Najbardziej zaskakujące zakończenia
Najbardziej zaskakujące zakończenia

TOP 20 – zaskakujące zakończenia filmowe, które dają do myślenia!

Wszyscy lubimy zaskakujące zakończenia – to nie ulega wątpliwości. Czasem jedna, końcowa scena może uratować cały film. Przygotowaliśmy dla Was dzisiaj zestawienie 20 najciekawszych i najbardziej szokujących zakończeń filmowych według członków redakcji Moviesroom. A jakie tytuły znalazły by się na Waszej liście? Dajcie znać w komentarzu!


Zobacz również:

TOP 2018 – Najlepsze filmy roku! Ranking aktualizowany!

TOP 20 – Najgorsze polskie komedie

TOP 15 – popkulturowe memy i reakcje na Mundial 2018

TOP 20 – Najlepsze sceny walki w filmach!


20. Piła (2004), reż. James Wan

Film, który przeszedł do historii kina mrożącego krew w żyłach. Piła od początku rzuca widza na głęboką wodę, zaczynając swoją karuzelę strachu i mroku. Szaleńcza gra z niebezpiecznym mordercą to jednak nie wszystko, co przygotowali dla nas twórcy. Zakończenie filmu jest całkowicie zaskakujące i powoduje kolejny wzrost adrenaliny. Obejrzyjcie koniecznie, a tych obrazów nie wyrzucicie z głowy zbyt szybko…(KS)

Fot: Materiały prasowe

19. Fortepian (1993), reż. Jane Campion

Wzruszający film o niemej pianistce, która ponad wszystko ukochała swój instrument. Perypetie uczuciowe, walka serca i rozumu, miłość do kochanka i poczucie przyzwoitości wobec męża tworzą niezwykłą nastrojowość Fortepianu i sprawia, że ten film chce się oglądać raz za razem. Ostatnia scena zmienia jednak zakończenie o 180 stopni i widz zastanawia się, czy film jest bardziej piękny i romantyczny czy bardziej przerażający… (AB)

Kadr z filmu Fortepian

18. Zaginiona dziewczyna (2014), reż. David Fincher

Nick i Amy to małżeństwo, które aktualnie przeżywa kryzys. Kolejnym problemem staje się zaginięcie kobiety, będące jedną wielką tajemnicą. Fincher nie pozwala nam odpocząć nawet przez moment. Akcja spektakularnie mknie ku końcowi, który okazuje się być… dziwny. Nie tego się spodziewaliśmy, a na dodatek ostatnie sceny można nazwać właściwie groteskowymi. Naprawdę nieźle się zdziwicie! (KS)

Fot: kadr z filmu Zaginiona dziewczyna

17. Wyspa tajemnic (2010), reż. Martin Scorsese

Wiem, że nic nie wiem. Tak mawiał Sokrates i jest to chyba najbardziej trafne twierdzenie, które określa zakończenie Wyspy tajemnic. Po zagmatwanej i fascynującej intrydze Scorsese serwuje nam parę możliwych rozwiązań interpretacyjnych. Wszystko zależy od intuicji widza, ale czy jest ona dobra? A może to tylko fikcja, która i tak nie ma sensu? (KS)

Fot: kadr z filmu Wyspa tajemnic

16. Pokuta (2007), reż. Joe Wright

Zakończenie tego filmu nie zostawi na Was suchej nitki, a łzy przestaną Wam lecieć dopiero w kolejnym tygodniu po seansie. Film opowiada o romansie młodej kobiety ze służącym, o strasznej interpretacji tego wydarzenia i skutkach, jakie to wszystko przyniosło. Jest to film o miłości w trudnych czasach, a dlaczego o pokucie? Tego już dowiecie się, jeżeli dotrwacie do zakończenia… (AB)

