Łotr 1. Gwiezdne Wojny – historie – Ciekawostki
Autor: Dominik Dudek
7 kwietnia 2017
- Alan Tudyk, wcielający się w K-2SO zaimprowizował moment uderzenia Casiana w twarz na planecie Jedha.
- Studio miało dwóch kandydatów do objęcia roli Chirruta: Donniego Yena oraz Jeta Li. Zdecydowano się jednak na tego pierwszego, gdyż domagał się on znacznie mniejszej gaży niż jego konkurent. Aktor wahał się przed wzięciem udziału w przedsięwzięciu, gdyż musiałby wylecieć wtedy do Londynu na 5 miesięcy zdjęć, ale ostatecznie zdecydował się ze względu na miłość jego syna do kultowej sagi. Dodatkowo, to właśnie Yen wpadł na pomysł, żeby uczynić Chirruta niewidomym.
- W filmie, mrocznego Dartha Vadera widzimy po raz pierwszy w fortecy wybudowanej na wulkanicznej planecie. Jest to zrealizowanie niewykorzystanego materiału autorstwa Ralpha McQuarriego do Nowej Nadziei. Owa planeta to Mustafar, czyli miejsce, w którym Anakin został poważnie zraniony przez Obi-Wana w Zemście Sithów.
- W Łotrze 1 ponownie użyto kostiumy, zaprojektowane na potrzeby oryginalnej trylogii.
- Akcja filmu osadzona jest pięć lat po wydarzeniach ze Star Wars Rebels i kilka dni przed Nową Nadzieją.
- Jest to pierwszy film z sagi Gwiezdnych Wojen, w którym nie wspomniano nazwiska Skywalker.
- Anthony Daniels wcielający się w C-3PO był bardzo niezadowolony z faktu, że Alan Tudyk mógł grać K-2SO w względnie komfortowym stroju do motion capture, kiedy on sam musiał znosić lata dyskomfortu i ponoszonych kontuzji w kostiumie C-3PO. Doszło nawet do tego, że podczas premiery Łotra, Daniels przeklął Tudyka. Ten później żartował, że „pier**l się” w wykonaniu Danielsa było największym komplementem, jaki dotąd usłyszał.
- Z dialogów wypowiadanych w filmie można wywnioskować, że Gwiazda Śmierci może podróżować w nadprzestrzeni.
- Po słowach zachwytu samego George’a Lucasa nad filmem, reżyser Łotra, Gareth Edwards napisał na Twitterze, że jest to dla niego najważniejsza recenzja, gdyż Lucas jest dla niego swego rodzaju bogiem.
- Postać Wielkiego Moffa Tarkina, graną w Nowej Nadziei przez Petera Cushinga możemy zobaczyć ponownie dzięki technologii CGI, pomimo śmierci aktora. Na planie w Tarkina wcielił się Guy Henry, na którego twarz nałożono później facjatę Cushinga. Kulisy tego procesu zobaczycie poniżej:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=43&v=vlSn50_BePU
- Na planecie Jedha podczas, gdy Jyn biegnie przez targ, w tle usłyszeć można Watto, niebieskiego handlarza znanego z Mrocznego Widma. W jednym momencie można nawet dostrzec kawałek jego wielkiego nosa.
- W bitwie powietrznej po raz pierwszy bierze udział niebieska eskadra X-Wingów. Miała się ona pojawić już w Nowej Nadziei, lecz jako, że niebieski kolor na myśliwcach kolidował ze stosowanym wówczas blue screenem, kolor X-Wingów zmieniono na czerwony.
- Jest to pierwszy film aktorski ze świata Gwiezdnych Wojen, który nie zawiera sekwencji napisów początkowych.
- W Nowej Nadziei, kiedy Tarkin ogłasza rozwiązanie Senatu Vaderowi i innym oficerom, przy ogrągłym stole można zauważyć puste krzesło. Czyżby wcześniej zasiadał na nim Orson Krennic, który zginął na Scarif?
- R2-D2 oraz C-3PO zaliczają w jednej scenie krótkie cameo, dzięki czemu Anthony Daniels, wcielający się w tego drugiego jest jedynym aktorem, który pojawia się w każdej części sagi.
- Postać ojca Jyn, Galen Erso jest inspirowana sylwetką Roberta Oppenheimera, ojca bomby atomowej.
- Planeta, z której Jyn jest uratowana przez rebeliantów nosi nazwę Wobani. Jest to anagram od Obi-Wan.
- Twórcy po uzyskaniu pozwolenia od Disneya oraz Lucas Films na zabicie głównych bohaterów, rozważali kilka opcji. Wśród nich było między innymi śmierć załogi Łotra 1 z rąk samego Vadera. Tę wersję uznano jednak za zdecydowanie za mroczną i ostatecznie Lord Sith mógł wyżyć się na przypadkowej grupie rebeliantów.
- Podczas finałowej bitwy zostaje zestrzelony X-Wing Red-5. W Nowej Nadziei tę samą nazwę nosi myśliwiec kierowany przez Luke’a.
