieść koncentruje się nie na datach i faktach, ale na zgłębianiu doświadczeń człowieka, z każdym wiekiem wciąż nowych, jest swoistym przewodnikiem po osiągnięciach ludzkości, niepomijającym jednak słabości i porażek.

Ta książka jest dziełem przepełnionym humanistyczną wrażliwością, błyskotliwym i nieprzemijającym. Można by rzec, że wyjątkowym jak każde dzieło, które wyszło spod pióra Gombricha.

REbis wrzesień 12 

Truman Capote – Ostatni autobus i inne opowiadania

Data premiery: 12 września

Opis za wydawcą: 

Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć, jak Capote stał się legendą amerykańskiej literatury! 

Zebrane w tym zbiorze opowiadania zostały niedawno odnalezione w archiwum Nowojorskiej Biblioteki Publicznej. Dają one wgląd w pisarstwo Trumana Capote’a z okresu, gdy miał około dwudziestu lat, zanim jeszcze stworzył swoje największe dzieła – już tutaj są jednak widoczne zalążki jego geniuszu w konstruowaniu niezapomnianych, utkanych z tęsknot i pragnień postaci.

Znajdziemy tu historie o zbrodni i przemocy, o uprzedzeniach rasowych i niesprawiedliwości, o biedzie i rozpaczy, ale też o szlachetności, współczuciu i zrozumieniu, o mądrości i fantazji. Przede wszystkim zaś usłyszymy głos przyszłego wielkiego pisarza, który był literacką osobowością zgoła niepodobną do innych.

Rebis wrzesień 10 

Krzysztof Wójcik – Psy wojen. Od Indochin po Pakistan: polscy najemnicy na frontach świata

Data premiery: 12 września

Opis za wydawcą: 

Wojna, krew i kontrakt!

Byli członkowie GROM-u, antyterrorysta z jednostki specjalnej, żołnierz FORMOZY, gangster, a potem świadek koronny oraz młokos z prowincji szukający przygód i zarobku – co ich wszystkich łączy? Wszyscy na pewnym etapie życia zostali najemnikami: czy to w Legii Cudzoziemskiej, w firmach ochroniarskich w Iraku i Pakistanie, czy w ochronie statków przed piratami.

Dziennikarz Krzysztof Wójcik przeprowadził wywiady z kilkoma najemnikami, którzy przewinęli się przez światowe fronty, od Indochin lat 50. ubiegłego wieku, po współczesny Irak, Afganistan czy Pakistan. Książka ta zawiera ich osobiste historie, barwne wspomnienia spisane soczystym językiem. Bogactwo szczegółów, żywe emocje i zróżnicowane losy bohaterów dają wyjątkowy wgląd w ciężką służbę najemnika.

Rebis wrzesień 3 

Mons Kallentoft – Zapach diabła

Data premiery: 12 września

Opis za wydawcą: 

Nie da się uciec przed złem, szczególnie przed tym, które nosisz w sobie.

W Bangkoku znaleziono zwłoki brutalnie zamordowanej Szwedki. Na miejsce zbrodni wezwana zostaje Malin Fors. Opuściła Linköping, uciekając przed samą sobą i swoimi demonami. Otrzymała ostatnią szansę i obecnie pracuje jako oficer łącznikowy w ambasadzie szwedzkiej. Jej zadaniem jest dostarczanie informacji. Jednak sprawa zamordowanej kobiety dotyka ją osobiście. Wkrótce Malin współpracuje już z tajską policją przy skomplikowanym i niebezpiecznym dochodzeniu. Tętniący życiem wielomilionowy Bangkok wypełniają nie tylko zapachy, barwy, dźwięki i smaki – ale też korupcja, przemoc i śmierć.

Zapach diabła to dziesiąta powieść o Malin Fors i pierwsza część nowego cyklu inspirowanego ludzkimi zmysłami.

 Rebis wrzesień 4

Jorge Diaz – Wszystkie marzenia świata

Data premiery: 26 września

Opis za wydawcą: 

Niezwykła powieść o nadziei, marzeniach i przemijaniu.

