horrory na faktach
horrory na faktach

Najlepsze horrory na faktach! I TOP 20

Oto najlepsze horrory na faktach! Wiele strasznych scenariuszy napisało samo życie! Prezentujemy zatem listę produkcji, w których przynajmniej w jakimś stopniu wzięto pod uwagę prawdziwe zdarzenia!


NAJLEPSZE HORRORY NA FAKTACH – strona 1/2

20. Oni (2006), reż. David Moreau, Xavier Palud

Na pierwszy ogień w zestawieniu prezentującym najlepsze horrory na faktach leci film oparty na raportach dotyczących morderstwa austriackiego małżeństwa. Zaczyna się od dziwnego telefonu późnym wieczorem. Później ktoś kradnie im samochód z podjazdu przed domem i gdy Lucas idzie to sprawdzić, do domu wdzierają się obcy, którzy wszystko to dokładnie zaplanowali. Od tego momentu zaczyna się koszmar małżeństwa zamkniętego we własnym domu, które ukryte w ciemności może się tylko domyślać przez kogo lub przez co są prześladowani.

Oni - najlepsze horrory na faktach

Kadr z filmu Oni

19. Demon: Historia prawdziwa (2005), reż. Courtney Salomon

Nie mogło także zabraknąć bodaj jedynej historii nawiedzenia, która została udokumentowana. XIX wiek. John Bell wraz z żoną i jedyną córką Betsy wiedzie spokojne życie w swej niezbyt okazałej posiadłości. Problemy zaczynają się wraz z początkiem konfliktu w jaki John wdaje się z niejaką Kate Batts. Kobieta ta uważana przez miejscowych za czarownicę rzuca klątwę na rodzinę Bellów i zapowiada jej rychły koniec. Wkrótce w domu rodziny oraz jego otoczeniu zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Na plus Donald Sutherland i Sissy Spacek.

Demon

Kadr z filmu Demon: Historia prawdziwa

18. Wąż i tęcza (1988), reż. Wes Craven

Bill Pullman w ciekawej historii związanej z pewnym niebezpiecznym procederem na Haiti. Aktor wcieli się w antropologa, który zajmie się sprawą legendy zombie i jej ewentualnymi związkami z tajemniczą substancją, mogącą mieć zastosowanie w anestezjologii jako silnie działający lek znieczulający. Wkrótce Alan poznaje Marielle (Cathy Tyson), lekarkę z miejscowego szpitala, dzięki której udaje mu się uzyskać pomoc dobrego kapłana wudu.

Wąż i tęcza

Kadr z filmu Wąż i tęcza

17. Przepowiednia (2002), reż. Mark Pellington

Ten film z kolei bazuje na wydarzeniu z Zachodniej Wirginii, kiedy to zawalił się most. Pojawiły się wtedy pogłoski, jakoby tragedia miała ścisły związek z rzekomo widzianą wtedy przez kilka osób wielką ćmę. Kwestia zagadkowego stwora jest głównym motywem produkcji Pellingtona. Grana przez Richarda Gere’a postać stara się dociec, kim jest owe monstrum.

Przepowiednia

Kadr z filmu Przepowiednia

16. Byt (1982), reż. Sydney J. Furie

Dalej mamy produkcję bazującą na historii kobiety, która zgłaszała, że została zgwałcona przez niewidzialnego złego ducha. W filmie po tym, jak psychologowie uznają jej zwierzenia za omamy, kobieta zwraca się o pomoc do parapsychologów. W trakcie przeprowadzania badań w jej mieszkaniu odkrywają obecność jakiejś nieznanej i niewidocznej mocy.

Byt

Kadr z filmu Byt

15. Wolf Creek (2005), reż. Greg McLean

Film inspirowany aż dwiema historiami psychopatów, którzy atakowali ludzi będących w podróży. Grupa przyjaciół wybiera się w podróż po pustych australijskich drogach. Ich auto odmawia posłuszeństwa w okolicy o nazwie „Wolf Creek”. Bezsilni, cieszą się na widok nieznajomego oferującego pomoc.

Wolf Creek

Kadr z filmu Wolf Creek

14. Gotyk (1986), reż. Ken Russell

Film oparty na legendarnej już historii spotkania, które miało zainspirować Mary Shelley do napisania Frankensteina. Czerwiec 1816. George Gordon Byron (Gabriel Byrne) zaprasza swoich przyjaciół na kolację do willi Diotati nad Jeziorem Genewskim. Na przyjęciu zjawia się Percy Shelley (Julian Sands) wraz z kochanką, jej przyrodnią siostrą oraz młody włoski lekarz, biograf Byrona. Podczas posiłku rozpętuje się potężna burza, która potęguje nastrój grozy.

Gotyk

Kadr z filmu Gotyk

13. Audrey Rose (1977), reż. Robert Wise

Anthony Hopkins prowadzi obsadę w tej adaptacji powieści Franka De Felitty (który jest również scenarzystą tego filmu) w historii zainspirowanej zjawiskiem reinkarnacji. Do rodziny Templetonów zgłasza się mężczyzna, twierdząc, że Ivy jest reinkarnacją jego zmarłej przed laty córeczki. Prowadzi to do różnych dziwnych wydarzeń.

Audrey Rose

Kadr z filmu Audrey Rose

12. Wzgórza mają oczy (1977), reż. Wes Craven

Druga już na tej liście pozycja od Wesa Cravena. Bazuje na historii kazirodczej rodziny kanibali, która miała zamordować ponad 1000 osób. U Cravena na pierwszym planie jest pewna rodzina, która nieświadoma niebezpieczeństwa trafia na zmutowanych szaleńców.

Wzgórza mają oczy

Kadr z filmu Wzgórza mają oczy

11. Obecność 2 (2016), reż. James Wan

Postanowiliśmy raczej nie umieszczać sequeli w tym rankingu, jednak w tym przypadku uznaliśmy, że zrobimy wyjątek. Kolejna odsłona zekranizowanych przygód słynnego małżeństwa.  Lorraine i Ed Warrenowie udają się do północnego Londynu. W nękanym przez złośliwe duchy domu, gdzie samotna matka wychowuje czwórkę dzieci, poprowadzą jedno ze swoich najbardziej przerażających śledztw.

Obecność 2

Kadr z filmu Obecność 2

Zastępca redaktora naczelnego

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

OnTT pisze:

„Koszmar z ulicy Wiązów” horrorem na faktach, a to ciekawe 🙂

rybka pisze:

cziki cziki…

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?