10. Singielka (2015-2016), reż. Maciej Migas, Łukasz Wiśniewski, Maciej Bochniak, Sylwester Jakimow, Radosław Dunaszewski, Kinga Dębska
A to już nie takie stare i wcale niezłe widowisko, choć można czasem odnieść wrażenie, że zahacza tematyką o BrzydUlę. Jednak nie brakuje mu oryginalności i dopracowania, a już samo to sprawia, że ciężko oderwać wzrok od ekranu. Serial przedstawia historię Elki, wiecznie samotnej dziennikarki, która postanawia znaleźć prawdziwą miłość w 274 dni. I choć nie brakuje jej ani wyglądu, ani intelektu, to chyba do osiągnięcia wymarzonego celu potrzeba jeszcze trochę szczęścia. Jednak do opisania serialu wystarczą dwa słowa: stanowczo polecamy! (MŁ)
9. Druga szansa (2016- ) reż. Jan P. Matuszyński, Michał Gazda, Łukasz Kośmicki, Tomasz Szafrański, Xawery Żuławski
Ta obyczajówka to się dopiero dobrze trzyma. Produkcja z Kożuchowską jest mocno wyczekiwaną przez fanów, bowiem mamy już piąty jej sezon, a wszystkie z nich pojawiły się na przestrzeni ostatnich dwóch lat, co oznacza, że ramówka stacji bez Drugiej szansy nie jest w stanie się obyć. No i w sumie lepiej spędzać wieczór z nim, niż z tasiemcem pokroju Na Wspólnej czy czegoś w tym stylu. Jest to jeden z tych seriali, który może nie ma bardzo wysokich ambicji, ale przynajmniej zatrudnia utalentowanych twórców do realizacji. I choćby za to warto mu się przyjrzeć. (ŁK)
8. Usta, usta (2010-2011), reż. Bartłomiej Ingaciuk, Maciej Kowalczuk, Michał Gazda, Łukasz Jaworski
Historia związków trzech zaprzyjaźnionych par, których łączą wspólne dylematy i problemy. Poruszała problemy moralności w codziennym życiu trzydziestoparolatków. Charakterystyczne dla niego są często ironiczne, bardzo dobrze napisane dialogi i postacie. Dodatkowo plejada polskich aktorów z Wojciechem Mecwaldowskim, Pawłem Wilczakiem i Magdą Róźczką na czele. Zdecydowanie jeden z najważniejszych seriali stacji. (MK)
7. Ja, Malinowski (1999) reż. Filip Zylber
Satyra na trudne dla Polaków wejście w lata 90. made in TVN. Tytułowy bohater, Malinowski który jeszcze w czasach komunizmu wraz z żoną wyjechał do Ameryki, wygrywa w Lotto 7,5 miliona dolarów! Małżonkowie postanawiają wrócić do kraju, który właśnie przeszedł zmiany ustrojowe i w nowej Polsce rozpoczynają nowe życie. A raczej starają się je rozpocząć, bo nie jest to tak łatwe jak się wydawało. Jeśli chcielibyście odświeżyć ten mocno zakurzony tytuł ostrzegam, że dziś już mocno trąci myszką. (ŁK)
6. Lekarze (2012-2014), reż. Filip Zylber, Marcin Wrona, Jacek Filipiak
To jeden z tych seriali, w który producentom chciało się nieco więcej zainwestować, a role w nim dostali najlepsi polscy aktorzy z Magdaleną Różczką i Danutą Stenką na czele. Telewizyjnym amatorom może natomiast przypominać amerykańskich Chirurgów. I choć powstało wiele seriali opartych na motywie medycyny, ten zdecydowanie zasługuje na miejsce w czołówce, a przynajmniej wśród tych polskich. Co tu dużo mówić… Zabiegi, dylematy i miłosne afery. A resztę zobaczcie sami. (MŁ)
5. Układ warszawski (2011), reż. Łukasz Jaworski
Kolejne, po Kryminalnych, podejście do serialu proceduralnego tym razem dla TVN-u skończyło się porażką. Mające przyciągnąć widza perypetie świeżo upieczonego funkcjonariusza dochodzeniowo-śledczego zakończyły się po ledwo trzynastu odcinkach. Nie uratowała go nawet znana obsada, w Układzie mogliśmy bowiem oglądać Jana Englerta, Adama Ferencego czy Bartłomieja Topę. Liczba odcinków jest niewielka, ale mimo to warto go obejrzeć ze względu na ciekawy klimat. (AW)
