Superman – Action Comics tom 1 – Nadejście Świata Wojny – recenzja komiksu

Superman to jedna z tych postaci, która funkcjonuje na rynku i w świadomości czytelników od tak dawna, że siłą rzeczy jej historia już nie raz zatoczyła koło. Clark Kent pokonał nawet własną śmierć, przetrwał liczne międzywymiarowe podróże, utratę kontroli nad własnymi mocami czy wreszcie serię mniej lub bardziej miękkich rebootów swoich przygód. W tomie Superman – Ten, który spadł widzieliśmy zaczątek historii o pokoleniowej zmianie, zapoczątkowanej wiadomością, że Człowiek ze Stali nagle zniknie niebawem z jakiegoś powodu z kart historii. W Superman – Action Comics tom 1 – Nadejście Świata Wojny dowiemy się na ten temat nieco – chociaż niewiele – więcej.

Odkąd przygody Supermana prowadzi nowy scenarzysta – Phillip Kennedy Johnson (Alien, Extreme Carnage, Marvel Zombies Resurrection), serię czyta się inaczej niż za kadencji Briana Michaela Bendisa. Twórca najpierw uderzył w kameralne tony, kreśląc wątki rodzinne i skupiając się na relacji ojca z synem, napędzanej strachem przed śmiercią tego pierwszego. Wychodziło mu to lepiej niż sceny akcji, ale z przyjemnością oznajmiam, że w Superman – Action Comics tom 1 – Nadejście Świata Wojny mankament ten został naprawiony i kilka epickich momentów zostanie Wam w pamięci.

https://assets.gildia.pl/system/thumbs/000/548/402/548402/1687785671/800.jpg

Strona komiksu Superman – Action Comics tom 1 – Nadejście Świata Wojny

Niby nie dzieje się tu nic przełomowego, ale jednak czuć napięcie. Moce Supermana kolejny raz zaczynają słabnąć, a zbiega się to w czasie z inwazją floty Mongula na Ziemię. Statki Świata Wojny atakują, a w ładowni jednego z nich nasi bohaterowie znajdują niewolników mówiących dawno wymarłym narzeczem kryptońskiego języka. Tyle wystarczy, by osłabiony Clark zaczął drążyć temat i wbrew rozsądkowi wleciał prosto w paszczę lwa. Czy to właśnie stanie się przyczyną jego porażki? Zobaczymy.

Johnson kreśli też inny wątek – naukowcy z Atlantydy znajdują we wraku jednego ze statków potężny artefakt, który sam w sobie stanowi tak wielkie źródło mocy, że może zmienić to układ sił na świecie. Prawa do niego roszczą sobie mieszkańcy wód i oceanów, ale próba kradzieży dokonana przez Suicide Squad niemal nie doprowadza do aktu wojny. Za rozjemcę robi oczywiście Superman, jednak czy zajęty sprawą kryptonijczyków nie zadziała w pośpiechu i nie popełni przez to błędu, mogącego go wiele kosztować?

https://assets.gildia.pl/system/thumbs/000/548/403/548403/1687785671/800.jpg

Strona komiksu Superman – Action Comics tom 1 – Nadejście Świata Wojny

Tylko tyle i aż tyle – te elementy, chociaż już wielokrotnie wałkowane, opowiedziane piórem Phillipa Kennedy’ego Johnsona mają w sobie lekkość, a zarazem odpowiednio dramatyczny ciężar gatunkowy. Są tu epickie momenty, jest miejsce na rodzinne relacje, na miłość, na przyjaźń, na akcję. Stary dobry Superman, ale taki, jakiego lubimy i potrzebujemy. Chociaż poprzedni album tego autora oceniłem raczej umiarkowanie, tak Superman – Action Comics tom 1 – Nadejście Świata Wojny podobał mi się o wiele bardziej i z chęcią czytałbym dalej, gdyby na rynku był już wydany kolejny tom.

Spora w tym zasługa również rysowników, a przede wszystkim Daniela Sampere. Schludna, czysta, w miarę realistyczna kreska sprzyja prowadzeniu fabuły, a niektóre kadry były tak spektakularne, że mam je przed oczami jeszcze kilka godzin po lekturze. Nawet jeśli do opowieści wdziera się nieco patosu, to wciąż jedna z lepszych propozycji z Supkiem od jakiegoś czasu.

https://assets.gildia.pl/system/thumbs/000/548/404/548404/1687785672/800.jpg

Strona komiksu Superman – Action Comics tom 1 – Nadejście Świata Wojny

Daję autorowi spory kredyt zaufania, bo w mojej ocenie na niego zasłużył. Nie sądzę, żeby był to jakiś bardzo przełomowy run, który zredefiniuje postać i nasz sposób myślenia o niej, ale szansę na bardzo dobrą superbohaterszczyznę mamy bardzo wielką. I bardzo się cieszę, bo twórczych porażek ostatnio trochę już zaliczyliśmy. Ten komiks zdecydowanie nie jest jedną z nich.


https://assets.gildia.pl/system/thumbs/000/540/819/540819/1681829686/800.jpg

Okładka komiksu Superman – Action Comics tom 1 – Nadejście Świata Wojny

Tytuł oryginalny: Superman: Action Comics vol. 1 – Warworld Rising
Scenariusz: Phillip Kennedy Johnson
Rysunki: Daniel Sampere, Christian Duce
Tłumaczenie: Jakub Syty
Wydawca: Egmont 2023
Liczba stron: 156
Ocena: 85/100

Zastępca redaktora naczelnego

PR-owiec, recenzent, geek. Kocha kino, seriale, książki, komiksy i gry. Kumpel Grahama Mastertona. W MR odpowiedzialny za dział komiksów, książek i gier planszowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?