Whiplash – Ciekawostki
Autor: Dominik Dudek
14 października 2016
- Reżyser i scenarzysta filmu, Damien Chazelle początkowo nie mógł zdobyć funduszy na nakręcenie pełnometrażowego filmu. Postanowił więc nakręcić krótkometrażówkę, którą następnie przedstawił na festiwalu filmowym w Sundance w 2013 roku. Zdobył wtedy nagrodę jury i wkrótce otrzymał dofinansowanie. W rolę Andrew wcielił się Johnny Simmons, gdyż Miles Teller był wtedy niedostępny. Poniżej porównanie obu wersji:
https://www.youtube.com/watch?v=uCUE_3k2tAY
- W pierwotnym scenariuszu Whiplash był thrillerem psychologicznym.
- Jednym z idoli Andrew jest Buddy Rich, który poza świetną ekspresyjną grą oraz wirtuorezyjną techniką, był znany również ze swojego temperamentu. Często krytykował i obrazał swoich kolegów z zespołu za, jak to nazywał, muzykalność niższych lotów.
- Podczas kręcenia niektórych ujęć reżyser nie przerywał zdjęć, aby Miles Teller grał do upadłego.
- W czasie ostatnich dwóch dni zdjęć Miles Teller rzucając się na J.K. Simmonsa połamał mu dwa żebra. Simmons poradził sobie jednak z kontuzją do zakończenia zdjęć.
- Whiplash został nakręcony w 19 dni, a jego postprodukcja twała niecałe 3 miesiące.
- Miles Teller, mimo że gra na perkusji od 15 roku życia dostał pęcherzy na dłoniach w związku z energicznym, niekonwencjonalnym stylem gry. Jego krew podczas kręcenia była zarówno na pałeczkach, jak i na zestawie perkusyjnym.
- Podczas kręcenia sceny, w której J.K. Simmons policzkuje Milesa, starszy aktor udawał, że uderza tego drugiego. Podczas ostatniego podejścia obaj postanowili, że uderzenie nie będzie udawane, co potem wykorzystano w filmie.
- J.K. Simmons w przeszłości grał na pianinie, lecz musiał wziąć kilka lekcji gry przed rozpoczęciem prac na filmie. To samo tyczyło się Milesa Tellera, który 3 razy w tygodniu brał 4-godzinne lekcje z grania na perkusji. Jego oraz Austina Stowella uczył Nate Lang, w filmie grający Carla.
- Za rolę Fletchera J.K. Simmons otrzymał 47 nagród, w tym Oscara za rolę drugoplanową.
- Finałowy występ Andrew trwa 9 minut, a samo jego solo prawie 5.
https://www.youtube.com/watch?v=4noaE0CdZUw
- Jason Reitman, przekonał Chazelle’a żeby scena, w której Fletcher siedzi samotnie w mieszkaniu po pierwszym przesłuchaniu Andrew została usunięta. Argumentował to chęcią ukazania filmu wyłącznie z perspektywy bohatera Tellera, którego widzimy ostatecznie przez cały czas trwania obrazu. Poniżej owa scena. Na rodzinnej fotografii Fletchera widzimy prawdziwą żonę oraz córkę J.K. Simmonsa.
- Simmons przyznał, że kiedy Fletcher nazywa Andre małym, zadufanym w sobie ku***em jest jedynym zdaniem, którego nie było w scenariuszu.
- Whiplash jest jednym z najgorzej zarabiających filmów nominowanych do Oscara w kategorii Najlepszy film.
- Słowem brzmiącym podobnie do angielskiego Whiplash, jest tajwańskie „whip-pa-ladd, które znaczy bądź szalony, bądź wściekły. Co ciekawe, pasuje to do motywu przewodniego filmu.
- Mimo, że w kilku ujęciach widzimy dublera Milesa Tellera, to słyszymy jego grę na perkusji. 40% nagrań, w których brał udział zostało użytych w ścieżce dzwiękowej filmu.
- Przeszłość J.K. Simmonsa związana jest z muzyką. Jego matka była nauczycielką muzyki w szkole średniej, a ojciec dyrektorem wydziału muzycznego Uniwersytetu w Montanie. Dodatkowo aktor jest absolwentem szkoły muzycznej.
- Na półmetku powstawania filmu Damien Chazelle miał wypadek samochodowy.
- W scenie, w której Andrew kłóci się z Carlem o zgubioną teczkę, możemy usłyszeć w tle głos reżysera krzyczący „Tanner!”. W poniższym fragmencie czas 3:58.
https://www.youtube.com/watch?v=7fMUWkdlRHM
- Tytuł filmu odnosi sie do kilku rzeczy: pierwszego utworu, który Andrew zagrał w zespole Fletchera, popularnego urazu kręgosłupa szyjnego powstałego zazwyczaj wskutek wypadków samochodowych, dźwięku perkusji imitującego batożenie oraz relacji głównego bohatera z socjopatycznym nauczycielem.
- Chazelle wspomniał w jednym z wywiadów, że celowo zakończył film tak, jak zakończył, gdyż uważał rywalizację Andrew i Fletchera za niezakończoną.
- I tradycyjnie wideo zza kulis:
https://www.youtube.com/watch?v=ddM5UkOjE8Y
Źródło: imdb.com / Ilustracja wprowadzenia: mat. prasowe
Redaktor
W kinie szuka pozycji, która przebije Pulp Fiction, w telewizji - Breaking Bad oraz Rodzinę Soprano, w świecie gier - serie Bioshock oraz God of War.
Kontakt: [email protected]