ragnarok
ragnarok

Najlepsze seriale skandynawskie w ofercie Netflix | Top 10

Skandynawia to bardzo zróżnicowany pod wieloma względami region Europy. Różnorodność społeczna, intrygująca mitologia i mieszanka kulturowa stanowią często tematykę wielu produkcji. W szczególności skandynawskie seriale już od dłuższego czasu nie rozczarowują fanów na całym świecie. Dzięki temu trendowi coraz częściej na Netflixe możemy spotkać seriale z północnej części Europy. Przedstawiamy Wam najlepsze seriale skandynawskie Netflixa!

TOPOWE SERIALE SKANDYNAWSKIE – NETFLIX

10. Lilyhammer

Seriale skandynawskie charakteryzują się tym, że często mają prześmiewczy stosunek do opisywania życia w Skandynawii. Jednym z takich jest norweski serial Lilyhammer. Serial opowiada historię nowojorskiego gangstera, który właśnie dołączył do programu ochrony świadków. Jako, że bardzo podobała mu się bardzo Zimowa Olimpiada w Lillehammer, decyduje się na zamieszkanie właśnie w tym mieście. Okazuje się, że mieszkanie w Norwegii jest dalekie od tego, czego oczekiwał gangster.

9. Kalifat

Jedna z głośniejszych seriali produkcji Netflixa. Głównymi bohaterkami są trzy kobiety. Fatima – policjantka która jest pochodzenia bośniackiego, Pervina młoda matka, która w raz z mężem opuszcza Szwecje kiedy on się dołącza do ISIS oraz Sulle, która pomimo tego, że jej rodzina się zakorzenia w społeczeństwo i kulturę Szwecji jest zafascynowana ISIS i pragnie opuścić Szwecję. Historia się skupia na planowanym zamachu ISIS oraz próbie jego udaremnienie. To również spojrzenie na sytuacje kobiet w islamie z różnego punktu widzenia.

Najlepsze seriale skandynawskie Netflixa | Top 10

fot. Kolaż własny


8. Norsmen

Kolejna produkcja świadcząca o dystansie do własnej kultury jaką mogą się pochwalić Norwegowie. Porządna dawka czarnego humoru, opowiadająca jak wyglądało codzienne życie klanu wikingów. Bohaterowie łączą anachroniczne zachowania ze współczesnym językiem. Zdecydowanie serial przynosi na myśl parodię Wikingów. 

7.Facet na Święta

Lekki i pogodny komediowy serial norweski. Johanne to singielka, która od dłuższego czasu musi znosić pytania rodziny na temat jej życia uczuciowego. Dziewczyna decyduje się pod wpływem emocji, powiedzieć rodzinie, że na święta pojawi się ze swoim chłopakiem. Ta decyzja zmienia wszystko. Johanne podejmuje wyzwanie odnalezienia prawdziwej miłości. Serial pełny mądrości i ciepła, pozwala nam poczuć święta w norweski sposób!

fot. Kolaż własny


6. Rodzina Plus

Jeśli lubicie luźniejsze produkcje, które przedstawiają społeczeństwo Skandynawów to zdecydowanie polubicie Rodzinę Plus. Serial opowiada historię małżeństwa Lisy i Patrika, którzy oboje są po rozwodzie. Para stara się pogodzić burzliwe relacje ze swoimi ex-małżonkami jak i również dzieci z poprzednich małżeństw co nie należy do najłatwiejszych zadań.

5. Nobel

Nobel to norweski serial wojenny. Erling Riiser jest żołnierzem, który wraca do domu z Afganistanu. W rodzinnej atmosferze wraca do zdrowia, aż do otrzymania tajemniczego SMS-a. Erling zostaje wplątany w aferę polityczno-gospodarczą, w której stawka jest znaczącą dla całej planety.

seriale skandynawskie Netflix

fot. Kolaż Własny

4. Rita

Rita na co dzień pracuje jako nauczycielka. Jednak nie jest ona typem nauczyciela, którego możemy się spodziewać. Rita jak sama twierdzi jest w szkole aby chronić dzieci przed rodzicami. Potrafi porozmawiać z uczniami na każdy temat będąc przy tym ich mentorką. Przy tym jak dobrze potrafi radzić sobie z dziećmi, kontakty z dorosłymi nie idą jej już tak dobrze. Duńska produkcja to pełna humoru pozycja, która się na pewno nie znudzi. Pozycja obowiązkowa, jeśli chcesz obejrzeć wszystkie najlepsze seriale skandynawskie na Netflix.

3. Ruchome Piaski

Ruchome Piaski, to serial który powstał na podstawie powieści Maliny Persson Giolito o tym samym tytule. Poznajemy historię Mai, która jest oskarżona o dokonanie strzelaniny w szkole. Historia jest opowiadana z dwóch perspektyw – z przed i po strzelaninie. Poznajemy Maje, kiedy jest miłą, inteligentną dziewczyną jednak pod wpływem chłopaka – Sebastiana zaczyna się zmieniać. Serial obrazuje dwa problemy – przede wszystkim świat młodych ludzi w którym, uczucia często zastępowane są używkami oraz zabierają głos w sprawie problemu jakim są strzelaniny w szkole.

seriale skandynawskie netflix

fot. Kolaż własny


2. Borderliner

Borderliner to norweski serial kryminalny w typie nordic noir. Nikolai Andreassen pracuje na co dzień jako policjant w Olso. Podczas swojej wizyty w rodzinnym mieście zostaje wciągnięty w śledztwo w sprawie samobójstwa Tommy’ego Hagena. Nikolai odkrywa, że w samobójstwo mężczyzny może być zamieszany jego młodszy brat Lars. Policjant podkłada dowody oby uratować brata. Jednak prawda na temat śmierci Tommy’ego jest bardziej skomplikowana.

