Gabor Horthy, który uchodzi za wybitnego orientalistę, natyka się na przerwane studia XIX-wiecznego teologa Augusta Erdmanna. Badacz zajmował się legendą o Szczurołapie z Hameln, który dźwiękami fletu wyprowadzał dzieci z miasta. Nigdy więcej już nie słyszano o tych dzieciach…
Zazwyczaj z dużą rezerwą podchodzę do takich książek. Urzekająca okładka i dobrze przygotowany opis, ale czy środek sprosta moim oczekiwaniom? Akcja rozwijała się początkowo bardzo spokojnie i można powiedzieć, że specjalistycznie. Dzięki głównemu bohaterowi Gaborowi zostajemy zapoznani z dużą ilością informacji o słynnej legendzie o Szczurołapie. Dla fanów legend i mrocznych opowieści to naprawdę przyjemne fragmenty.
Michalak naprawdę umie stworzyć dobre dialogi czy opisy. Spodziewałam się, że może tu być być problem z przejrzystością fabuły, która łączy elementy legendy z akcją właściwą, w którą wplątana zostaje kryminalna intryga. Zagadka tajemniczych zniknięć dzieci ma niebezpiecznie dużo podobieństw z legendą o Szczurołapie, co pieczołowicie sprawdza Gabor Horthy i co jest głównym motorem napędowym fabuły. Rozwiązanie tej zagadki nie jest aż tak zaskakujące, jak można się było spodziewać, ale wynika to z tego, że autor nie zostawia dla nas pułapek, tylko powoli zdradza szczegóły doprowadzające do zbrodniarzy.
Nieprzypadkowo ta seria została porównana do serii Dana Browna z Robertem Langdonem. Gabor i Robert to bohaterowie, którzy znacznie się różnią, ale obydwaj są oryginalni i to się ceni. Fantastyka naukowa z cechami rasowego thrillera to pożądany gatunek i miło, że i w polskiej biblioteczce znajdziemy coś w tym stylu. Zachęcam Was do lektury tej książki, a jak Wam się spodoba, to jeszcze są dwa tomy z przygodami Gabora wydanymi przez Wydawnictwo Replika.
Autor: Aleksander R. Michalak
Wydawca: Wydawnictwo Replika 2018
Stron : 432
Ocena: 90/100
Ilustracja wprowadzenia: Wydawnictwo Replika