Najlepsze filmy sportowe | TOP 10

Produkcje sportowe to bardzo szeroki termin i naprawdę trudno wybrać absolutną czołówkę. Jedne znakomicie celują w widowiskowość, inne pieczołowicie dbają o aspekt artystyczny, jeszcze inne zaś skupiają się na przeżyciach indywidualności. Nie było łatwo, ale w ramach zbliżającego się Euro 2020 z tego konglomeratu wybraliśmy naszą dziesiątkę. Oto najlepsze filmy sportowe!

Zobacz również: Link do publikacji o funkcjach LG.


10. Boisko bezdomnych

Zacznijmy od pierwszego polskiego przedstawiciela na liście. Ksiądz, Kosmonauta, Minister, Wariat, Górnik, Rolnik i facet z wyrokiem… Co może ich łączyć? Na razie miejsce zamieszkania – Dworzec Centralny. Wkrótce dołączy do nich były piłkarz reprezentacji Polski, którego wielką karierę przerwała kontuzja. Dzięki spotkaniu z nim, zostaną przyjaciółmi i stworzą drużynę. Choć trudno w to uwierzyć, wkrótce wyruszą na podbój świata. Po mistrzostwo…

9. Wielki błękit

Następnie pojawia się jeden z najlepszych – a na pewno najbardziej klimatycznych – filmów Luca Bessona. Pozornie jest to prosta historia: dwaj bracia rywalizują o mistrzostwo w nurkowaniu bez butli, chcąc pobić kolejny rekord. Im dalej w las, tym mocniej się jednak przekonujemy, że prawdziwym atutem jest tutaj wyścig dwóch pokrewnych dusz i ich dążenie do przekraczania kolejnych barier. Co więcej, pochwalić należy niesamowite sceny pod wodą, ukazujące ducha tego specyficznego sportu. Warto zaopatrzyć się przy tym w sprzęt pozwalający na płynne przetwarzanie obrazu, co umożliwia skutecznie chociażby technologia OLED Motion Pro w telewizorach marki LG.

8. Piłkarski poker

Biorąc pod uwagę zbliżającą się imprezę, po prostu trzeba było wcisnąć tę produkcję. Klasyczna, polska komedia, której akcja rozgrywa się w środowisku piłkarskim. „Drukowane” mecze, przekupni sędziowie, nieuczciwi działacze – czy tak wygląda rzeczywistość polskiej ligi piłkarskiej? Zaorski stworzył tytuł, który pod pewnymi względami jest ponadczasowy – zwłaszcza biorąc pod uwagę wiele wcale nie tak dawnych przecież afer.

7. Le Mans ’66

Dwa lata temu James Mangold poszedł w nieco inny teren, zabierając ze sobą Matta Damona i Christiana Bale’a w sportowej produkcji. Panowie występują kolejno jako amerykański projektant Carroll Shelby i brytyjski kierowca Ken Miles na zlecenie samego Henry’ego Forda stają do walki z legendarnym zespołem Ferrari w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans. Produkcja jest rzecz jasna przeładowana niesamowitymi scenami wyścigów, w których przy odpowiednim udźwiękowieniu – ja na przykład w przypadku telewizorów LG OLED wykorzystujących technologię Dolby Atmos – możemy się poczuć tak, jak na torze wyścigowym.

6. Moneyball

Gdy za scenariusz biorą się Aaron Sorkin i Steven Zaillian, możemy być niemal pewni, że czeka nas porywające widowisko. Obserwujemy koleje losu Billy’ego Beana, managera Oakland Athletics. Stosuje on awangardowe w tej dyscyplinie obliczenia matematyczne zamiast standardowego podejścia do gry i zawodników, czym denerwuje starą gwardię z klubu. Jeżeli nie przepadacie za baseballem, to… nie przejmujcie się, bo znakomita narracja w połączeniu z tuzami ekranu na czele z Bradem Pittem i Phillipem Seymourem Hoffmanem to danie pierwsza klasa. Plus jest to całkiem ciekawe zróżnicowanie sportowego jadłospisu przy perspektywie zbliżającego się Euro 2020, z okazji którego TVP uruchomi nawet swój kanał 4K. Zarówno w przypadku filmu Millera, jak i tego wielkiego święta sportowego przydadzą się telewizory posiadające matrycę OLED 120 Hz, dzięki czemu każda dynamiczna scena będzie odtwarzana płynnie.

