20. Shadowhunters (2016-)
Zestawienie wskazujące najlepsze seriale fantasy otwiera produkcja inspirowana książką Dary Anioła, która była także oparciem dla fabuły pełnometrażowego filmu. Mimo mieszanych opinii na jego temat, był wielokrotnie nominowany, a nawet zdobył GLAAD Award i dwie nagrody gali Teen Choice Awards. Miesza w sobie gatunki horroru, fantasy i romansu. Clary Fray (Katherine McNamara) jest zwyczajną nastolatką z Brooklynu. Pewnego dnia odkrywa, że należy do rodu Nocnych Łowców, których przeznaczeniem jest walka z demonami. Gdy jej matka zostaje uprowadzona, Clary razem z Jace’em (Dominic Sherwood), Alekiem (Matthew Daddario), Isabelle (Emeraude Toubia) i Simonem (Alberto Rosende) wyruszają w podróż, aby ją odnaleźć. (MŁ)
19. Bibliotekarze (2014-)
Jest to kontynuacja serii filmów przygodowych Bibliotekarz. Flynn Carsen (Noah Wyle) pracuje w znanej na całym świecie Bibliotece Metropolitan. Nikt jednak nie wie, że w jej podziemiach kryje się tajna siedziba grupy naukowców, którzy zbierają artefakty i prowadzą badania, aby ocalić świat przed nadnaturalnymi zagrożeniami. Kiedy starożytna federacja grozi zniszczeniem cywilizacji i wprowadzeniem magii do naszego świata, Flynn i jego nowy Strażnik Eve Baird (Rebecca Romijn) muszą zrekrutować trójkę nowych ludzi o nadprzyrodzonych zdolnościach do Biblioteki. Dołącza do nich działający w ukryciu kowboj-naukowiec, szpitalna asystentka, która zyskała swoje nadludzkie zdolności przez guza mózgu, oraz światowej klasy złodziej. Jeżeli nie uda im się uratować świata, pogrąży się on w chaosie, jeśli jednak osiągną sukces, zostaną nowymi Bibliotekarzami. (MŁ)
18. Wynonna Earp (2016-)
Kolejna pozycja na liście przedstawiającej najlepsze seriale fantasy to Wynonna Earp. Ta amerykańsko-kanadyjska produkcja emitowana przez stację SyFy jest adaptacją serii komiksów autorstwa Beau Smitha o tym samym tytule. Po latach nieobecności, Wynonna Earp (Melanie Scrofano) powraca do rodzinnego miasteczka Purgatory (ang. Czyściec) na pogrzeb wujka. Postanawia tam zostać, by wypełnić swoje przeznaczenie jako łowca demonów i zakończyć rodzinną klątwę, którą zapoczątkował jej dziadek Wyatt Earp. Wspólnie z młodszą siostrą Waverly (Dominique Provost-Chalkley), agentem Dollsem (Shamier Anderson), nieśmiertelnym przyjacielem jej dziadka imieniem Doc (Tim Rozon), a później także z oficer Haught (Katherine Barrell) starają się powstrzymać diabelskie istoty przed zniszczeniem świata i zapobiec kolejnym zabójstwom. (MŁ)
17. The Gifted: Naznaczeni (2017-)
Serial ten związany jest fabularnie z serią filmów X-Men. Akcja rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości, w której X-Meni zniknęli. To historia z pozoru normalnego małżeństwa, którego życie wywraca się do góry nogami gdy odkrywają, że ich dzieci są w rzeczywistości mutantami i posiadają magiczne zdolności. Rodzina by przetrwać, zmuszona jest uciekać przed rządowymi agentami, którzy chcą ich zabić. W tym celu szukają pomocy u podziemnej grupy mutantów. (MŁ)
16. Grimm (2011-2017)