- Reżyser w raz z ekipą, podczas przeszukiwania magazynów Lucasfilm odkryli stare pojemniki zawierające niewykorzystane materiały z Nowej Nadziei, w tym ujęcia z dowódcami czerwonej i złotej eskadry, które odrestaurowano i wykorzystano potem w Łotrze.
- Film był rozprowadzany do kin pod tytułem Los Alamos.
- Imię głównej bohaterki, Jyn Erso jest nawiązaniem do Jan Ors, postaci znanej z gry Star Wars: Dark Forces. W pierwszej misji owej gry, ona oraz Kyle Katarn kradną plany Gwiazdy Śmierci.
- W domu rodziny Erso można zauważyć dzbanek niebieskiego mleka, tego samego, które Luke pił wraz ze swoim wujostwem na początku Nowej Nadziei.
- Kiedy K-2SO dołącza do Jyn i Cassiana w windzie imperialnej bazy, wymawia ikoniczne „I’ve got a bad feeling about this”, które można usłyszeć w każdej części sagi.
- Biorące udział w bitwie o Scarif taranowe statki Rebelii, zostały również ukazane w serialu Star Wars Rebels, gdzie zobaczyliśmy, jak rebelianci zdołali je zdobyć.
- Na Yavin 4, podczas scen w hangarach, można dostrzec Choopera – droida, jednego z głównych bohaterów Star Wars Rebels.
- Podczas walk nad atmosferą Scarif, wśród statków można dostrzec Ducha – statek należący do Hery Syndulli i środek transportu bohaterów Star Wars Rebels.
- Wedle licznych spekulacji, forteca Vadera na Mustafar widoczna jest również w wizji Rey w Przebudzeniu Mocy. podczas ujęcia z Rycerzami Ren. Być może zatem, kryje się za nią jeszcze ciekawsza historia…
- Oryginalnie, śmierć K-2SO miała nastąpić o wiele wcześniej, jeszcze przed lądowaniem na Scarif i być o wiele mniej dramatyczna. Plotki zakładały również, że będzie on jedynym członkiem tytułowej drużyny, który dożyje do napisów końcowych.
- W retrospekcjach z przeszłości Galena i Krennica widać, że na Coruscant rodzina Ersów mieszkała dokładnie w tym samym budynku, co Padme Amidala i Anakin Skywalker.
- Pierwsze wersje scenariusza zakładały, że matka Jyn będzie ukrywającą się przed Imperium Jedi.
- Na planecie Jedha, przez moment widoczni są Dr. Cornelius Evazan i Ponda Baba, którzy 39 lat temu zadebiutowali w kultowej scenie w kantynie. Jeden z nich stracił nawet rękę dzięki mieczowi świetlnemu Obi-Wana Kenobiego.
- W Nowej Nadziei, podczas scen na Gwieździe Śmierci, Szturmocy rozmawiają o śmigaczu T-16. W Łotrze 1 można natomiast usłyszeć podobną dyskusję na temat poprzedniego modelu, czyli T-15.
- Saw Gerrera, którego gra Forest Whitaker zadebiutował na małych ekranach już w 2014 roku, w piątym sezonie Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów, gdzie walczył po stronie Republiki o wyzwolenie swojej rodzinnej planety – Onderonu. W wojnie z Separatystami stracił swoją siostrę Steelę, walcząc u boku samej Ahsoki Tano.
- W filmie zabrakło bardzo wielu scen ze zwiastunów. Nie zobaczyliśmy m.in ucieczki z planami Gwiazdy Śmierci przez plażę, czy też starcia Jyn z myśliwcem TIE. Niestety, sam Gareth Edwards zapewnił, że nie zobaczymy żadnego z tych ujęć w scenach usuniętych w wydaniu Blu-Ray, ponieważ w żaden sposób nie pasują one do reszty filmu.
- W filmie wystąpił oczywiście również sam reżyser! To on wcielił się w rebelianta, który w finale filmu oddzielił Tantive IV od statku Admirała Raddusa, ratując plany Gwiazdy Śmierci przed powrotem w ręce Dartha Vadera.
- Warwick Davis, aktor znany ze swojego niezwykle niskiego wzrostu, który jako dziecko wcielił się w Ewoka Wicketa w Powrocie Jedi, w Łotrze 1 zagrał jednego z rebeliantów, walczącego na ulicach Jedhy.
- Kiedy Jyn przegląda tajne archiwa imperialne, natrafia na projekt o nazwie „Czarne Ostrze”. Jest to najprawdopodobniej odwołanie do niezwykłej broni, należącej niegdyś do Mandalorian, którzy wykradli ją przed tysiącami lat ze Świątyni Jedi. Miecz pojawił się w serialach The Clone Wars i Star Wars Rebels, a jego właścicielami byli m.in Pre Visla, Darth Maul oraz Sabine Wren.
https://www.youtube.com/watch?v=MUVnhCjq2Yk
https://www.youtube.com/watch?v=HUb_zpdyDpU
Artykuł sporządzili:
Dominik Dudek – Redaktor
Kamil Serafin – Dziennikarz
Redaktor
W kinie szuka pozycji, która przebije Pulp Fiction, w telewizji - Breaking Bad oraz Rodzinę Soprano, w świecie gier - serie Bioshock oraz God of War.
Kontakt: [email protected]