Ex Machina – ścieżka dźwiękowa [Recenzja i odsłuch]

Jedną z zeszłorocznych produkcji godnych uwagi jest zdecydowanie Ex Machina Alexa Garlanda, która opowiada o sztucznej inteligencji w niezwykle kameralny sposób. Reżyserowi udało się stworzyć napięcie, dramat oraz pełną niespodzianek historię, która przyciąga nas jak magnes. Oprócz tego twórcy udało się zadać kilka ważnych pytań związanych ze sztuczną inteligencją oraz zmusić nas samych do rozważenia ukazywanego problemu. Do tego doszła jeszcze rewelacyjna obsada i oczywiście muzyka.

Zobacz również: Recenzja DVD Ex Machina

Za kompozycje do filmu Garlanda odpowiada duet Ben Salisbury-Geoff Barrow. Zarówno sam duet jak i pojedyncze nazwiska zapewne nie są przez nas, ani przez większość kojarzone. Pierwszy z panów miał swój udział w komponowaniu muzyki do filmów przyrodniczych za co zresztą otrzymał wyróżnienia w postaci nagród BAFTA oraz nominacji do Emmy Awards. Natomiast drugi z panów większość swojego czasu spędził na graniu na rozmaitych instrumentach w wielu zespołach. Ich współpraca jako kompozytorów podczas tworzenia muzyki do Ex Machiny nie mogła zostać niezauważona.

Panowie w bardzo konkretny, a zarazem delikatny i wysublimowany sposób podeszli do filmu Garlanda. Nie dali nam stricte “komputerowej” muzyki jak z TRONA, ani całkiem orkiestrowych brzmień, ale ustawili swoje kompozycje tak gdzieś pośrodku. Muzyką udało im się stworzyć niezwykłe napięcie oraz oryginalny klimat, który nie sposób pomylić. Utwory posiadają intrygującą nutę, która niezwykle łatwo i przyjemnie prezentuje się zarówno w odsłuchu samodzielnym jak i podczas oglądania produkcji. Choć soundtrack składa się z zaledwie dziesięciu utworów nie przeszkadza nam to, albowiem są to pełne werwy, ciekawych doznań i przeszywających skórę brzmień kompozycje, które z miejsca są w stanie nas ująć za serce. Da się z nich wysłyszeć lekkość, spokój, a zarazem grozę, niepokój czy dramat. To idealne połączenie zagwarantowało zasłużony sukces twórców. Jest to z pewnością jedna z tych ścieżek dźwiękowych 2015 roku, na którą zdecydowanie warto zwrócić uwagę.

Ocena: 81/100


Lista utworów:

1. The Turing Test (4:30)
2. Watching (5:16)
3. Ava (2:19)
4. Falling (5:33)
5. I Am Become Death (3:15)
6. Hacking / Cutting (6:36)
7. The Test Worked (8:59)
8. Skin (5:24)
9. Out (2:02)
10. Bunsen Burner (The Cuts) (4:00)

Stały współpracownik

Pasjonat filmów każdego gatunku (oprócz horrorów) z bezgranicznym zamiłowaniem do seriali telewizyjnych i muzyki filmowej. Autor bloga "Silver Screen" na platformie blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?