Kler Gajos Kraków
Kler Gajos Kraków

Kler – recenzja filmu Wojciecha Smarzowskiego prosto z Gdyni!

Nie było łatwo tu wejść. Wszyscy chcieli zobaczyć, o co tyle szumu, dlatego pokaz prasowy Kleru na festiwalu w Gdyni był popularniejszy od niejednej bardzo dobrej promocji z Lidla. Dystrybutor podsycał zainteresowanie nietypową promocją, po której duża część widzów porównywała wręcz Smarzowskiego do Patryka Vegi. Inni życzyli mu, żeby znalazł azyl i to co najmniej w Azerbejdżanie, podczas gdy jeszcze inni wrzucali kolejne wydarzenia na Facebooku, jednocześnie nawołując do bojkotu albo wręcz propagowania filmu Kler. Seans minął i można już całej Polsce opowiedzieć. A nie jest łatwo.

Zobacz również: Smarzowski o filmie Kler: „Jest dużo bardziej poważny niż zwiastun”

Ksiądz Józef Tischner napisał kiedyś: Nie spotkałem w moim życiu nikogo, kto by stracił wiarę po przeczytaniu Marksa i Engelsa. Natomiast spotkałem wielu, którzy ją stracili po spotkaniu ze swoim proboszczem. Narracja filmu Smarzowskiego wchodzi w polemikę z tym cytatem. Oczywiście, jeśli założymy, że tych dwóch panów symbolizuje system. Bo to nad nim pochyla się ten film. Nasi proboszcze, nasze mróweczki na dole, nie są źli, są słabi. Słabi w głosie, słabi w postępowaniu, a przez to grzeszni. Reżyser, jak to ma w zwyczaju, nie ocenia ich. Każdy ma jednak moment, w którym dostaje szansę na pokutę. I każdy z niej skrupulatnie korzysta.

fot. Bartek Mrozowski

Teoria, wedle której każdy reżyser kręci ciągle ten sam film, znajdzie tutaj argumenty na swoje potwierdzenie. Smarzowski zawsze wrzuca do kotła swoje poprzednie dzieła, następnie nimi miesza i ze składników tych otrzymujemy efekt końcowy. Każdy fan szybko znajdzie tu Wesele (a symbolem będzie trasa na Bajdy) czy Wołyń (żeby przypomnieć scenę uciekającej Michaliny Łabacz). Najwięcej, przynajmniej w pierwszej części, łączy go jednak z Drogówką. Film opowiada nam historię trzech księży. Trybus pije, pije trochę za dużo i nie dotrzymuje specjalnie celibatu. Kukuła musi rozwiązać problem zarzutu o pedofilię, a Lisowski chce do Rzymu, ale biskup nie chce go puścić. Wszyscy, zanim ich drogi na ekranie się nieco rozejdą, spotykają się na samym początku podczas libacji alkoholowej. Libacji, która w przerysowanym świecie mocno symbolizuje te ich słabości. Potem obowiązkowe efekty, które przy kolejnych seansach będą śmieszyć, jednak mniej więcej w połowie robi się już bardzo niewesoło. Właśnie w tym widzę zbieżności z filmem o policji. Jednak potem przychodzi druga, dużo lepsza połowa.

Zobacz również: 53 wojny – recenzja filmu Ewy Bukowskiej prosto z Gdyni!

Krytycy tego filmu w jego pierwszej części odnajdą trochę paliwa do baków ich hejterskich zapędów. Gdy historia już zaczyna się zazębiać i rozwiązywać, Smarzowski robi unik i kontratakuje, w swoim stylu waląc po trzewiach. Wtedy widzimy właściwy film o grzechu i o słabości wobec niego. Wszystkie rozwiązania fabularne od tego momentu nie dość, że Smarzowskiemu wychodzą, to jeszcze robią nam w głowach coraz większy szum, a po ostatniej scenie czujemy, jakbyśmy naprawdę mocno dostali obuchem w łeb. To chyba jego najmocniejszy film. I oczywiście jeden z najlepszych.

fot. Bartek Mrozowski

Jest stary Smarzol, jest więc z nim także stara gwardia i znowu robi robotę. Najlepiej wypada tym razem chyba Jacek Braciak. Jego Lisowski (tak, w kwestii filmowych nazwisk też jest stara gwardia, czekamy aż kiedyś reżyser sam siebie zdemaskuje, stwierdzając, że wszystkie te filmy dzieją się w ramach jednego uniwersum) to ksiądz zniszczony przez system najbardziej, jednak w dalszym ciągu potrafiący znaleźć w sobie pierwiastek ludzki. Podczas seansu zdanie o nim zmienimy kilkukrotnie i wpadać będzie ono w naprawdę duże skrajności. Także dzięki Braciakowi. Zdecydowanie bladziej wypada wątek Trybusa Więckiewicza. Jednak on też (wątek, nie Trybus) znajduje swój czas pokuty.