Grimm to serial określany mianem dark fantasy, który jak można się domyślić po tytule bazuje na baśniach braci Grimm, choć znajdziemy tu również nawiązania do m.in. baśni Andersena czy książek jak Myszy i ludzie. Historia skupia się na młodym detektywie Nicku Burkhardcie, który zaczyna widzieć niewytłumaczalne rzeczy, przez co powątpiewa w swoje zdrowie psychiczne. Potem dowiaduje się jednak, że jest potomkiem Grimmów, którzy tak naprawdę nie byli bajkopisarzami, lecz opisywali prawdziwe zdarzenia. To właśnie krew Grimmów spowodowała, że widzi on to, czego nie mogą dostrzec inni – na przykład jest w stanie zobaczyć prawdziwe oblicze ludzi, którzy w rzeczywistości są potworami żyjącymi pod przykrywką. Tym samym Nick zostaje obarczony dziedzictwem swoich przodków i musi zadbać o balans między naszym światem, a tym baśniowym. (MC)
15. Przygody Merlina (2008-2012)
Stworzona przez brytyjską stację BBC seria, która bazuje na dobrze wszystkim znanej legendzie o królu Arturze, rycerzach Okrągłego Stołu i czarodzieju Merlinie. Twórcy postanowili tu jednak odejść od wyeksploatowanego do granic możliwości okresu w życiu bohaterów, gdy Merlin był już potężnym magiem, a Artur sprawnym władcą, skupiono się więc na latach młodzieńczych obu postaci i ich stopniowej drodze ku dorosłości. Merlina poznajemy, gdy zostaje wysłany przez matkę na dwór bezwzględnego króla Utera Pendragona – ojca Artura – by uczyć się magii pod okiem królewskiego medyka, Gajusza. Młody czarodziej musi jednak ukrywać swoje magiczne moce, gdyż obecny władca po wydarzeniach z przeszłości całkowicie zakazał praktykowania czarów w jego królestwie. Serial, mimo że był kierowany do młodszego odbiorcy, nie odstraszał tandetnym wykonaniem czy głupią fabułą, wręcz przeciwnie, potrafił przyciągnąć przed ekrany również starszych widzów. W Polsce serial jest znany dzięki emisji w publicznej telewizji, gdzie spotkał się z dobrym przyjęciem. (MC)
14. Dawno, dawno temu (2011-2018)
Szybkie info dla fanów 50 twarzy Greya: Jamie Dornan (Christian Gray) także występuje tu w pierwszym sezonie! Serial ten napisali twórcy Zagubionych, lecz produkcje zupełnie nie mają ze sobą związku, może poza drobnymi ukrytymi szczegółami. Emma Swan (Jennifer Morrison) przez całe życie nie mogła znaleźć swojego miejsca we wszechświecie. W dniu 28. urodzin, które znów spędza samotnie, w jej drzwiach staje 10 lat wcześniej oddany do adopcji syn Henry (Jared Gilmore). Emma postanawia odwieźć chłopca do domu, którym okazuje się małe miasteczko Storybrooke. Według Henry’ego wszyscy jego mieszkańcy to postaci z bajek, lecz oni sami o tym nie wiedzą z powodu klątwy, którą niegdyś rzuciła Zła Królowa (Lana Parrilla), przez co zatrzymała czas w Storybrooke. Twierdzi, że tylko Emma może złamać klątwę. Kobieta nie wierzy chłopcu, ale ciekawość bierze górę i ostatecznie decyduje się pozostać w miasteczku na kilka dni. Z czasem zaczyna zauważać różne dziwne zjawiska, które mają tu miejsce. (MŁ)
13. Dobre Miejsce (2016-)
Jak już niektórzy widzowie zdążyli zauważyć, serial ten ma pewien związek z Parks and Recreation. Twórcy w zwariowany sposób przedstawiają nam swoją wizję życia po śmierci, zostawiając po drodze wskazówki, które dodają jeszcze więcej szaleństwa treści. Po zrobieniu zakupów w supermarkecie, Eleanor (Kristen Bell) zostaje potrącona na parkingu przez kolumnę wózków sklepowych i umiera. Budzi się w Dobrym Miejscu, raju przeznaczonym tylko dla wybrańców, i zdaje sobie sprawę, że znalazła się tu przez pomyłkę, zabierając miejsce kogoś innego. Wita ją Michael (Ted Danson), architekt dzielnicy, w której ma zamieszkać, i przedstawia jej Chidiego (William Jackson Harper), jej ‘bratnią duszę’. Eleanor opowiada Chidiemu o pomyłce, która nastąpiła. Ten decyduje się pomóc jej stać się lepszą osobą, by mogła pozostać w Dobrym Miejscu. (MŁ)
