Z okazji premiery serialu Śledczy do pary przybliżamy najlepsze seriale kryminalne w historii telewizji! Tajemnicze morderstwa, zorganizowana przestępczość i nieodłącznie toczący z nimi starcia stróże prawa, życie na marginesie społeczeństwa – wiele się kryje pod tym gatunkiem. A telewizja – dzięki większej swobodzie i czasie ekranowym – z reguły prezentuje pod tym względem znacznie bardziej złożony i kompletny obraz aniżeli kino (przynajmniej jeżeli chodzi o najwybitniejszych przedstawicieli). Dlatego postanowiliśmy pokusić się o klasyfikację najlepszych seriali kryminalnych, uwzględniając bardziej „tradycyjne” ujęcie tematu, jak i nieco odstające od standardów (wyłączając pewne pozycje wymykające wszelkim gatunkowym ramom, jak np. Miasteczko Twin Peaks). Do lektury zapraszają Tomasz Rewers oraz Szymon Góraj! Premiera dwóch pierwszych odcinków Śledczego do pary już 5 marca o 21:00 na kanale 13 Ulica!
Zestawienie przedstawiające najlepsze seriale kryminalne zaczynamy od Fortitude. Gorąco komentowany i wyczekiwany serial telewizji Sky. Siłą produkcji jest rewelacyjna obsada z Sofie Gråbøl i Stanleyem Tuccim na czele, wciągająca kryminalna intryga i niepokojąca atmosfera. Tytułowe Fortitude to 700-osobowe fikcyjne miasteczko leżące na Spitsbergenie, poza kołem podbiegunowym. Otoczone dziką przyrodą i pięknymi widokami, było jednym z najbezpieczniejszych miejsc na ziemi. Nigdy nie zostało tu popełnione żadne poważne przestępstwo. Aż do teraz. (TR)
Angielski serial kryminalny emitowany przez BBC. W rolach głównych znana z Archiwum X Gillian Anderson oraz współcześnie kojarzony głównie z rolą Greya Jamie Dornan. Stella Gibson jest ambitną i inteligentną policjantką, która bez reszty poświęca się swojej pracy. Kobieta zostaje wysłana przez londyńską placówkę do Belfastu. Jej zadaniem jest schwytanie okrutnego seryjnego mordercy, który z zimną krwią wybiera sobie coraz to nowe ofiary. Pomiędzy bohaterami toczy się subtelna gra, a twórcy serialu robią wszystko, by widz nie mógł oderwać się od ekranu. (TR)
Wallander to jedna z najdroższych wyspiarskich produkcji serialowych, uhonorowana 5 nagrodami BAFTA. Zrealizowany z wielką dbałością o szczegóły, serial od początku zdobył uznanie krytyków i publiczności. Książki o przygodach detektywa Kurta Wallandera podbiły najpierw rodzinną Szwecję a później cały świat. Henning Mankell stworzył postać, która dołączyła do panteonu ikon literatury kryminalnej, obok takich klasycznych bohaterów jak Sherlock Holmes czy Herkules Poirot. Sam serial doczekał się już 4 sezonów, a w jego obsadzie wystąpiły już takie gwiazdy jak Tom Hiddleston czy Nicholas Hoult. (TR)
Brytyjczycy wiedzą, co dobre! Angielska dywizja BBC proponuje nam prawdziwą ucztę dla widza lubującego się w pełnokrwistych kryminalnych historiach. Fabuła kręci się wokół trzech funkcjonariuszy londyńskiej policji (znakomici Matthew Mcfadyen, Jerome Flynn i Adam Rothenberg), która stara się zachować porządek w biednej dzielnicy Whitechapel. Siłą serialu jest klimat tamtych czasów (kostiumy!), dynamiczne tempo akcji, ciekawe postaci i intrygi do rozwikłania, które z sezonu na sezon nabierają coraz większych rumieńców. Choć muzyka za mocno próbuje być soundtrackiem do Sherlocka Holmesa w wydaniu Guya Ritchiego, a główni bohaterowie momentami mają nazbyt wszechstronną wiedzę jak na XIX-wiecznych stróżów prawa, to wciąż bardzo dobre widowisko. (SG)
Synowie Anarchii to pełen adrenaliny, z umiejętnie wplecionymi elementami czarnej komedii, serial ukazujący losy wyjętego spod prawa gangu motocyklowego SAMCRO (Sons of Anarchy Motorcycle Club Redwood Original) oraz jego członków, którzy starają się uchronić swoje małe miasteczko przed napływem dilerów narkotykowych i wielkich budowlanych korporacji, a także przed tymi, którzy teoretycznie powinni strzec bezpieczeństwa mieszkańców Charming, czyli nadgorliwymi stróżami prawa. Żądza pieniędzy i walka o władzę to główne wątki Synów Anarchii, a do kluczowych postaci serialu należą Jackson „Jax” Teller (Charlie Hunnam), jego matka Gemma Teller Morrow (Katey Sagal), oraz ojczym Clarence „Clay” Morrow (Ron Perlman). Cała trójka ma za sobą mroczną przeszłość, więc wraz z rozwojem wydarzeń na jaw wychodzą tajemnice, które lepiej, aby nigdy nie ujrzały światła dziennego. (TR)
