morderczy klaun quiz
morderczy klaun quiz

TOP 20 – Nieznane horrory, które warto zobaczyć

Jeśli widzieliście już wszystkie wysokobudżetowe horrory i szukacie teraz czegoś odpowiedniego na Halloweenowy wieczór lub czegoś co jeszcze nie widzieliście, to zapraszamy do lektury rankingu, w którym przedstawiamy dwadzieścia nieznanych horrorów, które potrafią nieźle przestraszyć!


Zobacz również:

TOP 30 – Najstraszniejsze horrory, które warto obejrzeć!

TOP 20 – Najlepsze horrory na faktach!

TOP 10: Najlepsze horrory przełamujące konwencję


20. Ciemność (2002)- reż. Jaume Balagueró

Horror w reżyserii Balaguero, który później dał nam [Rec], więc jak można się domyślać, produkcja może Was nie raz nieźle przestraszyć. Film opowiada o amerykańskiej rodzinie, która przeprowadza się do domu na wsi w Hiszpanii. Niedługo potem córka odkrywa mroczną przeszłość posiadłości, która wpływa na wszystkich domowników. 

Anna Paquin horror

Fot. Kadr z filmu

19. Nie oglądaj się teraz (1973) – reż. Nicholas Roeg

Podczas wakacji w Wenecji John i Laura spotykają dwie kobiety. Jedna z nich twierdzi, że widzi ducha ich zmarłej córki. Film łączy estetykę gatunku giallo, czyli zagadkę kryminalną, brutalne morderstwa, gorączkowe znalezienie mordercy ze złowrogą suspensą. Ponadto produkcja oferuje zupełnie inne spojrzenie na Wenecję. Nie zobaczycie jej jako romantyczne, pełne turystów miasto. Jawi się tu jako posępne, mało przyjazne miejsce będące labiryntem, w którym potrafi się ukryć niejedno zło.

Nie oglądaj się teraz horror

Fot. Kadr z filmu

18. Gra wstępna (1999) – Takashi Miike

Japoński horror oparty na powieści Ryu Murakami. Opowiada o wdowcu, który postanawia ożenić się po raz drugi. Wraz z przyjacielem z branży filmowej organizuje fałszywy casting. Przeglądając przesłuchania w oko wpada mu Asami. Szybko jednak okazuje się, że dziewczyna skrywa mroczną tajemnicę. Ten horror nie jest dla wszystkich. Głównie przez wolne tempo akcji, ale mimo to film ma niezwykle intensywną i realistyczną atmosferę, a temat w nim poruszany, w obecnych czasach #metoo, nabiera nowego znaczenia.

Gra wstępna

Fot. Kadr z filmu

17. W paszczy szaleństwa (1994) – reż. John Carpenter

Prywatny detektyw dostaje zlecenie związane z odnalezieniem słynnego pisarza horrorów. Aby wpaść na jego trop, John postanawia przeczytać wszystkie jego książki, poprzez które poznaje tajemniczy i mroczny świat pisarza. Film szybko wciąga i trzyma w napięciu. Mimo pewnych niedociągnięć ma swój niepowtarzalny urok.

Fot. Kadr z filmu

16. Oko (2002) – reż. Oxide Pang Chun, Danny Pang

Bohaterką filmu jest 20-letnia Mun, która dzięki operacji przeszczepu rogówki odzyskuje wzrok. Po zabiegu okazuje się jednak, że dawca potrafił nawiązywać kontakt z duchami, przez co bohaterka filmu zostaje obdarzona dodatkowymi “umiejętnościami”. Fani zarówno kina azjatyckiego, jak i horrorów nie powinni przegapić tego filmu. Posiada ciężki i przerażający klimat, którego nie udało się odtworzyć w amerykańskim remake’u.

Fot. Kadr z filmu

15. Puls (2001) – reż. Kiyoshi Kurosawa

W sieci znajduje się pewna strona, która ma nieźle przestraszyć. Jest ona tak nieprawdopodobna, że wszyscy uważają ją za genialne oszustwo. Niestety okazuje się, że została stworzona przez złowieszczą i zabójczą siłę, która przejmuje życie tych, którzy odważyli się na nią wejść. W filmie nie chodzi o krew czy gore, lecz nieustającą atmosferę grozy towarzyszącej przez cały film, która sprawia, że widzowi włosy jeżą się na głowie, a pod koniec seansu nagle cały świat wydaje się o wiele straszniejszy.

Fot. Kadr z filmu

14. Opętanie (1981) – reż. Andrzej Żuławski

Film opowiadający o mrocznych stronach człowieka. Młoda kobieta nagle postanawia opuścić męża i małego synka dla innego mężczyzny. Jej mąż nie chce się z tym pogodzić, wynajmuje detektywa, który ma ją śledzić. Gdy mężczyzna znika, Marc postanawia samemu poznać prawdę: kochanek Anny nie jest człowiekiem.

Fot. Kadr z filmu

13. Czarna śmierć (2010) – reż. Christopher Smith

Akcja filmu rozgrywa się w średniowiecznej Anglii. Kraj dziesiątkuje epidemia dżumy, jednak według pogłosek istnieje wioska, którą zaraza omija. Na zlecenie biskupa Ulric otrzymuje misję odwiedzenia tajemniczej wioski, której władca zawarł pakt z siłami zła. Jest to film skromny ale posiadający niezwykle inteligentny scenariusz. Czy i w tym filmie Sean Bean umiera? Sprawdźcie sami.

Fot. Kadr z filmu

12. Opętanie (1999) – reż. David Koepp

Kevin Bacon wciela się w sceptyka, który dla zabawy zgadza się aby jego szwagierka zahipnotyzowała go. Po seansie mężczyzna zaczyna miewać tajemnicze wizje oraz duchy, które proszą go o pomoc. Opętanie oferuje wciągającą historię, świetne aktorstwo oraz jedną z najlepszych ról Bacona. Czego chcieć więcej?

Fot. Kadr z filmu

11. Uzależnienie (1995) – reż. Abel Ferrara

Kathleen Conklin to studentka filozofii, która zostaje ugryziona przez wampira. Bohaterka zmienia się w potwora, a jej pragnienie krwi jest jak narkotykowe uzależnienie. Obraz Ferrary jest niezwykle klimatyczny. Zachwyca tu strona wizualna oraz przemyślany scenariusz, który skłania widza do refleksji i długo nie pozwala o sobie zapomnieć. Z kolei cameo Christophera Walkena jest tak wspaniałe, jak tylko można sobie to wyobrazić.

Fot. Kadr z filmu

Redaktor

Miłośniczka kina nowej przygody, komedii i filmów gangsterskich. Zakochana w miłosnej trylogii Linklatera, La La Land, Ostatnim Mohikaninie, Szklanej pułapce i Drive. Najlepsze seriale? Przyjaciele, Młody Papież, The Wire, Buffy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?