This is Football – recenzja dokumentalnej serii od Amazona!

Amazon w ostatnich latach zasypuje swoich subskrybentów różnymi dokumentami związanymi z piłką nożną – czy to o klubach jak Juventus, czy piłkarzach jak Ronaldo, Messi albo Steven Gerrard. Teraz dostaliśmy sześcioodcinkowy serial, który pokazuj, jak piłka nożna może być ważna w życiu człowieka. I to zdecydowanie najlepsze, co możemy tam obecnie obejrzeć.

Gdy myślę o dokumencie na temat piłki nożnej, widzę tylko monotonne przedstawienie historii z wybranymi najlepszymi meczami. Przez takie wyobrażenie tematu często omijałem produkcje o tej tematyce, mimo że jestem fanem piłki nożnej i dość często oglądam zmagania piłkarzy w lidze hiszpańskiej. Długo też zbierałem się do najnowszej produkcji Amazona, która cieszyła się już dobrą opinią w sieci. Oj jak bardzo się zaskoczyłem, gdy w końcu włączyłem pierwszy odcinek This is Football.

Zobacz również: The Boys – recenzja 1. sezonu, czyli narodziny zabójców superbohaterów

Twórcy produkcji oryginalnej Amazona postanowi podejść do tematu trochę pod prąd, skupiając się też na fanach piłki, a nie tylko na jej głównych aktorach, czyli piłkarzach. Dostajemy więc kilka historii o tym, jak piłka miała ogromnych wpływ na ludzkie życie, czy jak je odmieniła. Najlepiej wypada tu pierwszy odcinek This is Football. Ten skupia się na znaczeniu piłki nożnej dla mieszkańców Rwandy. Dostajemy naprawdę poruszającą historię o ludziach, którzy w piłce szukają pocieszenia po strasznej tragedii w ich życiu. Chodzi tu oczywiście o jedną z największych zbrodni ludobójstwa w historii, czyli masakry na osobach pochodzących z ludu Tutsi popełnionej przez wrogo do nich nastawionego lud Hutu. W tej zbrodni w 1994 roku zginęło około miliona ludzi.

Tragedia ta wydarzyła się dość niedawno, więc wiele osób jeszcze dobrze to pamięta, a wielu z nich straciło wtedy członków rodziny. Po tej strasznej zbrodni pojawia się jednak światełko, które swój zalążek ma w piłce nożnej. To przy jej pomocy ludzie choć na chwilę zapominają. Mecze doprowadzały również do porozumienia dwóch zwaśnionych grup Hutu i Tutsi. Widzimy także momenty, gdzie zalewnie kilka lat po tragedii wszyscy razem trzymają kciuki za reprezentację Rwandy, mającej szanse zaistnieć w Pucharze Afryki. Sceny tu przedstawione szczerze chwytają za serce i pokazują wspaniałą stronę futbolu.

Fot. kadr z serialu This is Football

Zobacz również: Tom Clancy’s Jack Ryan – recenzja 1. sezonu superprodukcji od Amazona

Drugi odcinek This is Football ukazuje za to piękniejszą stronę piłki nożnej, gdyż reprezentowanej przez kobiety. Muszę przyznać, że nie znam za dobrze kobiecego futbolu. Ten od zawsze zdawał mi się prezentować znacznie niższy poziom, więc mało mnie interesował. Po obejrzeniu tego odcinka, mogę jednak przyznać, że i kobieca piłka może być ciekawa, a finał Mistrzostw Świata z 2011 roku pomiędzy Japonkami a Amerykankami to kawał dobrego thrillera. Widzimy tu także, jak piłkarki musiały walczyć w latach 90. o docenienie ich wysiłku, gdyż wcześniej praktycznie nikt się nimi nie interesował.

W serii od Amazona twórcy starali się ugryźć temat piłki nożnej jak najszerzej. W kolejnych odcinkach wspominana jest między innymi nieprzewidywalność tego sportu. Za przykład dano tu drogę Chelsea do triumfu w Lidze Mistrzów w 2012 roku. Ówczesna drużyna nie była uważana za najsilniejszą, a mimo wszystko sięgnęła po puchar. Wypowiadają się nawet matematycy, którzy analizowali kilka sezonów ligi angielskiej, gdzie obliczono, że około 50% bramek to dzieło przypadku. I to czyni piłkę nożną tak fascynującą. W innym odcinku This is Football pokazano dumę kibiców z ich ukochanej drużyny. Tu posłużono się przykładem kibiców reprezentacji narodowej Islandii. To bardzo mały kraj, a w ostatnich latach udało im się zaliczyć świetny występ na Mistrzostwach Europy oraz zakwalifikować się po raz pierwszy na Mistrzostwa Świata. Wspaniale ukazano tu oddanie kibiców i wielkie emocje przy rozgrywaniu kolejnych meczów drużyny.

Zobacz również: TOP 10 – Najlepsze książki o piłce nożnej!

Twórcy pokazali nam też kilka przykładów, w których piłka jest dla ludzi ratunkiem. Widzimy tu chłopaka z RPA, który marzył o zostaniu zawodowym piłkarzem, ale przeszkodziła mu choroba. Ten jednak się nie poddał i został najmłodszym sędzią z profesjonalną licencją w RPA. Zobaczyć możemy też dziewczynę z Indii, która w brew powszechnej opinii postanowiła zająć się piłką. Za to ostatni odcinek poświęcono tematowi piłkarskiego geniuszu, gdzie na tapet wzięto Leo Messiego. To około 50 minut analizy talentu oraz niepowtarzalności tego piłkarza-kosmity. Poznajemy tu kilka opinii osób pracujących z Argentyńczykiem, które tłumaczą, co czyni go wyjątkowym. Po odcinku można tylko zyskać podziwu dla gry tego filigranowego piłkarza.

Fot. kadr z serialu This is Football

This is Football od Amazona to seria, obok której nie powinien przejść obojętnie żaden fan piłki nożnej. Historie tu przedstawione potrafią chwycić za serce, a dodatkowo można się dowiedzieć wielu ciekawych faktów. Serial mogę polecić także osobom nieinteresującym się piłką nożną, gdyż taki seans może znacząco zmienić spostrzeganie dyscypliny, gdzie 22 ludzi biega za dmuchaną piłką. Twórcy fantastycznie uwydatnili tu piękno futbolu. Zdecydowanie warto obejrzeć.

Redaktor prowadzący działu Gry

Gra więcej, niż powinien. Od czasu do czasu obejrzy jakiś film, ale częściej sięgnie po serial w domowym zaciszu. Niepoprawny fanatyk wszystkiego, co pochodzi z Kraju Kwitnącej Wiśni.
|
[email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?