W Polsce nad grami amerykańskimi, czyli takimi z wieloma barwnymi i jasnymi kolorami, dalej dominują klimaty brudu, nędzy i szarości. Już dawno temu udowodniły nam to serie Stalker czy Wiedźmin. Chernobylite – gra z gatunku survival horror – pozwala nam poczuć się, jakbyśmy wrócili do pierwszej z nich. Przemierzanie opustoszałej Zony w Czarnobylu, zwiedzanie zniszczonej Prypeci, unikanie przeciwników, czy zbieranie zapasów świetnie nadaje klimatu.
Chernobylite jest trzecią grą polskiego studia The Farm 51, które stworzyło takie produkcje, jak Get Even, World War 3. Ich nowa produkcja jest połączeniem horrora, base buildera oraz survivalu. Akcja gry dzieje się w Zonie, czyli Czarnobylu oraz Prypeci, które najbardziej zostały dotknięte wybuchem elektrowni jądrowej. Główny bohater musi zmierzyć się z przeciwnikami, zarządzaniem drużyną oraz głodem, aby dowiedzieć się, co stało się z jego żoną.
Pierwsze pół godziny w grze może naprawdę odrzucić. Choć dzieje się bardzo dużo, fabuła nie wciąga, a postacie, które są animowane ręcznie, bardzo wyrzucają z immersji. Dubbing angielski jest bardzo kiepski, więc grę najlepiej przechodzić na rosyjskim dubbingu, bo tylko takie dwa języki mamy do wyboru. Warto jednak przemęczyć się przez pierwsze pół godziny, ponieważ później akcja jednocześnie się rozkręca i zwalnia. Przenosimy się do bazy, w której możemy znaleźć naszych sojuszników. Możemy wysyłać ich na misje, aby zdobywali dla nas leki, amunicję czy pożywienie. W tym samym czasie musimy także dbać o ich komfort oraz o relacje z nimi. Dlatego też warto często rozmawiać oraz ulepszać bazę, aby nasi kompani mieli gdzie spać i czuli się bezpiecznie. Jednocześnie musimy pamiętać o naszym zdrowiu, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Na przykład zbyt częste potyczki z napotkanymi w Zonie wrogami mogą bardzo źle wpłynąć na psychikę głównego bohatera, który zacznie mieć zwidy.
W Zonie możemy natrafić na przeciwników zarówno ludzkich, jak i tych mniej przypominających człowieka. Ci drudzy byli kiedyś ludźmi, jednak poprzez wystawienie na promieniowanie oraz pierwiastek zwany czarnobylitem, zatracili człowieczeństwo. Po kilku dniach zwiedzania opuszczonych lokacji możemy zacząć na nich natrafiać. Tak jak ludzi jesteśmy w stanie bez problemu uniknąć, tak z tymi potworami nie jest już tak łatwo. Spotkać możemy klika rodzajów takich przeciwników i mimo że da się ich pokonać, lepiej starać się unikać walk. Świat jest zaprojektowany tak, abyśmy zawsze mogli znaleźć więcej niż jedną drogę do celu. Co do świata, jest on zaprojektowany cudownie. Zrujnowane, opuszczone budynki, zniszczone, zardzewiałe samochody i przerażające, stare lalki niesamowicie oddają klimat opuszczonej strefy mieszkalnej. Niestety są także minusy. W grze mamy dostępnych tylko pięć lokacji, które pozostają bez zmian. Dostajemy tam co prawda różne misje, jednak pewnej świeżości nadają jedynie inne rodzaje przeciwników, warunki atmosferyczne czy ilość wrogów na danym terenie.
Najnowsza gra polskiego studia The Farm 51 jest grą, która zdecydowanie zaskakuje i przyciąga na długo. Mimo średniego początku, gra się w nią naprawdę przyjemnie i po 10 godzinach nadal chce się do niej wracać. Jest to gra, która ma także potencjał pod rozgrywkę multiplayer oraz pod dodatki zawierające nowe mapy czy postacie. Już teraz jest naprawdę grywalna, a błędy pojawiające się raz na jakiś czas absolutnie nie wyrzucają z immersji. Chernobylite jest jedną z gier, koło których nawet osoby nie lubiące horrorów nie powinny przejść obojętnie
Za udostępnienie kopii recenzenckiej dziękujemy wydawcy All in! Games
Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe