Ten świetny, norweski serial detektywistyczny doczekał się już nagrody Emma! Opowiada o dziennikarzu, który wpada na trop oszustwa w międzynarodowej korporacji. Układ trzyma w napięciu, zaskakuje i intryguje. Idealna pozycja dla fanów skandynawskich produkcji i nie tylko!
Kurt Wallander i Harry Hole to przy niej małe rybki. Detektyw Sara Lund to charyzmatyczna kobieta, która jest niesamowicie kreatywną i wyjątkową postacią. W tym serialu czujemy skandynawski mroźny i mroczny klimat, który objawia się przez skomplikowane, rozciągnięte sprawy kryminalne. Powiem Wam szczerze, że rzadko kiedy sprawdzały się moje przewidywania co do sprawcy. Fani północnych produkcji koniecznie muszą sięgnąć po tę pozycję, jeśli chcą poznać wszystkie najlepsze seriale skandynawskie. (KS)
4 sezony tego serialu to zdecydowanie za mało. Kryminalne zagadki Danii zostały docenione i otrzymały nagrodę Emmy za najlepszy serial dramatyczny w 2002 roku. Oprócz oczywiście gęsto utkanej sieci intryg na uwagę zasługuje aktorstwo, które stoi na wysokim poziomie. Pojawia się tu nawet Mads Mikkelsen – teraz jeden z najpopularniejszych aktorów na całym świecie. Rejseholdet choć ma kilka słabszych i nudniejszych momentów, to i tak dostarcza znakomitej rozrywki. (KS)
Duński serial oparty jest na powieściach Elsebeth Egholm. Główną bohaterką jest dziennikarka Dicte Svendsen, która pisze artykuły do rubryki kryminalnej. Opisywane przez nią sprawy wciągają ją i z czasem Dicte sama zaczyna rozwiązywać kryminalne sprawy. Jak sprawdza się w tej roli detektyw amatorka? Otóż jest całkiem interesująco. Sprawy kryminalne bywają brutalne, a ważną rolę w całej produkcji pełni życie osobiste bohaterki, które dostarcza wielu emocji i jest znakomitym przerywnikiem między kolejnymi tajemnicami. (KS)
Ten serial kryminalny skupia się na grupie studentów, która wraz ze swoim profesorem prawa „rozgrzebuje” stare sprawy, aby znaleźć osoby niesłusznie skazane. Brzmi intrygująco i tak zdecydowanie jest. Motyw studentów zajmujących się zbrodniami znaleźliśmy już w Sposobie na morderstwo, i tutaj jest on zrealizowany również bardzo dobrze. Bohaterowie szybko przekonują widzów do siebie, a zagadki przeszłości często zaskakują… Serial liczy zaledwie 24 odcinki, twórcy najwidoczniej nie wiedzieli, co dalej począć z losami bohaterów oraz jak wykreować nowe intygi. Szkoda, ponieważ mogło być jeszcze lepiej. (KS)
Miasto Lilyhammer fanom sportów zimowych niewątpliwie kojarzy się ze skocznią narciarską i Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi, które miały tu miejsce w 1994 roku. Ale znawcom seriali powinno przywodzić na myśl coś zupełnie innego. W tej oto miejscowości umieszczono bowiem akcję jednego z najbardziej znanych seriali norweskich. Chociaż może odpowiedniejszym określeniem byłoby „seriali o Norwegach”. Produkcja bowiem bezlitośnie drwi z przywar zamkniętej w sobie i egocentrycznej nacji, a wszystko w konwencji kryminału, który czerpie również z klimatu Rodziny Soprano. Bowiem w Lilyhammer właśnie osiadł amerykański gangster objęty programem ochrony świadków. W tej roli zobaczymy Stevena Van Zandta, znanego jako Silvio Dante właśnie z Rodziny Soprano. Jest to pozycja obowiązkowa dla tych, którzy lubią kryminalne zagadki okraszone elementami dywagacji społecznych. (KG)
Skandynawskie klimaty sprzyjają zbrodni i występkowi, a potwierdza to cała gama seriali z tym właśnie motywem w tle. Bardzo podobnie ma się sprawa z islandzką produkcją W pułapce. Pułapką w metaforycznym sensie może być sama wyspa, oddalona od Norwegii, Szwecji i Danii, przez wielu nie uważana nawet za godną należeć do państw Skandynawii. To właśnie tu w małym miasteczku rybackim zostają odkryte okaleczone zwłoki mężczyzny. Ta sprawa tylko uchyli wieko puszki Pandory, z której do tego spokojnego miejsca wielką falą wleją się takie problemy handel ludźmi, przemoc wobec kobiet i kolejne morderstwa. Wszyscy znajdą się w prawdziwej pułapce, bo oto na wyspę nadciąga sztorm, a warunki pogodowe ulegają gwałtownemu pogorszeniu. I nic nie będzie już takie, jakie się na początku wydawało. (KG)
Kurta Wallandera chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Serial o tej wybitnej postaci stworzyli Szwedzi i Brytyjczycy na podstawie fenomenalnych powieści Henninga Mankella. Dostajemy w nim to, co tak naprawdę pragniemy od skandynawskiego serialu, czyli mroczny, srogi klimat oraz znakomity rys psychologiczny bohaterów. Wallander okazuje się być taki, jak w książkach, czyli bystry, przenikliwy, a niekiedy błądzący. Piękne ujęcia pozwalają poznać urokliwy krajobraz Szwecji. Intrygi kryminalne są bardzo brutalne, przez co naprawdę mrożą krew w żyłach… (KS)
Skandynawowie oprócz zamiłowania do kryminałów lubią też mroczne wizje przyszłości. Właśnie na temat tego jak wyglądać może scena ekonomiczno – polityczna w niedługim czasie opowiada serial Okupowani. Na razie 1 sezon skupia się na dywagacjach, co by było gdyby Norwegia ograniczyła wydobycie ropy naftowej. Przyszłość według twórców serialu wcale nie wygląda kolorowo albowiem do akcji wkracza rząd rosyjski, w odwecie atakujący platformy wiertnicze na Morzu Północnym. (KG)
Most nad Sundem to kooperacja szwedzko-duńska. I nie chodzi jedynie o kraje zajmujące się bezpośrednio produkcją, ale także o budowę fabuły serialu. Oto na moście nad cieśniną Sund między Danią a Szwecją, porzucono zwłoki kobiety. Z uwagi na miejsce zdarzenia reprezentanci policji z obydwóch krajów muszą ze sobą współpracować. A łatwo nie będzie ponieważ Martin Rohde, policjant z Danii od początku nie może dogadać się z niestabilną emocjonalnie i asocjalną Sagą Norén ze Szwecji. Sprawa kryminalna, która w kolejnych odcinkach coraz bardziej się komplikuje, przysłonięta zostanie społecznym dramatem i różnicami kulturowymi między, wydawałoby się, tak bliskimi krajami. Trzymające w napięciu widowisko i przepięknie ujęta w kadrach Kopenhaga oraz szwedzkie Malmö to tylko niektóre powody, dla których warto zapoznać się z tą pozycją. (KG)
Agnieszka Bar
Katarzyna Gołębiewska
Katarzyna Skrzynecka
Szymon Góraj
Ale gdzie to obejrzeć.
Na CDA brak zalukaj również.
Znacie jeszcze podobne platformy ?
Zakochałam się w skandynawskiej wizji świata .
Dobrym serialem jest też Black Lake- Czarne jezioro oraz Przybysze.
Mniej znany ale moim zdaniem świetny – River. Absolutnie nie o rzecze 🙂 Kryminalny!