Aleksander R. Michalak – Denar dla Szczurołapa – recenzja książki

Dobra powieść przygodowa z elementami thrillera to naprawdę trudna pozycja do znalezienia w księgarniach i bibliotekach. Mi się udało i to w dziale rodzimych książek odnalazłam Denar dla Szczurołapa Aleksandra R. Michalaka. Przyjrzyjmy się, co powoduje, że jej lekturę można uznać za udaną.

Gabor Horthy, który uchodzi za wybitnego orientalistę, natyka się na przerwane studia XIX-wiecznego teologa Augusta Erdmanna. Badacz zajmował się legendą o Szczurołapie z Hameln, który dźwiękami fletu wyprowadzał dzieci z miasta. Nigdy więcej już nie słyszano o tych dzieciach…

Zobacz również: Guillaume Musso – Sekretne życie pisarzy – recenzja książki

Zazwyczaj z dużą rezerwą podchodzę do takich książek. Urzekająca okładka i dobrze przygotowany opis, ale czy środek sprosta moim oczekiwaniom? Akcja rozwijała się początkowo bardzo spokojnie i można powiedzieć, że specjalistycznie. Dzięki głównemu bohaterowi Gaborowi zostajemy zapoznani z dużą ilością informacji o słynnej legendzie o Szczurołapie. Dla fanów legend i mrocznych opowieści to naprawdę przyjemne fragmenty.

Michalak naprawdę umie stworzyć dobre dialogi czy opisy. Spodziewałam się, że może tu być być problem z przejrzystością fabuły, która łączy elementy legendy z akcją właściwą, w którą wplątana zostaje kryminalna intryga. Zagadka tajemniczych zniknięć dzieci ma niebezpiecznie dużo podobieństw z legendą o Szczurołapie, co pieczołowicie sprawdza Gabor Horthy i co jest głównym motorem napędowym fabuły. Rozwiązanie tej zagadki nie jest aż tak zaskakujące, jak można się było spodziewać, ale wynika to z tego, że autor nie zostawia dla nas pułapek, tylko powoli zdradza szczegóły doprowadzające do zbrodniarzy.

Nieprzypadkowo ta seria została porównana do serii Dana Browna z Robertem Langdonem. Gabor i Robert to bohaterowie, którzy znacznie się różnią, ale obydwaj są oryginalni i to się ceni. Fantastyka naukowa z cechami rasowego thrillera to pożądany gatunek i miło, że i w polskiej biblioteczce znajdziemy coś w tym stylu. Zachęcam Was do lektury tej książki, a jak Wam się spodoba, to jeszcze są dwa tomy z przygodami Gabora wydanymi przez Wydawnictwo Replika.

Autor: Aleksander R. Michalak
Wydawca: Wydawnictwo Replika 2018
Stron : 432
Ocena: 90/100

Ilustracja wprowadzenia: Wydawnictwo Replika

Redaktor

Interesuję się literaturą i filmem. Sięgam po różnorodne gatunki, najczęściej po skandynawskie kryminały (Kurt Wallander, Harry Hole). Fanka Harry'ego Pottera i Sherlocka Holmesa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?