5. Rocky

Pierwszą piątkę napoczyna prawdziwa legenda, dla wielu absolutny numer jeden – a my absolutnie się temu nie dziwimy! Walczący w podrzędnych klubach nieśmiały młody mężczyzna ledwie wiąże koniec z końcem Pewnego dnia otrzymuje propozycję stoczenia pojedynku o tytuł mistrza świata wagi ciężkiej z obecnym mistrzem Apollo Creedem (Carl Weathers). Rocky podejmuje wyzwanie. W pojedynku z mistrzem walczy nie tylko o tytuł, ale także o szacunek do samego siebie.

4. Wojownik

Jeden z najbardziej chwytających za serce hollywoodzkich filmów ostatniej dekady. Tom Hardy, Joel Edgerton, Nick Nolte i spółka pojawiają się razem w tytule tak mocnym, że może nam się wydawać, iż oglądamy nieomal relację z prawdziwych zawodów. Do tego istotną rolę pełnią w tym także efekty kolejnych starć, warto zatem wyposażyć się w porządne telewizory – takie jak LG OLED serii G1 Gallery i C1. Bohaterami produkcji są dwaj bracia, skłóceni i podzieleni tragiczną przeszłością, niezależnie od siebie postanawiają wystartować w wielkim turnieju mieszanych sztuk walki.

3. Prawdziwa historia

Anthony Hopkins powrócił niedawno w chwale w filmie Ojciec, jednak warto przypomnieć też o filmie Rogera Donaldsona z 2005 roku, który przeszedł na dłuższą metę niejako bez echa. Opowieść o życiu nowozelandzkiego konstruktora Burta Munro (Hopkins), budowniczego motocykla Indian na którym w latach 70-tych podczas wyścigów Bonneville Salt Flats, rozgrywanych w stanie Utah w USA udało się pobić ówczesny rekord prędkości.

2. Za wszelką cenę

No i tutaj chyba wszystko jasne. Frankie Dunn (Clint Eastwood) w swoim życiu wytrenował wielu świetnych bokserów. Jego jedynym przyjacielem jest były bokser Scrap (Morgan Freeman). Pewnego dnia u Dunna zjawia się 30-letnia Maggie Fitzgerald (Hilary Swank). Maggie jest utalentowana, dokładnie wie, czego chce i zrobi wszystko, aby to osiągnąć. Jedynie brak jej wiary w siebie. Frankie początkowo nie sprzyja dziewczynie, gdyż nigdy nie trenował kobiet, a na dodatek uważa, że w wieku 30 lat nie ma już mowy o zrobieniu kariery w boksie. Maggie jednak nie poddaje się, w czym wspiera ją Scrap. Wkrótce i Frankie zmieni zdanie na jej temat.

1. Wściekły byk

Tutaj raczej nie mieliśmy wyboru – arcydzieło Martina Scorsese musiało wylądować na czele. Historia zawodowego mistrza wagi ciężkiej Jake’a La Motty (Oscarowa rola Roberta De Niro). Bokser dzięki niebywałej sile, odporności na ciosy i wrodzonej agresywności króluje na ringu przez długie lata. Jednak presja otoczenia wywierana na mistrza świata doprowadza do frustracji przeradzającej się w spiralę upadku i samodestrukcji. Zaczyna nadużywać mocnych trunków, coraz częściej bije żonę (Cathy Moriarty), a jego doskonałe dotąd stosunki z bratem Joeyem (Joe Pesci), ulegają z dnia na dzień pogorszeniu.

Zastępca redaktora naczelnego

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?