Clickbait - recenzja serialu. Internet rządzi światem?
Clickbait - recenzja serialu. Internet rządzi światem?

Clickbait – recenzja serialu. Internet rządzi światem?

Już od dawna wiadomo, że Internet to potężna broń, stanowiąca według wielu czwartą władzę. Coraz częściej widzimy jak jeden post w mediach społecznościowych jest w stanie podburzyć masy. Tajemnicze filmiki, o wątpliwej wiarygodności przekonują ludzi o czyimś udziale w jakieś zbrodni. Clickbait to przedstawienie ludzkiej bezduszność, podporządkowanej mediom społecznościowym. Czy jesteś w stanie uwierzyć bliskim czy tym co o nich piszą w Internecie? Czy liczymy się z ludzkim życiem czy gonitwom za lajkami i wyświetleniami?.

Clickbait to 8-odcinkowy miniserial amerykańsko-australijski zachowany w klimacie thrillera. Produkcja dostępna jest na Netflix. Historia rozpoczyna się od filmiku na którym Nick Brewer przekazuje informacje na wypisanych tablicach. Znęcam się nad Kobietami, jeśli padnie 5 milionów wyświetleń umrę –takim złowrogimi informacjami świat rodziny Nicka przewraca się do góry nogami. Siostra Nicka – Pia oraz jego żona Sophie rozpoczynają wyścig z czasem aby uratować mężczyznę. Na jaw wychodzą kolejne informacje na temat Nicka, czy jego bliscy tak naprawdę go znali?

Clickbait to przede wszystkim ciekawa historia, od której trudno się oderwać. Przedstawienie tej samej historii z 8 różnych punktów widzenia sprawia, że każdy odcinek to kolejny nie oczekiwany zwrot akcji. Jednak niestety produkcja nie trzyma poziomu od początku do końca. W niektórych momentach jesteś w stanie odczuć ogromny bałagan wprowadzony przez twórców. Pojawiąjące się i umierające śmiercią naturalną wątki dają wrażenie, że serial gna do wielkiego finału. Każdy z odcinków to przejście z typowego dramatu rodzinnego niczym opera mydlana, po thriller i kino akcji z udziałem nieustępliwego dziennikarza. Można śmiało odczuć, że druga część serialu to lekkie nie porozumienie tracące na wiarygodności. Niektóre zwroty akcji przestają być nie przewidziane a raczej mocno naciągane.

Zobacz również: Dziewięcioro nieznajomych – recenzja serialu z Nicole Kidman

Serial ukazuje też ogromny wpływ social mediów na współczesne społeczeństwo. Ciekawie zobrazowane jest jak kształtowana jest opinia publiczna polegająca jedynie na mediach społecznościowych, często nie licząca się z człowiekiem i tym, że może stać się niepotrzebną ofiarą. Można to również do bezlitości Internetu w którym każdy o każdym może wysnuwać wnioski. Serial nie oszczędza nawet dziennikarzy, którzy w pogoni za rozgłosem bardziej polegają na informacjach z Internetu niż na wiarygodnych źródłach.

fot. Clickbait (2021)

Bez wątpienia należy wyróżnić obsadę aktorską. Pomimo tego, że główna bohaterka w niektórych momentach jest irytująca, jej postawa wobec brata, którego wielu przekreśliło z powodu pojawiających się nowych informacji i chęć poznania prawdy zaciera początkowe irytujące spojrzenie. Również, początkowo jej postawa była irracjonalna, bo jeśli 5 milionów wyświetleń spowodowuje śmierć jej brata to dlaczego ciągle oglądała ten film? Wielka szkoda, że tak mało twórcy dali nam Daniela Henshalla wcielającego się w rolę Simona Oxleya. Postać bardzo rozbudowana dodając wiele w całą akcję. Również, zdecydowanie na plus w całej obsadzie warto wyróżnić Phoenixa Raeia który zagrał policjanta Roshana Amira, wspierającego rodzinę Brewerów.

fot. Netflix

Clickbait to całościowo dość przeciętny serial, ze zgrabnie zamkniętą historią w 8 odcinkach. Nie mamy tu wybitnej historii jednak dającą nam tak wiele zwrotów akcji, szybkiego tempa, że jesteś w stanie go wchłonąć w jeden wieczór. Przy okazji produkcja daje nam kilka przemyśleń dotyczących istnienia mediów społecznościowych w naszym życiu oraz względnej aminowości w Internecie. Zdecydowanie produkcja, której warto dać szansę.


Ilustracja wprowadzająca: fot. Netflix

Redaktor współprowadząca działu recenzji seriali

Entuzjastka literatury i kina. Wielbicielka odkrywania nowych seriali oraz filmów. Poza tym ogromna fanka Formuły 1 i Disneya

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?