Príncipe de Asturias, hiszpański transatlantyk, wyrusza w – jak się potem okazuje – swój ostatni rejs do Ameryki Południowej. Na pokładzie „hiszpańskiego Titanica” podróżuje wiele osób – każda z nich w innym celu i z innym marzeniem zmierza ku nowemu życiu w Argentynie. Chociaż z góry wiemy, jaki los ich spotka, autor nie tylko snuje opartą na faktach barwną, wielowątkową opowieść, lecz także zmusza do refleksji na temat upływu czasu – sto lat później zdajemy sobie sprawę, że choć świat wokół nas tak bardzo się zmienił, marzenia i dążenia ludzi są w gruncie rzeczy niezmienne.

Rebis wrzesień 5 

Jeffrey Archer – To był człowiek (Korniki Cliftonów #7)

Data premiery: 26 września

Opis za wydawcą: 

Siódmy – ostatni! – tom bestsellerowych „Kronik Cliftonów”.

Na początku powieści pada strzał, ale kto pociągnął za spust, kto żyje i kto zginął?

Giles Barrington dowiaduje się prawdy o swojej żonie. Harry Clifton zaczyna pisać dzieło życia, a Emma dostaje niespodziewaną propozycję od Margaret Thatcher. Sebastian Clifton obejmuje stanowisko prezesa banku Farthings Kaufman, a jego utalentowana córka wpada w poważne kłopoty. Lady Virginia wciela w życie kolejny szalony pomysł na zdobycie dużych pieniędzy.

W druzgocącym zwrocie akcji na Cliftonów spada tragedia, gdy jedno z nich dowiaduje się o szokującej diagnozie, która zaburzy życie wszystkich członków rodziny.

Rebis wrzesień 6 

Dariusz Domagalski – Gniewny pomruk burzy (Cykl krzyżacki #3)

Data premiery: 9 września

Opis za wydawcą: 

„Wojna polsko-krzyżacka i mistyczna kanała ‒ polska fantastyka historyczna, jakiej jeszcze nie było!” Robert J. Szmidt

Lato 1410 roku. Wojska polsko-litewskie wkraczają na terytorium państwa krzyżackiego. Król Władysław Jagiełło prowadzi swoją armię na Malbork. Krzyżacy zastępują mu drogę pod Grunwaldem. Rycerstwo z całego chrześcijańskiego świata krzyżuje oręż w wielkiej bitwie, która wstrząśnie podstawami Zakonu.

Podczas marszu na stolice wroga Dagobert z Saint-Amand i Aine muszą się zmierzyć nie tylko z krzyżacką nawałnicą, ale również osobistą tragedią. Pomagają im w tym nie tylko polscy rycerze. Przeznaczenie musi się wypełnić…

Rebis wrzesień 7 

Dariusz Domagalski – Złowieszczy szept wiatru (Cykl krzyżacki #4)

Data premiery: 26 września

Opis za wydawcą: 

„Wojna polsko-krzyżacka i mistyczna kanała ‒ polska fantastyka historyczna, jakiej jeszcze nie było!” Robert J. Szmidt

Rok 1414. Minęły cztery lata od pogromu zakonu krzyżackiego na polach Grunwaldu. Pokój między mocarstwami nie trwa jednak wiecznie. Szykuje się nowa wojna. Król polski Władysław Jagiełło zbiera wielką armię i najeżdża ziemie panów pruskich. Ale Krzyżacy nie podejmują walki, nie stają na otwartym polu, tylko bronią się w zamkach i twierdzach. Nadszedł czas wojny i głodu. Śmierci i zarazy. Okrucieństwa i zdrady.

Burgundzki rycerz Dagobert z Saint-Amand powraca, by ponownie zmierzyć się z własnym przeznaczeniem. Mistyczna siła próbuje zachwiać fundamentami świata i wprowadzić nowy porządek. Równowaga na Drzewie Życia znów jest zagrożona i zaczyna się bój o trwałość wszechświata…

Rebis wrzesień 8 

Agnieszka Hałas – Dwie karty (Teatr węży #1)

Data premiery: 12 września

Opis za wydawcą:

Wkraczacie w świat Zmroczy – przesycony magią, posępny i fascynujący.