12. Preacher (2016-)
Amerykański serial z elementami horroru, który jest ekranizacją komiksu Preacher (w Polsce Kaznodzieja). Twórcy Evan Goldberg, Seth Rogen i Sam Catlin samą decyzją o stworzeniu tej serii dla AMC narazili się na falę krytyki, gdyż musieli stawić czoła pierwowzorowi, który jest uważany za jedną z najlepszych powieści graficznych w historii. Do tego sam Komiks posiada całe mnóstwo elementów, które nie mogły zostać przeniesione jeden do jednego do telewizji publicznej – bardzo odważne sceny seksu, brutalność ocierająca się o masochizm oraz niepoprawne i obrazoburcze treści to chleb powszedni na kartach tej powieści. Fani bali się więc, że serial zostanie ugrzeczniony i straci całego ducha pierwowzoru. Autorom udało się jednak wyjść z tego obronną ręką i stworzyć niepowtarzalne widowisko, które usatysfakcjonowało obie strony. Sama fabuła to historia o przeżywającym kryzys wiary kaznodziei, Jessem Custerze, który zyskuje dar zmuszający innych ludzi do wykonywania jego rozkazów. Z nowymi umiejętnościami wyrusza więc na poszukiwanie Boga. (MC)
11. Amerykańscy Bogowie (2017-)
Adaptacja przebojowej książki Neila Gaimana o tym samym tytule również trafia do zestawianie przedstawiającego najlepsze seriale fantasy. Historia tu przedstawiona przenosi nas do współczesnych czasów, gdzie pomiędzy zwykłymi ludźmi żyją obiekty ich wierzeń każdego dnia walczące o przetrwanie. Spotkamy tu m. in. wcielenie nordyckiego boga Odyna (Pan Wednesday), egipskiego boga mądrości, Thota (Ibis), wariację na temat irlandzkiego skrzata lubującego się w złocie, Leprechauna (Sweeney), czy dżina z arabskich podań (Ibrahim bin Irem). Głównym bohaterem Amerykańskich Bogów jest Cień grany przez Rickiego Whittle’a, który po wyjściu z więzienia spotyka pana Wednesdaya (Ian McShane), w wyniku czego zostaje wciągnięty do świata niedostępnego dla śmiertelników. Serial poza historią autorstwa Gaimana wyróżnia się wspaniałą oprawą audio-wizualną oraz gwiazdorską obsadą. (MC)
brakuje teen wolf!
Zawiódł mnie ten ranking. Pamiętniki Wampirów serial fantasy numer 1 XXI wieku pod względem obsady, reżyserii (z początku ujęcia efektów nieco średnie ale w dalszych sezonach widać postęp) fabuła jak na 8 sezonów na bardzo dobrym poziomie a i zakończenie serialu myśle ze świetnie zrobione
Zawiódł mnie ten ranking ? Pamiętniki Wampirów serial fantasy numer 1 XXI wieku pod względem obsady, reżyserii (z początku ujęcia efektów nieco średnie ale w dalszych sezonach widać postęp) fabuła jak na 8 sezonów na bardzo dobrym poziomie a i zakończenie serialu myśle ze świetnie zrobione
Zawiódł mnie ten ranking. Pamiętniki Wampirów serial fantasy numer 1 XXI wieku pod względem obsady, reżyserii (z początku ujęcia efektów nieco średnie ale w dalszych sezonach widać postęp) fabuła jak na 8 sezonów na bardzo dobrym poziomie a i zakończenie serialu myśle ze świetnie zrobione
nie biore na powaznie rankingow w ktorych w czolowce nie ma Herculesa Xeny dwóch najlepszych seriali fantasy