1. Ragnarok

Ragnarok to norweski serial fantasy. Akcja serialu dzieje się w fikcyjnym mieście Edda w którym mieszka Magne. Miasteczko cierpi z powodów zmian spowodowanych przez firmę należącą do rodziny Jultuls. Tak naprawdę rodzinę udają cztery mroźne olbrzymy. Chłopak odkrywa, że jest wcieleniem Thora, decyduje im się przeciwstawić. Serial to świetne połączenie mitologii nordyckiej ze światem rzeczywistym.

seriale skandynawskie Netflix

fot. Kolaż własny


Odchodząc od tematu rankingu, warto zaznaczyć, że nie tylko Netflix posiada w swojej ofercie skandynawskie seriale. Jednak poza tematem rankingu jest kilka produkcji, które są godne polecenia, a znajdziecie je na innych platformach streamingowych.

Ciekawe seriale skandynawskie dostępne obecnie na HBO GO oraz VOD.PL

Przybysze

Przybysze to połączenie teraźniejszości oraz przyszłość w satyrycznym skandynawskim stylu. W wyniku tajemniczego świetlnego zjawiska zaczynają się pojawiać ludzie z różnych: z epoki wikingów, z epoki epoki kamienia czy z końca XIX wieku. Nikt nie nie rozumie skąd przybywają a sami przybysze nie pamiętaj jak trafili. Z czasem przybysze stają się nie odłączną częścią teraźniejszości i nie koniecznie chcą się przystosować do niej. W ramach programu integracji policjant Lars zaczyna pracę z kobietą pochodzącą z klanu Wikingów – Alfhilrd. Śledztwo doprowadza ich do spisku, który może wyjaśnić pojawienie się przybyszów. Norweski serial jest dostępny na HBO GO.

Most nad Sundem

To zdecydowanie jeden z najpopularniejszych obecnie seriali skandynawskich, który bije rekordy popularności. Most nad Sundem to duńsko-szwedzki serial kryminalny. Serial opowiada o sprawach prowadzonych wspólnie przez duńską i szwedzką policję. Rejonem ich działań jest cieśnina Sund, którą łączy tytułowy most. Na moście znaleziono zwłoki, sprawę przejmują szwedzka policjantka Saga Noren oraz duński policjant Martin Rohde. Okazuje się, że ciało w jednej części jest prostytutki w drugiej do polityka. Policjanci zaczynają odkrywać mroczne sekrety. Serial można obejrzeć na Onet Vod.

fot. Kolaż Własny

Gösta

To serial w którym znajdziemy zarówno trochę komedii i trochę dramatu. Gösta to psycholog dziecięcy, który przenosi się ze Sztokholmu do małej miejscowości Småland. Żyje w małej chatce, jeździ rowerem i zmaga się z rzeczywistością. Wychodzi z założenie, że każdy może stać się lepszym człowiekiem. Chce stać się jak najlepszym człowiekiem i pomóc każdemu. Serial porusza kilka ciężkich wątków, ale przy tym potrafi mocno podnieść na duchu. Serial można obejrzeć na HBO GO.

Blue Eyes

Blue Eyes to szwedzki serial polityczny. Podczas gdy do wyborów pozostało nie wiele czasu szef sztabu Departamentu Sprawiedliwości znika bez śladu. Elin Hammer próbując rozwiązać zagadkę zaginięcia jej przełożonego, zostaje wplątana w sieć spisku. Tym czasem prawicowa partia Trygghetspartiet zmierza po najlepszy wynik wyborów w swojej historii a socjalistyczna grupa terrorystyczna planuje zamachy w całej Szwecji. Serial można obejrzeć na Onet Vod.

fot. Kolaż własny

To były najlepsze seriale skandynawskie na Netflix i nie tylko!

Zobacz również:

Najlepsze seriale Netflix 2020! Ranking aktualizowany!

Najlepsze seriale europejskie na Netflix | TOP 15

Jared Leto. Najciekawsze filmy z aktorem | TOP 10

TOP 20 – Najlepsze filmy dla dzieci z ostatnich lat!

Najlepsze filmy o ucieczce z więzienia | TOP 10

Najlepsze filmy na CDA! Ranking filmów CDA Premium


Ilustracja wprowadzająca: fot. Netflix

Redaktor współprowadząca działu recenzji seriali

Entuzjastka literatury i kina. Wielbicielka odkrywania nowych seriali oraz filmów. Poza tym ogromna fanka Formuły 1 i Disneya

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Elo pisze:

Serio Ragnarok na pierwszym miejscu? To reszty nawet nie warto odpalać. Ragnarok jest słaby, akcja się ślimaczy jak w Tajemnicach Smalwille i w tym tempie zacznie sie coś dziać w 6-7 sezonie…

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?