4. Kryminalni (2004-2008), reż. Ryszard Zatorski, Piotr Wereśniak
Swego czasu Kryminalni byli najlepszą produkcją proceduralną, jaką można było obejrzeć w telewizji, o czym świadczyć mogą chociaż zdobywane rodzime nagrody. Zbudowani zgodnie ze standardowym schematem tego typu produkcji bawił, wciągał i intrygował. Dobrze przeprowadzony casting – zróżnicowana wiekowo obsada przemawiała do różnorodnej publiczności. A ciekawe, choć dość proste w swojej budowie intrygi, połączone nieraz burzliwymi losami protagonistów zagwarantowały Kryminanym niezaprzeczalny sukces. Pozycja obowiązkowa, jeśli chcesz poznać wszystkie najlepsze seriale TVN. (AW)
3. Prawo Agaty (2012-2016), reż. Maciej Migas, Patric Yoka, Filip Zylber, Jacek Borcuch, Xavery Żuławski
Serial opowiada o losach prawniczki Agaty Przybysz (Agnieszka Dygant), która po utracie pracy w korporacji ubezpieczeniowej musi ułożyć sobie życie na nowo. Razem z przyjaciółką Dorotą oraz jeszcze jednym prawnikiem, zakładają własną kancelarię. Dla naszej głównej bohaterki okaże się to nie lada wyzwaniem, biorąc pod uwagę początkowy brak zleceń oraz brak umiejętności współpracy z klientami. To sympatyczna produkcja, której jednak nie polecalibyśmy prawnikom. Co ciekawe Prawo Agaty można również obejrzeć w Rosji i Czarnogórze. (AW)
2. Diagnoza (2017- ) reż. Łukasz Palkowski, Xavery Zuławski, Michał Otłowski
Atak stacji TVN na zawsze cieszące się sporą popularnością seriale medyczne, który można uznać za jak najbardziej udany. Diagnoza bowiem trwa w najlepsze już drugi sezon, a i na tym się pewnie nie skończy. Trzeba jednak przyznać, że w serialu tym od razu widać trochę wyższe cele. Odcinki reżyserują utalentowani twórcy, grają w nich święcący sukcesy na dużym ekranie aktorzy. Kręcona w Rybniku produkcja wyznacza obecnie standard dotyczący seriali na TVN. Ale nigdy nie dobije do tego najwyższego… (ŁK)
1. Odwróceni (2007) reż. Jarosław Sypniewski, Michał Gazda, Urszula Urbaniak, Jacek Filipiak
Czy to będzie TOP 1? – spytałem ironicznie redakcyjnych kolegów gdy podsuwali pomysł tego rankingu. Pytanie było pół żartem, ale tylko pół, bo gdyby tak się głębiej zastanowić, to jeśli chodzi o seriale TVN podczas istnienia tej stacji, to rzeczywiście są to Odwróceni i długo długo nic. Początkujący pięknie czasy mody na rozgrzebywanie porachunków polskiej mafii lat 90. serial to produkcja, której nie musielibyśmy się w żadnym stopniu wstydzić na zachodzie. Wielowątkowa, ciekawa intryga, kapitalne kreacje aktorskie z Więckiewiczem, Bobrowskim czy nieodżałowanym Maciejem Kozłowskim na czele oraz wpływ na temat, jaki miała produkcja, przecierając szlaki dla kolejnych filmów, książek, dokumentów etc. dotyczących polskiej mafii. Może nie jest to najlepszy serial świata, ale jeśli chodzi o swoją stację matkę nie ma sobie równych. I może już nie będzie mieć. (ŁK)
To były najlepsze seriale TVN! Sprawdź również:
Polskie filmy z kultowymi tekstami, które cytujemy do dziś
Ranking „najlepsze seriale TVN” przygotowali:
Katarzyna Skrzynecka
Michalina Łojek
Agata Włodarczyk
Łukasz Kołakowski
Mateusz Kamiński