Kadr z filmu Pokuta

15. Gwiezdne wojny: Część V – Imperium kontratakuje (1980), reż. Irvin Kershner

Chyba najlepsza, choć pewnie wiele osób się z tym nie zgodzi, część ze wszystkich trzech trylogii Gwieznych Wojen. A co ma „piątka”, czego nie mają inne filmy z serii? A no właśnie niezwykle zaskakujący plot twist, który odbił się szerokim echem we współczesnej popkulturze. No bo kto nie kojarzy sławnego „Luke, I am your father”? (MC)

zaskakujące zakończenia

Fot. Kadr z filmu Gwiezdne wojny: Część V – Imperium kontratakuje

14. Planeta Małp (1968), reż. Franklin J. Schaffner

Astronauci rozbijają się na tajemniczej planecie, która okazuje się być zamieszkana przez inteligentne małpy, posiadające zdolność mowy i żyjące w społeczeństwie. Klasyka kina, która zasłynęła nie tylko niezwykła wizją planety przejętą przez małpy, ale także zaskakującym zakończeniem, które całkowicie odmieniło postrzeganie fabuły całego filmu. (MC)

zaskakujące zakończenia

Fot. Kadr z filmu Planeta małp

13. Koneser (2013), reż. Giuseppe Tornatore

Historia samotnego, raczej izolującego się od świata konesera sztuki, który poznaje równie niezwykła kobietę co on sam. Dziewczynę ukrywającą się przed światem, niewychodzącą do ludzi, która zleca głównemu bohaterowi (Geoffrey Rush) wycenienie dzieł będących spadkiem po rodzicach. Ich relacja coraz bardziej się zacieśnia, piękno sztuki miesza się tutaj z równie chwytającymi za serce uczuciami rodzącymi się między panem Oldmanem a Claire. To co jednak dzieje się w finale filmu jest niczym siarczysty policzek dla widza i sam długo nie mogłem wyjść z podziwu jak skrupulatnie cały twist został zaplanowany. (DS)

Fot. Kadr z filmu Koneser

12. Memento (2000), reż. Christopher Nolan

Film opowiada o Leonardzie (Guy Pearce), który walczy o sprawiedliwość po brutalnym gwałcie i zabójstwie jego żony. W starciu z mordercą sam został poważnie ranny, w wyniku czego cierpi na zanik pamięci krótkotrwałej. Nie pamięta winowajcy, a także stracił umiejętność przyswajania nowych informacji, więc aby „zapamiętywać”, robi notatki, zdjęcia, a nawet tatuuje najważniejsze informacje na własnym ciele. Film Nolana zbudowany jest w niezwykły sposób. Memento to toczy się jednocześnie od końca historii i od pewnego w niej punktu, do środka. Sekwencje czarno-białe są prezentowane w kolejności chronologicznej, zaś sekwencje kolorowe odwrotnie. W rezultacie ostatnia filmowa sekwencja scen, w której obraz czarno-biały nabiera nagle kolorów, stanowi sam środek ekranowej opowieści. Do tego kompletnie wywraca do góry nogami poznane wcześniej fakty. (MC)

zaskakujące zakończenia

Fot. Kadr z filmu Memento

11. Sekretne okno (2004), reż. David Koepp

Ekranizacja minipowieści Stephena Kinga pt. Tajemnicze okno, tajemniczy ogród, zamieszczonej w zbiorze 4 po północy. Pisarz Mort Rainey (Johnny Depp) po rozstaniu z niewierną żoną przeprowadza się do letniego domku nad jeziorem, gdzie próbuje oddać się pisaniu nowej książki. Jego spokój przerywa tajemniczy przyjezdny, John Shooter (John Turturro), który zarzuca Mortowi plagiat jego opowiadania. Od tego momentu pisarz szuka sposobów na udowodnienie swojej niewinności, co sprawia mu tym większą trudność z powodu rosnącej agresywności Shootera. Ogromne zaskoczenie następuje, gdy w końcu dowiadujemy się, kim tak naprawdę jest John Shooter. (MC)

zaskakujące zakończenia

Fot. Kadr z filmu Sekretne okno

Redaktor

Interesuję się literaturą i filmem. Sięgam po różnorodne gatunki, najczęściej po skandynawskie kryminały (Kurt Wallander, Harry Hole). Fanka Harry'ego Pottera i Sherlocka Holmesa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?