Jeden z najbardziej kultowych seriali w historii. Najbardziej rozpoznawalana rola Michaela C. Halla, który stworzył wyjątkową kreacje głównego bohatera. Za dnia Dexter Morgan jest specjalistą od badania śladów krwi pracującym dla Wydziału Zabójstw w Miami. W nocy staje się seryjnym mordercą eliminującym tych, którzy wymknęli się wymiarowi sprawiedliwości. Z czasem uporządkowany świat Dextera powoli zaczyna zamieniać się w chaos, a jego tajemnice zaczynają wypływać na powierzchnie. Pozycja obowiązkowa, jeśli chcesz obejrzeć wszystkie najlepsze seriale kryminalne w historii telewizji! (TR)
Jeden z najbardziej niedocenianych u nas seriali na antenie. Perypetie Harry’ego Boscha na podstawie błyskotliwych powieści Michaela Connelly’ego to kryminał najwyższej próby. Znany raczej z ról drugoplanowych w hollywoodzkich blockbusterach Titus Welliver ma tutaj wreszcie pole do popisu, tworząc wiarygodną i niejednoznaczną postać, która swoimi metodami nierzadko lawiruje na granicy prawa. Nie gorzej prezentują się również jego koledzy z planu – na czele ze znanymi z Prawa ulicy Jamiem Hectorem etatowym szefem policji Lancem Reddickiem. Ciężko jakkolwiek przyczepić się mocniej do jakiegokolwiek elementu tego telewizyjnego widowiska, bo prezentuje najlepsze cechy gatunku. (SG)
Wyjątkowość tego serialu bazuje przede wszystkim na odbrązowieniu hołubionego w kinie i telewizji wizerunku psychopaty jako wielkiej, wybitnej osobowości z ciekawymi przemyśleniami na wzór chociażby Hannibala Lectera. Mindhunter podkreśla odrębność owych indywiduów, ale raczej jako w najlepszym razie biednych, chorych wyrzutków społeczeństwa. Zero koloryzowania, po prostu historia agentów FBI, którzy decydują się wejść głębiej w psychikę tego rodzaju morderców, co w opowiadanym okresie było absolutną nowością. Ostatecznym argumentem jest chyba wreszcie to, że kilka odcinków reżyseruje sam David Fincher, a całokształ serialu ewidentnie ma znamiona jego mistrzowskiej ręki. Dlatego właśnie choć dopiero mieliśmy jeden sezon, ląduje on tak wysoko na liście. (SG)
I kolejna brytyjska produkcja. Niby nie opowiada niczego nowego – w końcu to kolejna historia o morderstwie w małym, nie-tak-całkiem-spokojnym-jak-się-wydaje miasteczku – a jednak po obejrzeniu ręce same mają prawo składać się do bicia oklasków. Przede wszystkim dzięki perfekcyjnie dopracowanemu scenariuszowi, który zbudowany jest na niedomówieniach i bardzo autentycznych profilach mieszkańców tytułowego miasta. Prawdziwy popis aktorski daje tutaj David Tennant jako antypatyczny, ale bardzo skuteczny detektyw z zewnątrz, któremu przydzielono sprawę. Każdy z sezonów trzyma bardzo wysoki poziom. Trzymać się z dala od upraszczającego wszystko amerykańskiego remake’u! (SG)
Telewizyjny Hannibal to mroczny thriiler kryminalny wypełniony przemocą i psychologiczną intrygą. Mikkelsen udowodnił swoją rolą, że dobrym Hannibalem Lecterem może być nie tylko Anthony Hopkins. Will Graham (Hugh Dancy), agent specjalny FBI, wraca do pracy po załamaniu psychicznym. Jego przełożony Jack Crawford (Laurence Fishburne), prosi o pomoc Hannibala Lectera (Mads Mikkelsen), szanowanego i doświadczonego psychiatrę, w wyjaśnieniu sprawy dziwnych morderstw. Graham i Lecter nawiązują współpracę, która prowadzi do odkrycia krwawych tajemnic również z życia tajemniczego psychiatry. (TR)
Dziekuje za Boscha, reszte znam a ten nie wiem jakim cudem mi umknal, wreszcie serial kryminalny z saksofononem w tle jak za starych dobrych czasow;)
A gdzie serial kryminalni z tvn-u :)?
A GDZIE POLSKI SERIAL –
GLINA
Bosch, Broadchurch !!!!!
Dexter dopiero na, 15? Dla mnie to najlepszy serial ever, choć po zakończeniu pozostaje niesmak. Brakuje mi w zestawieniu tytułów „Cold Case’,,” Without a trace” i „Prawo i porządek :sekcja specjalna”,ale co kto lubi 🙂
1. Most nad Sundem
2 . Forbydelsen
3. Gomorra