Kolekcja Toppi tom 2: Ameryka Północna – recenzja komiksu

Kolekcja Toppi to seria łącząca artystyczne wysmakowanie z rozrywkowym, dynamicznym ładunkiem. Włoski artysta, w sobie tylko znany sposób, przy wysokiej wchłanialności odbioru swych dzieł, daje czytelnikowi historie napisane mądrze, zamknięte i doskonałe w swych krótkich formach. Drugi tom zbierający jego prace wprowadza nas w świat Ameryki Północnej, kontynentu będącego kolebką komiksu mainstreamowego, ale jeśli liczycie na trykociarzy i łubudu, możecie się srodze zawieść. Toppi przedstawia za to coś, co można bez cienia przesady nazwać solą ziemi amerykańskiej.

Strona komiksu Kolekcja Toppi tom 2: Ameryka Północna

W albumie Kolekcja Toppi tom 2: Ameryka Północna dominuje nastrój Dzikiego Zachodu. Choć żeby ująć to trafniej – nastrój epoki pierwszych białych zdobywców Ameryki, licznych jeszcze plemion indiańskich i zderzenia obu tych grup. Każda z opowieści jest bezlitosna, prawdziwa i w żaden sposób nie nawiązuje do widowisk Hollywood. Nie ma tu podziału na dobrych i złych, ale zdarzają się brzydcy. Choć narysowani wspaniałą kreską włoskiego mistrza.

Indianie zdają się być dominantą tego tomu, więc kilka słów o historiach z nimi. Póki żyć będziesz to zamknięta w jednym żywocie opowieść upadku Rdzennych Amerykanów, ukazująca w niezwykle uduchowiony i surowy sposób drogę życia myśliwego, wojownika i opiekuna. Little Big Horn 1875 nawiązuje oczywiście do sławnego triumfu czerwonoskórych nad amerykańską armią, ale w nieoczywisty, mesjański sposób, odpowiadając przy okazji na szalone pytanie – co by było, gdyby Mesjasz był Indianinem? Jest też historia na styku dwóch cywilizacji – Odpowiedzcie mi na pytanie, gdzie niezwykle fartowny poszukiwacz złota staje przed ważną decyzją, a potencjalni wrogowie stają się jego wybawicielami. Wątek złota i desperatów pojawia się też w kilku innych rozdziałach.

Strona komiksu Kolekcja Toppi tom 2: Ameryka Północna

Czytając ten komiks doszedłem do wniosku, że gorączka złota to zjawisko mające w sobie coś mistycznego, wykraczającego poza zwykłą ludzką chęć dorobienia się. Pasja życia i Raz jeden w życiu to historie pełne napięcia opartego na walce z kroczącym tuż za bohaterami zagrożeniem, gdzieś tam kojarzące mi się z nagrodzoną Oscarami Zjawą. Tu jednak dochodzi jeszcze dwojaki motyw braterstwa i motyw odpuszczenia, pogodzenia się z nieuchronnym. Toppi, tworząc wciągające scenariusze, w obu przypadkach nakłada dodatkowe warstwy fabularne, których obecność dostrzegamy po chwili refleksji.

Dwie ostatnie opowieści w tym tomie wchodzą w mroczne klimaty czarnej społeczności Luizjany. Dziedzic to przewrotna mieszanka bluesa i voodoo. Głównym bohaterem jest sam Baron Samedi, którego na terytoria baoyu sprowadza bluesowy zew. Kolejny rozdział o tytule Blues to historia niejakiego Honeylipsa, wirtuoza saksofonu, który postanowił opuścić swą chatę i wyruszyć w świat… Obie opowieści są odmienne od pozostałych i muzyka odgrywa w nich kluczową rolę. Toppi wchodzi w nastrój delty Missisipi i afroamerykańskiej spuścizny kulturowej głębokiego południa, tworząc metafizyczne opowieści, nadające się w sam raz na ostatnie akordy albumu.

Strona komiksu Kolekcja Toppi tom 2: Ameryka Północna

Prace Toppiego mają pewną cudowną właściwość. Można je czytać w formie historii, ale również wpatrywać się w nie niczym w niezależne dzieła. Włoch nie jest typowym ilustratorem komiksów, choć dla wielu jest źródłem natchnienia. Sposób kadrowania, prowadzenia narracji czy przedstawienia bohaterów pokazują, że jego styl wymyka się do dziś typowemu rozumieniu kreacji powieści graficznych. Komiks Sergio Toppiego zabierze was w podróż, a nie tylko o niej opowie, wymagając przy tym znajomości poprzednich historii.

Dla takich albumów jak Kolekcja Toppi tom 2: Ameryka Północna warto czytać komiksy. Historie w niej zgromadzone, mimo wspólnego rdzenia, są unikatowe i za każdym razem porywające. Zwykle antologie mają jakieś słabsze ogniwo, ale tu go nie znajdziecie. Toppi to perfekcjonista, potrafiący tchnąć ducha w każdą ilustrację. Nie idzie przy tym w żaden schematyzm, choć nawet jeśli podążyłby głównymi ścieżkami, to wyróżniłby się ponad innych twórców. Wydawnictwo Lost In Time być może wydało najlepszy cykl komiksowy tego roku, łączący w sobie doskonałe historie z popisowymi ilustracjami jednego z największych i najbardziej wpływowych europejskich twórców. I chyba nie muszę pisać, że czekam na kolejne tomy, prawda?


Okładka komiksu Kolekcja Toppi tom 2: Ameryka Północna

Tytuł oryginalny: Collected Toppi #2: North America
Scenariusz: Sergio Toppi
Rysunki: Sergio Toppi
Tłumaczenie: Marta Duda-Gryc
Wydawca: Wydawnictwo Lost In Time 2022
Liczba stron: 208
Ocena: 90/100

Dziennikarz, felietonista. Miłośnik klasyki SF, komiksów i muzyki minionych bezpowrotnie dekad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?