Reżyser filmu The Great Wall broni castingu Matta Damona

Pod koniec lipca pojawił się pierwszy zwiastun oraz zdjęcia z filmu The Great Wall, który jest największym i najdroższym widowiskiem nakręconym w Chinach.  Treść zwiastuna nie przypadła do gustu m.in. Constance Wu, gwieździe sitcomu Fresh Off the Boat, która napisała na twitterze, iż film podtrzymuje “rasistowski mit o białym zbawcy”, a średniowieczni chińscy bohaterowie nie mają twarzy Matta Damona. Reżyser filmu Zhang Yimou (Hero, Dom latających sztyletów) postanowił odnieść się do tych zarzutów.

Zdaniem Yimou obsadzenie Matta Damona w jednej z głównych ról nie jest przejawem procederu zwanego “whitewashing”, a więc zmieniania rasy postaci na białą, jak to miało miejsce m.in w ekranizacji Marsjanina Ridleya Scotta. Reżyser w oświadczeniu dla Entertainment Weekly odniósł sie do zarzutów stwierdzając, iż rola odgrywana przez Damona od początku nie była przeznaczona dla azjatyckiego aktora, a w scenariuszu jego bohater nie pełni roli wybawiciela chińskiego społeczeństwa. The Great Wall nie jest produkcją historyczną o powstaniu słynnego muru, lecz przygodowym fantasy, które jest gatunkiem głęboko zakorzenionym w chińskiej kulturze.

Oto pełne oświadczenie Zhanga Yimou dla Entertainment Weekly:

Pod wieloma względami The Great Wall jest produkcją, która nie jest tym, co jest ogólnie sugerowane. Po raz pierwszy powstaje przeznaczony dla światowego widza pełen rozmachu film, który jest głęboko zakorzeniony w chińskiej kulturze oraz który tworzy jedna z największych w chińskiej historii ekipa.  Wierzę, że jest to trend, który powinien być kontynuowany przez nasz przemysł filmowy. Nasz film nie jest o budowie Wielkiego Muru. Matt Damon nie wciela się w postać, która oryginalnie przeznaczona była dla chińskiego aktora. Przybycie jego postaci jest ważnym punktem fabularnym. W filmie jest pięciu ważnych bohaterów, a on jest jednym z nich. Pozostała czwórka to Chińczycy. Ich wspólna walka oraz poświęcenie stanowią emocjonalne serce filmu. Jako reżyser ponad 20 chińskojęzycznych filmów oraz Olimpiady w Pekinie, nigdy w przeszłości, ani w przyszłości nie obsadziłbym ról w sposób niezgodny z moją artystyczną wizją. Mam nadzieję, że po obejrzeniu filmu wszyscy zobaczą jakie są fakty i zgodzą się z powyższym.

Zobacz również: Marco Polo – recenzja 2. sezonu serialu Netflixa

https://www.youtube.com/watch?v=6SKI9rgqFck

The Great Wall to chińsko-amerykańska superprodukcja 3D o budżecie wynoszącym 140 milionów dolarów. Akcja filmu osadzona jest tysiąc lat temu. Matt Damon wciela się w postać wojownika, który broni Wielkiego Muru przed potworami. W filmie wystąpią również: Andy Lau, Jing Tian, Eddie Peng, Pedro Pascal, Willem Dafoe. Fabułę filmu przygotowali Tony Gilroy, Carlo Bernard, Doug Miro, Max Brooks, Edward Zwick, Marshall Herkovitz. Muzykę skomponował Ramin Djawadi. Film zadebiutuje w grudniu w Chinach. Reszta świata zobaczy The Great Wall w 2017 roku. 

 the great wall poster plakat

Źródło: ew.com; guardian.com / ilustracja wprowadzenia: thegreatwallmovie.com

Zastępca redaktora naczelnego

Kontakt: [email protected]
Twitter: @KonStar18

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?