Zjedzeni żywcem to kolejny film z listy ukazującej najlepsze horrory na faktach. Tobe Hooper przedstawia nam makabryczną produkcję opartą na mężczyźnie, który w swoim hotelu miał zwyczaj zabijać swoich gości, a następnie… karmić nimi swojego krokodyla. W filmie u niekonwencjonalnego mordercy zatrzymuje się na noc pewna rodzina…
Virginia Madsen i Elias Koteas w opartej na tragicznych wydarzeniach historii rodziny, której życie po przeprowadzce do nowego domu zamienia się w koszmar, a zło celuje w ich nastoletniego syna. Od tego momentu zaczyna się dla nich piekło. Mocny horror na faktach.
Ponownie Hooper, i tym razem to już prawdziwy klasyk amerykańskiego kina, którego niepowtarzalne szaleństwo i tempo liczni reżyserowie próbowali odtworzyć, lecz nikomu się nie udało. Film nie pozwala widzom nawet na moment poczuć się bezpiecznie za sprawą Leatherface’a – inspirowanego na prawdziwej osobie psychopaty, goniącego nastolatków z narzędziem do ścinania drzew i ludzkich głów. Produkcja niezwykle oryginalna, obrzydliwa, ciesząca i nie do zapomnienia.
No i oczywiście w pierwszej dziesiątce musi się znaleźć miejsce dla pierwszej części serii Jamesa Wana. Film opowiada jedną z licznych spraw prowadzonych przez znanych na całym świecie badaczy zjawisk paranormalnych – Eda i Lorraine Warrenów. W latach 70. szczęśliwe małżeństwo przeprowadza się z córkami do położonego na wsi domu. Nowi domownicy szybko przekonują się, że nie są sami. W domu dochodzi do dziwnych, niewytłumaczalnych zjawisk, a gdy zaczynają przybierać na sile i stają się coraz bardziej niebezpieczne, małżeństwo prosi o pomoc specjalistów. James Wan wie jak utrzymać napięcie i nie raz porządnie wystraszyć widzów. Nawiedzenie zostaje ukazane z dwóch różnych perspektyw – nękanej rodziny i państwa Warren, dzięki czemu film nabiera nowego, ciekawego wymiaru.
Craven po raz trzeci. Luźno oparty na historii oszpeconego mordercy z Azji klasyczny dreszczowiec. Grupę nastolatków męczą senne koszmary, w których prześladuje ich mężczyzna ze spaloną twarzą, Freddy Krueger, psychopatyczny morderca dzieci.
Jedna z najbardziej przerażających filmów na tej liście, bo opierający się na bodaj najstraszliwszej zbrodni w stanie Indiana. Meg i jej niepełnosprawna siostra Susan, po utracie rodziców, trafiają pod opiekę dalekiej ciotki Ruth. Zamieszkują razem z nią i jej synami. Meg zaprzyjaźnia się z chłopcem z sąsiedztwa- Davidem. Wszystko wydaje się zmierzać w dobrym kierunku, aż do czasu kiedy na pozór sympatyczna ciotka Ruth pokazuje swoje prawdziwe oblicze i zaczyna wymierzać dziewczynkom niezwykle surowe kary…
4. Szczęki (1975), reż. Steven Spielberg
Podium poprzedza klasyka gatunku od mistrza Spielberga. Koszmar dzieje się na terenie Amity Island, niewielkiego nadmorskiego kurortu. Wkrótce zaczyna dochodzić tam do przerażających wydarzeń. Pewnej nocy ginie młoda dziewczyna. Jej zmasakrowane zwłoki zostają odnalezione na brzegu. Gdy burmistrz stara się zataić te informacje, aby nie siać paniki, sytuacja się pogarsza. Fabuła filmu bazuje na prawdziwych wydarzeniach związanych ze zjedzeniem kilku osób przez wielkiego żarłacza.
3. Amityville (1979), reż. Stuart Rosenberg
Mało horrorów w ogóle może się poszczycić taką ilość remake’ów, jak film Rosenberga. I nie ma się co dziwić, pod wieloma względami przetarł on szlaki w gatunku. Nowożeńcy, George oraz Kathy Lutz, wraz z trójką jej dzieci z pierwszego małżeństwa wprowadza się do swojego „wymarzonego” domu na przedmieściach Long Island. Nie zdają sobie sprawy, że w jego cieniu kryje się okrutna historia z przeszłości…
Jeden z najlepszych filmów o egzorcyzmach i produkcja, po której będziesz bał się zasnąć. Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w Niemczech, w latach 70. ubiegłego wieku, zostaje przeniesiona do lat współczesnych w USA. Opowiada o księdzu oskarżonym o nieumyślne spowodowanie śmierci tytułowej studentki, w wyniku przeprowadzonych egzorcyzmów, a proces sądowy przeplata się z retrospekcjami ukazującymi historię opętanej. To nie tylko świetny straszak, ale również opowieść, starająca się zakwestionować poczytalność dziewczyny oraz katolickie zabobony. Efekty specjalne i gra aktorska Jennifer Carpenter sprawiają, że film jest niezwykle realistyczny, a niektóre sceny przez długi czas będą śniły się Wam po nocach. Scenariusz jest niezwykle oryginalny i do samego końca trzyma w napięciu.
Reżyser William Fredkin w nominowanym do Oscara w dziesięciu kategoriach, w tym najważniejszej – za najlepszy film – ukazał prawdziwą filmową potęgę egzorcyzmów i stanowi wzorzec z Sevres filmowych opętań. Zarazem przerażający film i traktat filozoficzno-teologiczny. Mamy tu pojedynek dobra ze złem zakończony niejednoznacznym finałem, interesujących bohaterów targanych wątpliwościami i kryzysem wiary, różne możliwości scieżek interpretacyjnych oraz walory czysto rozrywkowe w postaci dobrze starzejących się praktycznych efektów specjalnych, słynnej charakteryzacji i wielu zapadających w pamięć kultowych scen.
Szymon Góraj
Tomasz Rewers
Krzysztof Wdowik
„Koszmar z ulicy Wiązów” horrorem na faktach, a to ciekawe 🙂
cziki cziki…