tim robbins skazani na shawshank
tim robbins skazani na shawshank

Najlepsze filmy o ucieczce z więzienia | TOP 10

Jakie są najlepsze filmy o ucieczce z więzienia? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poniższym rankingu!

Ucieczka z więzienia i pogoń za wolnością to dość nieoczywisty temat na film. Większość produkcji skupia się na historii zmierzania za kraty więzienne. Coraz popularniejsze staje się również używanie motywów życia więziennego w filmach. Jednak czy ucieczka z niego nie jest równie pasjonująca? Przedstawiam wam nieoczywisty ranking najlepszych filmów o ucieczce z więzienia!


Filmy o ucieczce z więzienia

10. Więzień Labiryntu

Ranking rozpoczynamy od Więźnia Labiryntu. Nastoletni Thomas w niewyjaśniony sposób trafia tajemniczej Strefy. W Strefie znajdują się już inni chłopcy, którzy przystosowują się do życia w odosobnieniu. Całe miejsce jest otoczone tajemniczym labiryntem, które się codziennie rano otwiera. Najstarsi chłopcy codziennie próbują odnaleźć wyjść z labiryntu jednak bez skutecznie. Thomas wie, że jedyną drogą ucieczki z więzienia będzie stawienie czoła tajemniczemu labiryntowi. Zdecydowanie film dla każdego fana fantastyki!

9. Czyste Szaleństwo

Tym razem produkcja komediowa z lat 80! Gene Wilder oraz Richard Pryor wcielają w głównych bohaterów – Skipa i Harry’ego. Po przyjeździe do nowego miasta przyjaciele podejmują pracę w miejscowym banku. Niestety bank zostaje obrabowany a Skip i Harry zostają oskarżeni za ten napad i skazani na bardzo długą karę więzienia. Oboje nie mogą się dostosować do więziennego trybu życia. Również nie chcą spędzić najlepszych lat życia w więzienia. Decydują się na ucieczkę z więzienia!

fot. Kolaż własny

8.Plan Ucieczki

Kolejne miejsce w rankingu zajmuje brawurowe kino akcji z Sylvestrem Stallone! Stallone wciela się w postać Raya Breslina – speca od zabezpieczeń więziennych. Breslin wchodzi do więzień jako osadzony i próbuje się z każdego wydostać pokazując nie dociągnięcia w każdym więzieniu. Niestey Ray staje się ofiarą oszustwa i zostaje osadzony w więzieniu, które sam zaprojektował o nazwie Grób. Breslin nie zamierza się jednak podać i z nie oczekiwaną pomoc próbuje pokonać zabezpieczenia więzienia przyszłości.

7. Skazany na Piekło

Kyle pracuje w Rosji. Po powrocie do domu znajduje zamordowaną żonę. Skorumpowany sąd oskarża Kyle o morderstwo i umieszcza w słynącym z rygu więzieniu. Mężczyzna nie ma szans na obronę, decyduje się przyjąć sprawy we własne ręcę. Kyle ucieka z więzienia aby móc samemu wymierzyć sprawiedliwość mordercy żony.

fot. Kolaż własny

6. Hrabia Monte Christo

Tym razem ucieczka z więzienia jest początkiem historii. Film Hrabia Monte Christo powstał na podstawie powieści Aleksandra Dumasa o tym samym tytule. Młody żeglarz Edmund Dantes po przez fałszywy donos zostaje skazany na dożywocie. Jednak po czternastu latach, przez bieg okoliczności udaje mu się opuścić mury więzienia. Udaje mu się zyskać olbrzymią fortunę i pod nową tożsamością chce dokonać zemsty. Jednak jego ucieczka zmienia się w zemstę.

