Zatrać się, czyli poradnik jak wynieść z kina więcej niż kolejny obejrzany film

Oglądanie filmów w salach kinowych to nie tylko kwestia skali. Za pozytywami przemawia znacznie więcej czynników, składających się na przeróżne sfery związane zarówno ze stanem ducha, jak i kondycją naszego ciała. Przemawiają za tym także badania naukowe, które przeprowadziły University College London i Vue Entertainment. Co należy zatem mieć w świadomości, by wyjść z kina usatysfakcjonowany?

Wybierz film, który obejrzysz sam bądź z przyjaciółmi!

Nawet jeśli idziesz do kina sam to podczas seansu uczestniczy w nim więcej osób. Wspólne seanse są korzystne dla podtrzymywania – a nawet tworzenia – więzi międzyludzkich. Specjalne badania dowodzą, że nasze tętno jest bardziej wyrównane, gdy razem siedzimy na sali kinowej i jesteśmy świadkami tej samej historii. Jednoczesne zatracenie się w danej historii łączy bicie serca jednej grupy. Tego typu doświadczenie jest nie do powtórzenia nigdzie indziej, dlatego jedną z pierwszych rad dla każdego kinomana jest jak najczęstsze wypady na filmowe przygody wraz z przyjaciółmi, by jeszcze mocniej to poczuć.

Idąc dalej, chodzenie do kina zmniejsza poczucie samotności, co w wielu przypadkach może pomóc ludziom cierpiącym na depresję. Według specjalnych badań Vue i University College London, 75% jej uczestników w pełni oddała się opowiadanej historii, więcej niż połowa z nich uznała to doświadczenie za terapeutyczne, 45% zaś posunęła się nawet do określenia go „transcendentnym”. Osoby, które odczuwają silną samotność, w szczególności powinny próbować zorganizować sobie czas na taką pożyteczną przyjemność w swoich najgorszych okresach.

 

Zapomnij o telefonie, mediach społecznościowych i powiadomieniach

Co więcej, zatracenie się w sali kinowej stanowi swoistą kontrę dla skutków obecnej technologii, która w znaczącym stopniu przeszkadza w zachowaniu koncentracji przez dłuższy czas.

Doświadczenia kulturowe, takie jak chodzenie do kina, dają naszemu mózgowi możliwość poświęcenia niepodzielnej uwagi przez dłuższy czas. W szczególności w kinie nie mamy nic innego do zrobienia poza zatraceniem się w filmowej historii. – wyjaśnia Dr Joseph Devlin, profesor neurologii poznawczej na UCL – Ponadto nasza zdolność do utrzymywania skupienia i uwagi odgrywa kluczową rolę w budowaniu naszej odporności psychicznej, ponieważ rozwiązywanie problemów zazwyczaj wymaga skoncentrowanego wysiłku, aby pokonać przeszkody

Ważną rzeczą w tym przypadku jest wyłączenie wszystkich urządzeń, jakie mamy przy sobie (a przynajmniej wyciszenie), by nawet nie mieć w domyśle innej opcji niż pełna koncentracja.

To oczywiście prowadzi do polepszenia naszych zdolności do kreatywnego myślenia. Odłączeni od przytępiających nasze myśli i spokój ducha social mediów i innych kwestii zaprzątających nasze głowy, odzyskujemy spokój ducha, mogąc wreszcie odetchnąć i wsłuchać się w siebie. Z tego też względu radzimy dobrze wykorzystać ten moment i kuć żelazo póki gorące – czyli po prostu zrelaksować się, otwierając tym samym na nowe doznania.

Usiądź w wygodnym fotelu i zatrać się w najwyższej jakości obrazu i dźwięku

Kino to miejsce, które nie dba jedynie o wygodę dla naszego ducha, ale również pozwoli odprężyć się ciału. Wygodne fotele sprzyjają zatraceniu się w filmowych emocjach dbając o nasz komfort prze nieraz ponad dwugodzinny seans. Warto wspomnieć o oferowanych przez kinach fotelach vip czy fotelach rozkładanych, które zapewniają jeszcze większe poczucie odprężenia.

Oglądając film w kinie doświadczamy rozrywki na wielkim ekranie mogąc zatracić się w najwyższej jakości obrazu oraz dźwięku przestrzennego. Warto zwrócić uwagę jaką technologią dysponują sale kinowe. W multipleksach sieci Multikino korzystać możemy m.in. z systemu dźwięku trójwymiarowego Dolby Atmos czy sal wyposażonych w projektory laserowe 4K, co oznacza, że obraz jest wyjątkowo realistyczny i nasycony bogactwem intensywnych kolorów.

Podsumowując do daje nam wizyta w kinie:

o   daje naszemu mózgowi możliwość poświęcenia niepodzielnej uwagi przez dłuższy czas,

o   wpływa na widzów uspokajająco i odmładza nadmiernie pobudzone mózgi,

o   może poprawić pamięć, koncentrację i utrzymać mózg w dobrej kondycji,

o   może wpłynąć na więzi społeczne, wydajność zespołu i zmniejszyć samotność.

o   może sprawić, że uczestnik seansu będzie bardziej kreatywny i produktywny.

A na jesienny okres znajdzie się sporo okazji aby zatracić się w wyjątkowych historiach. Już teraz na wielkim ekranie można oglądać najnowsze przygody Jamesa Bonda w filmie „Nie czas umierać”. Na wielkich ekranach pojawiła się również „Diuna” czyli najbardziej widowiskowy film tego roku! Przed nami wielkie premiery takich hitów jak „Eternals”*(recenzję widowiska Mareva możecie już przeczytać na naszym portalu), „Pitbull” Patryka Vegi, „Bo we mnie jest seks”, „Dom Gucci”, „Spider-Man: Bez drogi do domu” oraz „Matrix Zmartwychwstania”. Dobrym powodem do wizyty w kinie są jednak nie tylko oczekiwane tytuły, ale przede wszystkim możliwość oderwania się od pełnej stresu i wyzwań rzeczywistości.

Zastępca redaktora naczelnego

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?