Zobacz również: Raging and Caging – recenzja filmu Mandy

Debiutantem w filmach reżysera jest natomiast Janusz Gajos, ale jaki to jest debiut. Wiadomo, że łatwiej jest kupić do swojego teamu Cristiano Ronaldo niż nieopierzonego małolata, na którego trzeba będzie czekać, jednak pan Janusz dodaje temu filmowi mnóstwo aktorskiej werwy. To arcybiskup biznesmen, który w polityce koloru czarnego odnajduje się znakomicie. Ma kontakty, ma charyzmę, ma wszystko. Może aktor w prawdziwym życiu też powinien spróbować polityki. Albo ewentualnie fantastycznie oszukał widza, że rzeczywiście umie w te klocki.

fot. Bartek Mrozowski

Pokaz skończył się głuchą ciszą a później wielkimi oklaskami. Oklaskami zasłużonymi, bo Smarzowski znowu odpowiedział wszystkim malkontentom w najlepszy możliwy sposób. To film, którego nie ma co bojkotować, którego nie ma co propagować. To film, który w kinach wypadałoby poprzedzić wspólnym odśpiewaniem Boże coś Polskę. I który każdy powinien obejrzeć!

Redaktor prowadzący działu recenzji filmowych

Od 2015 w Movies Room, od 2018 odpowiedzialny za działalność działu recenzji filmowych. Uwielbia Wesele Smarzowskiego, animacje Pixara i Breaking Bad. A, no i zawsze kiedy warto, broni polskiego kina.

Kontakt pod [email protected]

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

bakalarz pisze:

smarzowski ma talent samego szatana który wszak duchem upadku jest tak wybrał.Film Kler jest ohydnym klamliwym obrazem który uderza w kościół.Jakies marginalne patologie Smarzowski generalizuje nigdy w życiu nie spotkałam księdza patola przeciwnie znam wielu dobrych uczciwych charyzmatycznych księży.Smarzowski w piekle będzie smażony za obłudę moralna.Niech zrobi film O Januszu Switaju aby go wesprzeć albo niewidomych a nie czyni zło dla pieniędzy i sławy.Uderzyc w kościół to zawsze jest głośno Smarzowski to zepsuty moralnie rezyser tak go odbieram.Katoliczka

Michał pisze:

Coź złego w pokazywaniu KK tylko ze złej strony i ich mniej lub bardziej licznych przykładów patologii? Czy w takim razie również powinno się zabronić pokazywania z tej dobrej strony oraz wprowadzenia zakazu emisji „Plebani” w TVP, czy też innych seriali/filmów odnoszących się tylko do tych dobrych stron? Czy z kolei tworzenie tylko wyważonych obrazów i próba ukazania problemu tak obiektywnie jak tylko się da? W zasadzie w filmie mamy miejsce na wszystkie te opcje i to właśnie chodzi!!! To nie Smarzowski jest manipulantem tylko ww. Pani Katoliczka wg. mojej (jak tylko się da) obiektywnej opinii.

ULA pisze:

Mało widocznie Pani w życiu widziała Pani katoliczko. Mam w rodzinie, niestety, księdza, który ma niejedno nieślubne dziecko. Jest też dalszy krewny ksiądz, który był przeniesiony do innej parafii (bo tak właśnie robią przełożeni) za zbyt duże zainteresowanie swoimi małoletnimi ministrantami. Długo by opowiadać. Film obejrzałam, wbiło mnie w fotel, długo siedziałam w kinie , bo nie mogłam się otrząsnąć. Proszę pójść i obejrzeć ten film, sama się Pani przekona, że nie ma tu generalizowania, nie ma tu upokarzania wierzących katolików. Jest pokazana patologia w polskim kościele tak, jak ona wygląda. Gdyby zniesiono celibat, to ksiądz miałby żonę i dzieci i nie szukał kochanek oraz dzieci, żeby zaspokoić swój popęd. Tyle, pozdrawiam i odpowiedzi nie oczekuję.

