The Old Guard – Stara gwardia – Wiekowe opowieści – recenzja komiksu

Seria The Old Guard nie wbiła się w mojej ocenie w świadomość czytelników w Polsce aż tak bardzo. A przecież za oceanem jest na tyle rozpoznawalna, że doczekała się nawet filmowej netfliksowej adaptacji (druga część w przyszłym roku – miejcie oczy otwarte). O jej popularności świadczy także tom The Old Guard – Stara gwardia – Wiekowe opowieści, stanowiący nie tyle trzecią księgę, co raczej antologię krótkich opowiadań ze świata nieśmiertelnych bohaterów, tworzoną przez grupę kilkunastu scenarzystów i rysowników. Sami przyznacie, że takiego zaszczytu rzadko dostępują przeciętniacy, prawda?

The Old Guard – Stara gwardia – Wiekowe opowieści to dwanaście shortów tworzonych przez takie tuzy komiksu jak Greg Rucka i Leandro Fernandez (oryginalni twórcy serii), a także m.in. Brian Michael Bendis, Matt Fraction, Jason Aaron, Rafael Albuquerque, Jacopo Camagni czy Nicola Scott. Każdy, kto chociaż trochę interesuje się komiksem wie, że nie są to przypadkowi ludzie, tylko czołowi twórcy pracujący nieraz przy najważniejszych tytułach i franczyzach wielkich wydawców. Jak poradzili sobie tutaj?

https://alejakomiksu.com/gfx/plansze/oldguard3_p1.jpg

Strona komiksu The Old Guard – Stara gwardia – Wiekowe opowieści

Z antologiami jest zazwyczaj tak, że bywają dość nierówne – nieważne czy mówimy o gatunkowych opowiadaniach, pastiszach i parodiach czy innych zabawach formą. Nie inaczej jest z The Old Guard – Stara gwardia – Wiekowe opowieści, ale musicie wiedzieć, że nietuzinkowe postacie, z których jedna ma podobno 6732 lata, mają potencjał bardzo wielu historii do opowiedzenia. W rękach sprawnych artystów może wyjść z tego wszystkiego coś naprawdę wyjątkowego, a w niektórych przypadkach może nawet lepszego, niż oryginalne dzieło, które dało wszystkiemu początek.

I tak oto oryginalni twórcy otwierają album opowieścią Andy o jej nieodłącznym toporze, który jest dla niej bardzo ważny i towarzyszy jej od stuleci. Ciekawej wypadają jednak Andre Wheeler i Jacopo Camagni w opowieści o tym, jak wygląda miłosna relacja Joe i Nicky’ego na przestrzeni dekad i o tym jak czyn dokonany pod koniec XIX wieku może uratować komuś życie kilka dekad później. Mamy tu też ciekawie wypozycjonowany wątek homoseksualny i jego odbiór przez społeczeństwo lat 30.

https://alejakomiksu.com/gfx/plansze/oldguard3_p2.jpg

Strona komiksu The Old Guard – Stara gwardia – Wiekowe opowieści

Sporo obiecywałem sobie po historii pisanej przez BMB, który potrafi na niewielkiej liczbie stron stworzyć dobrą opowieść, stawiając często na relacje międzyludzkie. I takie jest Passchendaele – kameralne, skręcone wokół relacji nieśmiertelnej matki i przybranego syna. Niestety przyjemność z lektury zabijają nieco nieładne rysunki Michaela Avona Oeminga w połączeniu z niezbyt pasującymi, psychodelicznymi kolorami dobranymi przez Taki Somę. Fabularnie wyróżnia się też opowieść napisana przez Roberta MacKenzie i Dave’a Walkera, gdzie nasi nieśmiertelni autorytarnie decydują o życiu i śmierci, a wszystko na tle pierwszego lądowania na księżycu w 1969 roku.