5. Midnight Express

Historia, która powstała na podstawie prawdziwych wydarzeń! Billy Hayes spędza wymarzone wakacje z dziewczyną w Turcji. Jednak podczas odprawy na lotnisku w jego bagażu zostaje znaleziony haszysz. Student trafia na cztery lata do więzienia, niestety kiedy ponownie staje przed sądem zostaje skazany na kolejne trzydzieści lat. Piekło więzienia pomaga mu przetrwać poznany Maks. Billy decyduje się na ucieczkę z więzienia.

fot. Kolaż własny

4. Wielka Ucieczka

Pozostajemy w tematach II Wojny Światowej. Wielka Ucieczka to historia oparta na książce The Great Escape oraz faktach jakim była ucieczka z niemieckiego obozu jenieckiego dla lotników niedaleko Żagania. Dowództwo Luftwaffe decyduje się na przeniesienie w jedno miejsce wszystkich pojmanych alianckich pilotów. Nie wiedzą jednak, że pojmani piloci stworzyli organizacje, która ma na celu przygotowanie ucieczki.

3. Ucieczka z Nowego Jorku

Tym razem produkcja z gatunku political fiction, przedstawiającą alternatywną wizję Manhattanu. Wyspa otoczona murem stała się specjalnym więzieniem, do którego są zsyłani najbardziej niebezpieczni bandyci. Na wyspie nie ma żadnych zasad a jedyną szansą na przetrwanie jest dostosowanie się do panujących tam warunków. Po katastrofie lotniczej rządowego samolotu okazuje się, że zakładnikiem na wyspie zostaje prezydent. Na ratunek głowy państwa wyrusza były komandos i osadzony.

fot. Kolaż własny

2. Ucieczka z Alcatraz

Jeśli szukasz filmów o ucieczce z więzienia na wyspie to musisz obejrzeć Ucieczkę z Alcatraz. Historia jednej z najbardziej spektakularnych ucieczek z więzienia, które miało status fortecy. Jeśli mówimy o ucieczce z więzienia trudno nie wspomnieć o Ucieczce z Alcatraz. Frank Morris więzień który wielokrotnie uciekał z innych zakładów trafia do Alcatraz. Jednak nawet więzienie o zaostrzonym rygorze nie zatrzyma niepokornego więźnia. W raz z braćmi Anglin tworzą plan ucieczki, który zapisuje się na kartach historii.

2. Papillon.Motylek

Na drugim miejscu ex equo znajduje się Papillon. Film powstał na podstawie wspomnień Henri Charrière. Henri zostaje nie słusznie skazany na podwójne dożywocie. Trafia do kolonii karnej w Gujanie Francuskiej, która słynie z tego, że nie można z jej uciec. Również podczas transportu poznaje Louisa, który oferuje pieniądze za pomoc w przetrwaniu w kolonijnych warunkach. Pomimo ogromnych przeciwności losu i drakońskich kar za próby ucieczki, nie zraża to Henriego do ponawiania prób. W rolę Henriego wciela się Steve McQueen!

1. Skazani na Shawshank

Bez wątpienia jeden z najlepszych filmów wszechczasów! Andy Dufresne, bankier zostaje skazany na podwójne dożywocie za zabicie swojej żony i jej kochanka. Trafia do więzienia Shawshank, w które słynie z rygoru i surowych zasad. Pewnego dnia Andy jest świadkiem rozmowy strażnika na temat opodatkowania spadku jednego ze strażników. Bankier doradza strażnikowi jak zachować pieniądze. Dyfresne stopniowo awanasuje w hierarchii więzienia i zyskuje coraz bardziej zaufanie naczelnika. Coraz lepsza sytuacja pozwala mu na cierpliwe przygotowanie ucieczki z więzienia.

fot. Kolaż własny

 


To były filmy o ucieczce z więzienia.

Zobacz podobne:

TOP 15 – Najlepsze filmy więzienne

Najlepsze brytyjskie seriale Netflixa | TOP 15

TOP 20 – Najlepsze filmy dla dzieci z ostatnich lat!

Najlepsze polskie komedie romantyczne w historii! | TOP 30

Najlepsze seriale dla nastolatków na Netflix | TOP 20

 


Ilustracja wprowadzająca; Kadr z Filmu Skazani na Shawshank

Redaktor współprowadząca działu recenzji seriali

Entuzjastka literatury i kina. Wielbicielka odkrywania nowych seriali oraz filmów. Poza tym ogromna fanka Formuły 1 i Disneya

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?