TOP 10 – najlepsze role Marion Cotillard!

Z okazji premiery wyśmienitego filmu Leosa Caraxa – Annette przygotowaliśmy dla Was ranking najlepszych aktorskich wcieleń Marion Cotillard!

Aktorka swoją przygodę z aktorstwem rozpoczęła od desek teatru. Już od najmłodszych lat występowała w licznych przedstawieniach. Gdy tylko potrzebowano w widowisku obsadzić rolę małej dziewczynki, zwracano się z prośbą do Marion Cotillard. Kolejnym krokiem w dopiero raczkującej karierze wspomnianej powyżej aktorki był występ w serialu Nieśmiertelny. Marion Cotillrd miała wówczas jedynie siedemnaście lat. Warto tutaj dodać, iż była to również pierwsza anglojęzyczna rola rzeczonej pani. Od tego momentu młoda aktorka coraz częściej pojawiała się na małych i dużych ekranach. Należy tutaj koniecznie wspomnieć o The Story of a Boy Who Wanted to Be Kissed, w którym Marion Cotillard zaliczyła swój pierwszy występ w filmie fabularnym. Warto też zatrzymać się przy Chloe, gdzie dostała okazję pojawienia się na małym ekranie w roli głównej.

Aktorka nie musiała zbyt długo czekać na sławę. Popularność i uznanie zapewnił jej film Taxi, który również otworzył przed nią wrota do sukcesu oraz Hollywood. Od tamtego czasu Mrion Cotillard jeszcze dwa razy wybrała się na spotkanie z francuską taryfą. Była kochanką samego Johna Dillingera. Ognistym temperamentem uwiodła i zmieniła sposób myślenia Russella Crowe’a. Pociągała za sznurki w mrocznej intrydze doświadczającej mieszkańców Gotham. A także sprzymierzyła się ze swoim wrogiem, nawiązując romans z Bradem Pittem. To tylko nieliczne i jednej z najbardziej rozpoznawalnych ról wspomnianej aktorki. Po co o tym mówię? Otóż od niedawna możemy w kinie podziwiać nowy, ceniony przez krytyków, głośny film z udziałem Marion Cotillard oraz Adama Drivera pt. Annette. W związku z tym pomyślałem sobie, że nadeszła odpowiednia pora, aby odświeżyć najlepsze role wspomnianej aktorki, a tych z pewnością jej nie brakuje. Oto dziesięć najlepszych ról Marion Cotillard. Gotowi? Zaczynajmy!

1. Taxi (1998)

Tak, jak już wspomniałem we wstępie omawianego artykuły, Taxi to film, który przyniósł Marion Cotillard światową sławą i otworzył przed nią drogę do sukcesu oraz Hollywood. W obrazie wyreżyserowanym przez Gérarda Pirèsa, aktorka zagrała Lilly Bertineau, czyli dziewczynę głównego bohatera przezabawnej francuskiej komedii. Warto tutaj dodać, że Marion Cotillard została wyróżniona za swoją grę nominacją do nagrody Cezar w kategorii najbardziej obiecująca aktorka. Ponadto film Taxi doczekał się aż pięciu odsłon. Marion Cotillard jako Lily wystąpiła w trzech pierwszych odsłonach szalonej serii.

Fot.: Canal+; TF1 Films Production; ARP Sélection; Cofimage 9; Studio Images 4

2. Bardzo długie zaręczyny (2004)

To kolejny film z początku kariery aktorskiej Marion Cotillard, za który została doceniona przez krytyków. Uhonorowaną ją wówczas nagrodą Cezar w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa. W samym filmie zaś wspomniana artystka wciela się w rolę Tiny Lombardi. W odróżnieniu od Taxi, który w całości był niepoważną komedią, mającą na celu rozśmieszyć widza, Bardzo długie zaręczyny uderzały w poważne tony. Akcja produkcji rozgrywa się po zakończeniu I Wojny Światowej i opowiada o próbie odnalezienia przez kobietę o imieniu Mathilde Donnay jej rzekomo zmarłego narzeczonego. Marion Cotillard występując w omawianym filmie i zdobywając nagrodę Cezar udowodniła, że czuje się dobrze zarówno w rolach komediowych, jak i dramatycznych.

Fot.: 2003 Productions; Warner Bros.

3. Dobry rok (2006)

Przypadł do gustu widzom, lecz krytycy nie zostawili na nim suchej nitki. Mimo to, Marion Cotillard kolejny raz pokazała się z bardzo dobrej strony. W produkcji Ridleya Scotta zagrała u boku Russella Crowe’a. Niestety przypadła jej w udziale jedynie rola drugoplanowa – wcieliła się w postać o imieniu Fanny Chenal. Niemniej swoim ognistym temperamentem i niezaprzeczalną charyzmą podbiła serca widzów. Powiem więcej, uważam, że skradła show Russellowi Crowe’owi i stanowi wizytówkę tej naiwnej, ale sentymentalnej oraz podnoszącej na duchu komedii romantycznej.

Fot.: Fox 2000 Pictures

4. Niczego nie żałuję – Edith Piaf (2007)

Bez wątpienia rola życia Marion Cotillard. Tym razem bohaterka niniejszego rankingu wcieliła się w żywą legendę – tytułową francuską piosenkę Edith Piaf. Film był oczywiście obrazem biograficznym, ukazującym drogę do sławy nieziemsko popularnej wokalistki, która była dosłownie usłana przeszkodami oraz problemami. Marion Cotillard stanęła tutaj przed nie lada wyzwaniem. Sportretować taką sławę z pewnością nie jest łatwo. O tym, że dokonała cudu i poradziła sobie bez większych problemów, świadczy zdobyty przez nią Oscar w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Ponadto została wyróżniona za rolę Edith Piaf Złotym Globem, Baftą, Satelitą, Cezarem i innymi nagrodami oraz nominacjami. Marion Cotillard dostała świetną okazję, aby pokazać swój przeogromny talent aktorski i wyszastała ją w 100 procentach. Nieziemski występ.

Fot.: Légende Films

Redaktor

Miłośnik kina akcji lat 80., produkcji młodzieżowych oraz wysokobudżetowych filmów przygodowych, fantasy i science-fiction. Widz szczególnym podziwem darzący oldskulowe animacje, a także pełne magii i wdzięku obrazy Disneya. Ukończył Politechnikę Gdańską i z wykształcenia jest specjalistą w dziedzinie szeroko pojętej chemii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?