Rodzinna podróż, której celem jest odnaleźć bliską osobę, ale również utraconą więź. Bliscy tylko w kinach od 19 maja

Bliscy zebrali sporo pozytywnych opinii na długo przed premierą. Teraz wiemy, kiedy produkcja trafi do kin, a będzie to 19 maja.

Jeśli nie potrafimy szczerze rozmawiać ze swoimi bliskimi, nic w życiu nie będzie miało sensu. Bliscy są drugim pełnometrażowym filmem Grzegorza Jaroszuka, reżysera zaskakującego serialu Netflixa Pewnego razu na krajowej jedynce oraz wyjątkowego debiutu Kebab i Horoskop, który zdążył już zasłynąć jako twórca osobny, z dużym wyczuciem posługujący się tak ryzykownymi środkami jak absurd i groteska. Bliscy to urzekająca i nietuzinkowa opowieść o „everymenach” i ich poważnych problemach. To jednocześnie mix gatunków: kryminału, komedii i dramatu. Światowa premiera filmu miała miejsce na prestiżowym Karlovy Vary International Film Festiwal, ponadto Bliscy pojawili się także na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Off Camera.

W obsadzie filmu znaleźli się: Olaf Lubaszenko (Kobiety mafii), Adam Bobik (Minuta ciszy), Izabela Gwizdak (Diagnoza), Piotr Żurawski (Chyłka) i Piotr Trojan (25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, Johnny). Film został wyprodukowany przez firmę MD4, która w swoim łamiącym schematy portfolio ma takie obrazy jak: Baby Blues Katarzyny Rosłaniec, W imię… Małgorzaty Szumowskiej i Fuga Agnieszki Smoczyńskiej.

Ludzie często nie wiedzą jak mają ze sobą rozmawiać, jak mówić sobie prawdę, zwłaszcza jeśli jest ona trudna. Początkiem tych trudności jest rodzina, jest ona swego rodzaju laboratorium, w którym można obserwować pewne schematy i fenomeny, które później mają swoje odzwierciedlenie w społeczeństwie. Chciałem stworzyć film o ludziach, tworzących pewną teorię o świecie, którzy zrobią wszystko, by przekonać do niej innych. – Grzegorz Jaroszuk, reżyser i scenarzysta filmu

Tym, co uważam za intrygujące w „Bliskich” jest dynamika rodziny. Ojciec i jego dzieci oddalili się od siebie i bardzo możliwe, że nigdy już się do siebie nie zbliżą. Żartobliwie powiedziałem raz do reżysera, że „Bliscy” to film drogi – bohaterowie wyruszają w podróż, by odnaleźć zaginioną osobę, ale również utraconą więź. – Olaf Lubaszenko, filmowy ojciec

Ten film jest bardzo subtelny, pozostawia widowni duże pole do interpretacji. Porusza naprawdę głęboką prawdę, że każda rodzina jest na swój własny sposób nieszczęśliwa. – Adam Bobik, filmowy syn

Zobacz również: Diuna 2 z pierwszym zwiastunem na Cinema Con 2023

Ojciec (Olaf Lubaszenko) z dwójką swoich dorosłych dzieci (Izabela Gwizdak, Adam Bobik) poszukują matki, która pewnego dnia bez słowa wyjaśnienia odchodzi od męża. Jej zniknięcie jest impulsem do odpowiedzi na pytanie co to znaczy być dla kogoś kimś bliskim. Ojciec wraz z synem i córką udają się w podróż po zawiłym i tajemniczym świecie osiedla, odkrywając tropy, które tylko pozornie się łączą. Po drodze spotykają sąsiadów, których opowieści ujawniają zupełnie nieznany obraz matki. Podążają coraz dziwniejszymi ścieżkami, by w końcu odkryć zaskakującą prawdę. Rozdarty między groteską, a realizmem film „Bliscy” to portret bohaterów, którzy konfrontowani ze sobą, starają się uporządkować łączące ich relacje. To film, który czasem w subtelny i zabawny sposób, a czasem dojmująco i bezpośrednio zadaje pytania, na które nie ma prostych odpowiedzi i na które odpowiedzieć sobie musi każdy z nas.

bliscy

fot. materiały prasowe


Źródło: informacja prasowa / ilustracja wprowadzenia: fot. John Magnus Borge, Robert Lis

Redaktor prowadzący dział Newsy

Geek i audiofil. Magister z dziennikarstwa. Naczelny fan X-Men i Elizabeth Olsen. Ogląda w kółko Marvela i stare filmy. Do tego dużo marudzi i słucha muzyki z lat 80.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?