To wręcz niesamowite, w jakim stylu Adam McKay na bazie kryzysu z lat 2007-2010 wykreował dynamiczną, bawiącą się konwencją produkcję w komediowym stylu (choć Big Short to zasadniczo gatunkowy tygiel). Film w mistrzowski sposób przedstawił kulisy straszliwych malwersacji finansowych, które doprowadziły do załamania się światowej gospodarki, potrafiąc zrobić to tak, by połapali się w tym także ci, co nie obcują z ekonomicznymi tajnikami (kto widział Margot Robbie tłumaczącą w wannie pewne kwestie, ten już tego nie odzobaczy). No i oczywiście mnóstwo znakomitych aktorów w głównych rolach. Jeśli zastanawiacie się, czy to jest warte obejrzenia, to odpowiemy, że to wręcz pozycja obowiązkowa!
I kolejny klasyk od Guya Ritchiego. Eddy (Nick Moran) jest karcianym mistrzem – dla niego karty są praktycznie prześwitujące. Nie istnieje taki ich układ, którego nie odczytałby z twarzy przeciwnika. Pewny swoich zdolności postanawia wziąć udział w rozgrywce o wysokie pieniądze u znanego z brudnych interesów i prowadzenia pornobiznesu Harry’ego „Hatcheta” Lonsdale’a (P.H. Moriarty). W efekcie nie dość, że traci swoje oszczędności, to zadłuża się jeszcze u gangstera na kolejne 500 000 funtów, które musi zwrócić w ciągu tygodnia. W odzyskaniu pieniędzy pomagają Eddy’emu trzej kumple – Tom (Jason Flemyng), Soap (Dexter Fletcher) oraz Bacon (Jason Statham). Grupa mężczyzn, podsłuchawszy rozmowę swoich sąsiadów spod ciemnej gwiazdy, opracowuje przewrotny plan zdobycia tej kwoty.
Historia Jeffa Lebowskiego (Jeff Bridges), który pada ofiarą fatalnej pomyłki. Dwóch zbirów włamuje się do mieszkania zasiedziałego w latach 70-tych, zblazowanego, bezrobotnego Jeffa Lebowskiego, każącego się nazywać „Koleś” („The Dude”), w głębokim przekonaniu, że napadają na Jeffa Lebowskiego (David Huddleston), milionera z Pasadeny. Ofiara pomyłki odwiedza bogatego imiennika w celu otrzymania rekompensaty za zniszczony (obsikany przez włamywaczy) dywan. „Koleś” oraz jego kumpel Walter (John Goodman) nie dostają perskiego dywanu, po który przyszli, za to wplątują się w coenowską czarną komedię pomyłek, wymuszeń, moralnego zdegenerowania, fałszerstw, seksu i narkotyków.
Trochę straciłam wiarę w tę toplistę, jak dobrnęłam do pozycji 4… „Wieczór gier” był zdecydowanie jednym z najgorszych filmów jakie widziałam na Netflixie. No ale nie przekreślam od razu, dam szansę jeszcze jakiejś Waszej polecajce, zobaczymy czy jest tu jakaś nadzieja 😛
Zabrakło naprawdę zabawnych komedii jak „Wszystko zostanie w rodzinie” albo trylogia „Johnny English” 🙂
nie
5