ULA pisze:

Odpowiedziałam Pani „Katoliczce”, ale niestety nie zostało to opublikowane. Czemu?

ULA pisze:

Mało widocznie Pani w życiu widziała Pani katoliczko. Mam w rodzinie, niestety, księdza, który ma niejedno nieślubne dziecko. Jest też dalszy krewny ksiądz, który był przeniesiony do innej parafii (bo tak właśnie robią przełożeni) za zbyt duże zainteresowanie swoimi małoletnimi ministrantami. Długo by opowiadać. Film obejrzałam, wbiło mnie w fotel, długo siedziałam w kinie , bo nie mogłam się otrząsnąć. Proszę pójść i obejrzeć ten film, sama się Pani przekona, że nie ma tu generalizowania, nie ma tu upokarzania wierzących katolików. Jest pokazana patologia w polskim kościele tak, jak ona wygląda. Gdyby zniesiono celibat, to ksiądz miałby żonę i dzieci i nie szukał kochanek oraz dzieci, żeby zaspokoić swój popęd. Tyle, pozdrawiam i odpowiedzi nie oczekuję.

matka która zna życie pisze:

Też byłam i widziałam. Wyszłam zniesmaczona. Poszłam na film obyczajowy – taką recenzję przeczytałam przed filmem, nie pamiętam autora recenzji. Tymczasem to dramat. Zgadzam się z recenzją p. Łukasza Kułakowskiego w części: „To film, którego nie ma co bojkotować, którego nie ma co propagować. To film, który w kinach wypadałoby poprzedzić wspólnym odśpiewaniem Boże coś Polskę (…)” Jedno jest pewne, moim zdaniem oczywiście. Jeśli władze Kościoła nie wypracują skutecznej walki z pedofilią, Świątynie będą puste, Kościoły parafialne zaczną plajtować podobnie jak w Niemczech, a świadomość młodych zamiast Dekalogu i praktyk religijnych będą kształtować filmy w stylu „Kleru”. To prawda, że kapłan jest także człowiekiem. Ale skoro ktoś decyduje się na takie powołanie ma dawać innym przykład a nie gorszyć. Pedofil w sutannie czy bez powinien być jednakowo karany i wykluczony ze społeczności, gdzie są dzieci…

Łukasz pisze:

W sumie nie powiedziano w tym filmie niczego nowego. Tak było i jest. Co do filmu to jak dla mnie na plus.

Joki2 pisze:

Film Kler jest według mnie nie obiektywny. Koncentruje się tylko na samej ciemnej stronie duchowieństwa. Tymczasem jest wielu księży OK.

Adam pisze:

Z doświadczenia wiem, że księża z natury są nastawieni na korupcję i komercję. Nie liczy się nic poza kasą i władaniem. Są wyjątki – owszem. 😉

Monika pisze:

Nie można wrzucać wszystkich do jednego worka są księża dobrzy z powołania..

Sebek pisze:

no właśnie to prawda!!!

Tomasz pisze:

Moim zdaniem film chciał nam pokazać, żeby nie traktować księży jak nie wiadomo kogo tylko jak zwykłych ludzi, którzy też mogą mieć swoje za uszami.

ukaj pisze:

Księża mają za uszami i to sporo, niestety.

Gumis pisze:

Niestety tak już jest i świadomość wśród wierzących powinna być większa. Ten film w jakiś tam swój sposób może w tym pomóc.

Jacek pisze:

smarzowski ma talent samego szatana który wszak duchem upadku jest tak wybrał.Film Kler jest ohydnym klamliwym obrazem który uderza w kościół.Jakies marginalne patologie Smarzowski generalizuje nigdy w życiu nie spotkałam księdza patola przeciwnie. Coź złego w pokazywaniu KK tylko ze złej strony i ich mniej lub bardziej licznych przykładów patologii? Czy w takim razie również powinno się zabronić pokazywania z tej dobrej strony oraz wprowadzenia zakazu emisji „Plebani” w TVP.
Filmy i Seriale Online https://domowe-kino.pl

Wojciech pisze:

Smarzowski to istny talent reżyserski aczkolwiek w dzisiejszych czasach film niczego nowego nie odkrywa…

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?