Nocny pościg – Liam Neeson znowu w akcji – recenzja filmu

Porachunki

Ileż to już powstało w ostatnich kilku latach produkcji, w których Liam Neeson ratuje życie sobie albo komuś bliskiemu? Trzy części Uprowadzonej, Non-Stop, Przetrwanie, Tożsamość – to dorobek tego irlandzkiego aktora z ostatnich kilku lat. Tym sposobem Neeson zaczyna popadać w lekką monotonię, a produkcje, w których gra główne role, zaczynają być coraz mniej zaskakujące dla widza. Nie zrozumcie mnie źle, bardzo lubię i cenię tego aktora, jednak co za dużo, to niezdrowo. Na całe szczęście aktor zapowiedział, iż Nocny pościg to jeden z ostatnich filmów akcji z jego udziałem.

ran 22808r

Historia Jimmy’ego Conlona już na pierwszy rzut oka wydaje się być zlepkiem kilku znanych i ogranych filmowych motywów. Otóż mamy tu historię zmęczonego życiem, podstarzałego alkoholika, którego żona nie żyje, a rodzony syn nie ma najmniejszej ochoty utrzymywać z nim kontaktu. Bohater ma za sobą nieciekawą przeszłość mafijnego egzekutora i teraz, na stare lata, odpokutowuje swoje winy. W wyniku pewnego zbiegu okoliczności wplątuje się w ogromne tarapaty, a jego głównym przeciwnikiem staje się wieloletni przyjaciel. Ot nic, co mogłoby nas czymś mocno zaskoczyć.

Jednak pomimo tego, film w reżyserii Jaume Collet-Serra naprawdę dobrze się ogląda. Przede wszystkim nie męczy on widza, a główna w tym zasługa ciekawie dobranej obsady. Niezniszczalny Neeson, mocno dotknięty wiekiem Ed Harris i trochę młodszej krwi w postaci Joela RoboCopa Kinnamana oraz Boyda Holbrooka, dają ciekawe zestawienie doświadczenia z młodością. Dalszy plan z Vincentem D’Onorfio i Commonem także daje radę. Tak więc mamy tutaj kawałek solidnego aktorstwa.

ran 17306

Strona techniczna filmu również stoi na wysokim poziomie. Na uwagę zasługuje ścieżka dźwiękowa autorstwa coraz bardziej rozkręcającego się w branży filmowej Junkie XL, z powtarzającym się charakterystycznym motywem muzycznym. Są tu również naprawdę sprawnie zrealizowane sceny akcji – w tym pościgi, strzelaniny oraz walki na pięści i kopniaki. Oczywiście prym wśród nich wiedzie Neeson, który rusza się tu żwawiej niż niejeden młodzieniaszek.

W ogólnym rozrachunku Nocny pościg to solidne kino akcji z elementami kryminału. Dobrze zagrane i sprawnie zrealizowane, jednak nie wnoszące niczego nadzwyczajnego do swojego gatunku. Ze względu na tematykę jest to filmbardziej dla męskiego niż kobiecego grona. W końcu nie każdy musi przepadać za męskimi porachunkami.

Redaktor

Miłośnik kina, gier wideo i komiksów. Online 24/7. Redaktor prowadzący działów: Recenzje premier, Powrót do przeszłości.

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?