„Polska fantasy doczekała się kilku znakomitych uniwersów, a świat stworzony przez Agnieszkę Hałas właśnie się do nich zalicza. Żyje, oddycha i krwawi, a my wraz z nim” – Robert M. Wegner, pięciokrotny laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla.

Srebrni magowie bezlitośnie ścigają wyznawców czarnej magii, uznanej za skażoną. Demony z Otchłani przybierają ludzką postać i przenikają do świata śmiertelników…

W Shan Vaola nad Zatoką Snów pojawia się na wpół obłąkany człowiek z twarzą pociętą bliznami, który pamięta jedynie urywki ze swej przeszłości. W tunelach podziemnego świata żywiołaków i chowańców, ifrytów i homunkulusów, żebraków i przestępców, stopniowo odkrywa swoje magiczne talenty. 

Dwie karty – powieść mroczna, intrygująca, pełna plastycznych szczegółów obyczajowych, z pełnokrwistymi postaciami tworzącymi żywą, przemawiającą do wyobraźni społeczność – otwierają cykl dark fantasy „Teatr węży”.

REbis wrzesień 11 

Anthony Horowitz – Morderstwa w Somerset

Data premiery: 12 września

Opis za wydawcą: 

Mroczna podróż w świat kryminału łącząca to, co najlepsze w klasycznej i współczesnej literaturze sensacyjnej.

JEDEN DAM ZA SMUTEK, ZA RADOŚĆ MOŻE DWA.

Susan Ryeland, redaktorka londyńskiego wydawnictwa, otrzymuje wydruk najnowszej powieści autora cyklu bestsellerowych kryminałów.

TRZY DAM ZA DZIEWCZYNĘ, CZTERY ZA CHŁOPAKA.

Wszystko jest jak trzeba – spokojna wieś, ofiary zbrodni, prywatny detektyw – tyle że wcale nie o to chodzi.

KTO DA PIĘĆ ZA SREBRO? KTO SZEŚĆ ZA ZŁOTO DA?

Bo sednem tej historii jest coś zupełnie innego, niż się wydaje.

I SIEDEM ZA TAJEMNICĘ, O KTÓREJ CICHO-SZA!

Susan od lat współpracuje z Alanem Conwayem. Czytelnicy uwielbiają stworzoną przez niego postać prywatnego detektywa Atticusa Pünda.

Najnowsza powieść z cyklu – historia morderstwa popełnionego w wiejskiej rezydencji Pye Hall – nie jest jednak tym, czym się wydaje. Owszem, są w niej ofiary i intrygująca kolekcja podejrzanych, ale to tylko pozory, na stronach powieści ukryta jest bowiem zgoła odmienna intryga: jak najbardziej realna historia zazdrości, chciwości, bezlitosnej ambicji i… morderstwa.

Rebis wrzesień 9 

Robert Fabbri – Wespazjan. Zaginiony syn Rzymu (Cykl o Wespazjanie #6)

Data premiery: 26 września

Opis za wydawcą: 

Rzym, 51 rok.

Wyzwoleńcy cesarza Klaudiusza, Narcyz i Pallas, toczą między sobą walkę o kontrolę nad tronem. Każdy z osobna wysyła Wespazjana do Armenii, by tam bronił interesów Rzymu. Jednakże stawką jest coś więcej niż ochrona podległego królestwa. Krążą pogłoski, że cesarzowa Agrypina spiskuje, by zdestabilizować Wschód. Wespazjan musi znaleźć sposób, jak służyć jednocześnie dwom panom… Narcyz ze wszystkich stara się zniszczyć Agrypinę, Pallas chce ją uratować.

W Armenii Wespazjan zostaje schwytany. Jest przetrzymywany w najstarszym mieście na ziemi. Jak ma się stamtąd wydostać? I czy Rzym rządzony przez kobietę, która nim gardzi, jest bezpieczniejszy dla Wespazjana od więziennej celi?

 

 

Źródło: Rebis // Ilustracje: Rebis

Interesuję się popkulturą, fanami, mangą i anime. Sporo piszę, ale takie życie doktorantki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?