Lubisz old-school? Ikony lat 80. i 90. zobaczysz w ARTE.TV!

Brokat i tapirowane włosy, kasety VHS, gumy Turbo czy komiksy z Kaczorem Donaldem – to jedne z wielu symboli ostatnich dwóch dekad XX wieku. W tym czasie w kinie pojawiły się takie hity jak Indiana Jones, Pulp Fiction, czy pierwsze filmy Almadovara z Penélope Cruz – Drżące ciało oraz Wszystko o mojej matce. Z kolei na ekranach telewizorów królowały seriale do dziś przez wielu kochane i wspominane z rozrzewnieniem, np. Drużyna A, MacGyver czy Słoneczny Patrol. Platforma VOD ARTE.tv zaprasza swoich widzów w podróż do kolorowych lat 80. i 90. za sprawą trzech filmów: Indiana Jones i zaginiona saga, Pamela i Tommy – miłość, seks i kasety wideo oraz Penélope Cruz. Historia sukcesu.

Bicz, kapelusz fedora i fatygowana skórzana kurtka to nieodłączne atrybuty jednego z najbardziej ikonicznych bohaterów przygodowych w historii kina. 40 lat temu widzowie na całym świecie poznali twarz Indiany Jonesa, nieustraszonego archeologa i poszukiwacza przygód, w którego rolę wcielił się Harrison Ford. Kochana przez miliony ludzi na całym świecie seria powstała dzięki połączeniu sił dwóch przyjaciół i rywali: George’a Lucasa w roli scenarzysty oraz Stevena Spielberga w roli reżysera. Jak opowiada sam Spielberg w dokumencie ARTE.tv: George Lucas przyszedł do mnie z zarysem historii i zamknęliśmy się w pokoju w San Somo na jakiś tydzień. Myśleliśmy na głos, rzucaliśmy pomysły. Jedne odrzucaliśmy, inne zostawialiśmy. (…) Świetnie się bawiliśmy. To tak, jak byśmy oglądali film w trakcie jego tworzenia. Nikt nie wyobrażał sobie wtedy, że postać, którą początkowo miał grać Tom Selleck (ale z uwagi na angaż w serialu „Magnum” zrezygnował), przejdzie do historii kina. Już pierwsza część trylogii „Indiana Jones i poszukiwacze zaginionej Arki” zdobyła uznanie krytyków, publiczności oraz szereg prestiżowych nagród, w tym pięć Oscarów. Był to także film, który utrzymywał się rekordowo długo na afiszu – aż 10 miesięcy – i zarobił 390 mln dol. przy 18 mln dol. budżetu. Dokument Indiana Jones i zaginiona saga ukazujący kulisy powstawania kultowej historii o zawadiackim archeologu można zobaczyć do 28 czerwca za darmo na ARTE.tv.

kadr z filmu Indiana Jones i Ostatnia krucjata

Symbolem szalonych lat 80. i 90. jest najsłynniejsza playmate na świecie – Pamela Anderson. Niezaprzeczalna uroda, seksapil i charakterystyczny magnetyzm przyczyniły się do jej ogromnej popularności. To dzięki nim Pamela zyskała statusu ikony popkultury. Jej rock’n’drollowemu stylowi życia towarzyszyły kontrowersyjne relacje i miłosne skandale będące stałym przedmiotem dyskusji społecznej. Początki sławy zawdzięcza roli ratowniczki w kultowym serialu telewizyjnym Słoneczny patrol (aktualnie pomarańczowej bojki są nazywane pamelkami). Jej czerwony strój kąpielowy i charakterystyczny powolny bieg po plaży, stały się nieodłącznym symbolem lat 90. Największą ekscytację wśród fanów wywoływał jednak burzliwy związek Pameli i Tommiego Lee. Fenomen kryjący się za tą celebrycką parą polegał na jawnym zatarciu granicy pomiędzy życiem prywatnym a publicznym. Dokument Pamela Anderson i Tommy Lee: miłość, seks i kasety wideo przedstawia historię ich intensywnej i wypełnionej skandalami relacji. Miłość „od pierwszego wejrzenia”, błyskawiczny ślub, ekscesy bulwersujące opinię publiczną, m.in. publikacja sekstaśm przywodzą na myśl związek Jonnego Deppa i Amber Heard, którego schyłek śledziły miliony osób na całym świecie. Film odkrywający tajemnice jednej z bardziej charakterystycznych par show-biznesu lat 90., ikony seksapilu ze Słonecznego patrolu i skłonnego do przemocy wokalisty rockowego można zobaczyć od 23 czerwca do 30 lipca pod linkiem.

Tommy Lee Pamela Anderson lata 80

fot. materiały prasowe

Penélope Cruz jest jedną z najbardziej utalentowanych i uznanych hiszpańskich aktorek – aktualnie ma na swoim koncie m.in. Oscara, Złotą Palmę czy nagrodę BAFTA, jest także laureatką MFF w Wenecji czy Europejskiej Akademii Filmowej (ogółem zdobyła aż 19 nagród, a 57 razy była nominowana). Jej wyjątkowa ekspresja aktorska i urok osobisty zaczęły przyciągać uwagę publiczności już w latach 90-ych. Żona Javiera Bardema rozpoczęła swoją karierę aktorską w rodzimej Hiszpanii, zdobywając popularność dzięki obsadzeniu w głównej roli w takich filmach jak: Szynka, szynka (1992), czy Belle Epoque (1992). Już w 1998 roku, w wieku zaledwie 24 lat, otrzymała prestiżową nagrodę Goya za film Dziewczyna marzeń (obraz ten można zobaczyć w ARTE.tv pod tym linkiem. Dokument arte.tv Penélope Cruz: Historia sukcesu to fascynująca podróż przez karierę tej utalentowanej aktorki. W filmie odkryjemy tajemnice jej rozwoju artystycznego oraz wyzwania, z jakimi musiała się mierzyć Penélope na drodze prowadzącej do Hollywood. Obraz jest dostępny do 15 czerwca pod tym linkiem.

fot. materiały prasowe


Źródło: informacja prasowa / ilustracja wprowadzenia: kadr z filmu Indiana Jones i Ostatnia krucjata

Redaktor prowadzący dział Newsy

Geek i audiofil. Magister z dziennikarstwa. Naczelny fan X-Men i Elizabeth Olsen. Ogląda w kółko Marvela i stare filmy. Do tego dużo marudzi i słucha muzyki z lat 80.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?