Z innych zawartych w The Old Guard – Stara gwardia – Wiekowe opowieści historii na pewno warto wyróżnić Listy miłosne Davida F. Walkera i Matthew Clarka. To z jednej strony gwałtowna opowieść osadzona w czasach wojny secesyjnej i niewolnictwa, a z drugiej świadectwo uczucia, wypełnione pięknymi tekstami, takimi jak zapadłe mi w pamięć wyznanie: „Chciałbym skryć się przed tą burzą w Twych ramionach, gdzie jedynym gromem dochodzącym mych uszu, byłoby bicie Twojego serca. Wiem, że nie znajdę schronienia przed tą straszliwą ulewą, bo jestem schronieniem, ale jestem też burzą”.

https://alejakomiksu.com/gfx/plansze/oldguard3_p3.jpg

Strona komiksu The Old Guard – Stara gwardia – Wiekowe opowieści

Bardzo podobała mi się też historia Jasona Aarona – specjalisty od mocnych, krwawych i brutalnych opowieści. Stara dusza jest w swojej wymowie dosadna i pokazuje ciężar radzenia sobie z nieśmiertelnością, szczególnie w kontekście zetknięcia jej z religijnym fanatyzmem. Zgrabna, chociaż krótka miniaturka jest do tego uzupełniona świetnymi rysunkami Rafaela Albuquerque. Na płaszczyźnie rysunków na pewno warto zwrócić uwagę też na prace Nicoli Scott, która w pięknym stylu ożywiła wzruszającą, pełną altruizmu historię o zdobyciu prezentu dla Bookera.

Największą zaletą zawartych w The Old Guard – Stara gwardia – Wiekowe opowieści historii jest różnorodność miejsca i czasu akcji. Raz jesteśmy zabierani w czasy szogunatu, innym razem na Dziki Zachód roku 1870, gdzie dostaniemy klasyczną rozpierduchę w stylu Jonaha Hexa. Odwiedzimy też postnapoleońską Francję. Wszystkie opowieści łączą podobne wątki związane z przemijaniem, konfliktami zbrojnymi na przestrzeni stuleci czy uczuciami. Recenzując poprzednie tomy narzekałem trochę na zaniedbanie ekspozycji postaci, więc tutaj autorzy mają ku temu większą okazję, ale ponieważ oddają raczej hołd pomysłowi niż rozwijają fabułę, nie spodziewajcie się cudów.

https://alejakomiksu.com/gfx/plansze/oldguard3_p4.jpg

Strona komiksu The Old Guard – Stara gwardia – Wiekowe opowieści

Niemniej jednak The Old Guard – Stara gwardia – Wiekowe opowieści wspomina stare postacie, wprowadza kilka nowych i oferuje całkiem niezłe rozważania na temat kondycji społeczeństwa – zarówno w tych dobrych aspektach, jak i (nieco częściej) w tych najgorszych. Chociaż niektóre z zawartych tu miniatur nie mają tak wielkiej mocy, czuć, że nie zostały odbębnione na kolanie. Krótka forma robi dobrze temu uniwersum i może nawet zaryzykowałbym stwierdzenie, że właśnie w taki sposób powinna być rozwijana. Mnie niniejszy album podobał się odrobinę bardziej niż poprzednie tomy należące do głównej serii. Ach, te antologie. Potrafią zaskakiwać.


https://alejakomiksu.com/gfx/okladki/oldguard3.jpg

Okładka komiksu The Old Guard – Stara gwardia – Wiekowe opowieści

Tytuł oryginalny: Tales Through Time vol. 1
Scenariusz: Greg Rucka, Andrew Wheeler, Kelly Sue DeConnick, Eric Trautmann, Brian Michael Bendis, Robert MacKenzie, Dave Walker, Matt Fraction, David F. Walker, Jason Aaron, Alejandro Arbona, Vita Ayala
Rysunki: Leandro Fernandez, Jacopo Camagni, Valentine De Landro, Mike Henderson, Michael Avon Oeming, Justin Greenwood, Steve Lieber, Matthew Clark, Rafael Albuquerque, Kano, Nicola Scott
Tłumaczenie: Marek Starosta
Wydawca: Mucha Comics 2023
Liczba stron: 184
Ocena: 75/100

Zastępca redaktora naczelnego

PR-owiec, recenzent, geek. Kocha kino, seriale, książki, komiksy i gry. Kumpel Grahama Mastertona. W MR odpowiedzialny za dział komiksów, książek i gier planszowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?