Najnowszą produkcją kultywującą motyw boksu w filmografii jest goszczący w kinach od 27 sierpnia tego roku polski obraz w reżyserii Macieja Barczewskiego pt. Mistrz. Naszą recenzję wspomnianego dzieła znajdziecie pod poniższym linkiem: klik! Słowo „dzieło” nie zostało użyte przeze mnie przypadkiem. Mistrz bowiem według naszego recenzenta wlicza się poczet najlepszych filmów, w których poruszono wątek boksu. Zresztą ocenę 80 oczek na 100 mówi sama za siebie. Nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić Was kin. Mistrz bowiem to warte uwagi i wartościowe kino made in Poland, a to, jak z wielką przykrością muszę przyznać, nie często się zdarza.
Pewnie mało kto wierzył przed premierą Creeda, że kontynuacja serii filmów o bodaj najsłynniejszym ekranowym bokserze i ikonie popkultury – Rockym Balboa ma jeszcze rację bytu. Co prawda, Creed jest bardziej traktowany jako spin-off Rockyego aniżeli jego kolejna część, jednak pojawiające się w filmie znajome twarze doskonale mówią nam z jaką serią mamy do czynienia. Creed przedstawia losy syna Apollo Creeda – Adonisa, który podobnie jak ojciec pragnie wejść na sam szczyt w boksie zawodowym. W osiągnięciu celu pomóc ma mu nie kto inny jak sam Rocky Balboa, grany oczywiście przez Sylvestra Stallone. Creed to ciekawie opowiedziana historia, okraszona wyjatkowo udaną oprawą muzyczną, jednak głównym atutem produkcji jest niewątpliwie popis aktorski duetu Michael B. Jordan i właśnie wspomnianego Sly’a. Co ciekawe, wielu krytyków uważa, że Stallone zagrał w Creedzie postać Rockyego najlepiej w historii filmów o “Włoskim Ogierze”. Potwierdzeniem tego była nominacja do Oscara w 2016 roku dla Sylvestra Stalone w kategorii “Najlepszy aktor drugoplanowy”.
nasza recenzjaTo już klasyka! Postać grana przez Sylvestra Stallone’a jest typowym przeciętnym człowiekiem. Walczy w podrzędnych klubach za marne pieniądze. Podkochuje się w dziewczynie ze sklepu zoologicznego, ta jednak nie zwraca na niego większej uwagi. Pewnego dnia otrzymuje propozycję stoczenia pojedynku o tytuł mistrza świata wagi ciężkiej z obecnym mistrzem Apollo Creedem (Carl Weathers). Rocky podejmuje wyzwanie. W pojedynku z mistrzem walczy nie tylko o tytuł, ale także o szacunek do samego siebie.
Jeden z najlepszych i zarazem najbardziej poruszających filmów gatunku. Frankie Dunn (Clint Eastwood) w swoim życiu wytrenował wielu świetnych bokserów. Jego jedynym przyjacielem jest były bokser Scrap (Morgan Freeman). Pewnego dnia u Dunna zjawia się 30-letnia Maggie Fitzgerald (Hilary Swank). Maggie jest utalentowana, dokładnie wie czego chce i zrobi wszystko, aby to osiągnąć. Jedynie brak jej wiary w siebie. Z początku Frankie nie chce trenować kobiety, jednak z czasem pojawia się między nimi specyficzna więź.
Wielka gwiazda francuskiego kina i boks? To jest możliwe! Sycylijska rodzina przenosi się do Mediolanu, ale wszelkie szanse powodzenia zagrożone są przez popędliwego Simone’a (Renato Salvatori). Jego problemy bierze na siebie brat Rocco (Alain Delon): staje się zawodowym bokserem, aby spłacać długi Simone’a i pociesza jego maltretowaną przyjaciółkę Nadię (Annie Girardot), która go kocha. Pozycja obowiązkowa na liście wskazującej filmy o boksie.
Pięściarz Tadeusz Pietrzykowski trafia do niemieckiego obozu koncentracyjnego. Aby przeżyć bierze udział w walkach na ringu.
nasza recenzjaHuragan to pełna wzlotów i upadków luźno przedstawiona historia czarnoskórego pięściarza wagi średniej Rubina Cartera. Bokser, który nosił tytułowy przydomek “Huragan”, po kontrowersyjnym procesie został prawdopodobnie niesłusznie oskarżony i skazany na dożywotni pobyt w zakładzie karnym za morderstwo. Film przedstawia walkę Cartera z samym sobą o zachowanie godności, będąc za więziennym murem. W roli pięściarza wystąpił Denzel Washington, dla którego była to jedna z najtrudniejszych do zagrania kreacji w całej karierze. Aktor przygotowując się roli spędził blisko rok czasu an sali treningowej, szlifując swoje bokserskie umiejetności pod okiem profesjonalnego trenera. Wysiłek popełniony przez Denzela Washingtona opłacił się i przyniósł aktorowi w 2000 roku Złotego Globa w kategorii “Najlepszy aktor w dramacie” oraz nominację do Oscara za “Najlepszą rolę pierwszoplanową”.
Figher to historia pięściarza Mickeya Warda (Mark Wahlberg), którego do walki o mistrzostwo świata wagi półśredniej przygotowywał jego przyrodni brat, były bokser Dicky Eklund (Christian Bale). Wychudzony i zniszczony przez narkotyki Eklund trenując brata stara się odkupić grzechy popełnione w przeszłości i odbić swoją rodzinę od dna. Nie pomaga mu w tym wybuchowy, toksyczny charakter, przez co jego relacja z Mickeyem nie zawsze wygląda tak jak powinna. Fighter to przede wszystkim popis kunsztu aktorskiego Christiana Bale’a, którego obecność na ekranie kradła cały film. Aktor zresztą zasłużenie odebrał Oscara w 2011 roku w kategorii “Najlepszy aktor drugoplanowy”. Co ciekawe sam pięściarz Mickey Ward miał ponoć stwierdzić, że kreacja stworzona przez Bale’a wypadła lepiej od oryginału. Jeśli chcesz znać wszystkie najlepsze filmy o boksie, to to dzieło musisz koniecznie obejrzeć.
Człowiek ringu to kolejny film w naszym rankingu, do którego scenariusz napisało samo życie. Film przedstawia historię legendy amerykańskich ringów lat 30. pięściarza Jima Braddocka. Świetnie zapowiadający się bokser w rezultacie porzucił boks i zawiesił rękawice na kołku. Z powodu tzw. Wielkiego Kryzysu, czyli wszechobecnej bieda, która wówczas zaglądała w oczy Amerykanom, Braddock zmuszony był ponownie założyć rękawice by walczyć o lepsze jutro dla siebie i swojej rodziny. Russel Crowe przygotowując się do roli Jima Braddocka schudł aż 20 kilogramów. Człowiek ringu został doceniony przez Amerykańską Akademię Filmową 3 nominacjami w kategoriach “Najlepszy aktor drugoplanowy”, “Najlepsza charakteryzacja” i “Najlepszy montaż”. Co ciekawe, podczas produkcji filmu przeciwnikami Russela Crowe’a (który pokazał spore umiejętności) byli zawodowi bokserzy, a jednym z nich był polski pięściarz wagi ciężkiej Artur Binkowski.
Po walce z mistrzem świata wagi ciężkiej Apollo Creedem (Carl Weathers), słynny Rocky Balboa (Sylvester Stallone) marzy o mistrzostwie. Lekarz ostrzega go jednak, że grozi mu utrata wzroku. Rocky rezygnuje z kariery na ringu. Żeni się z Adrian (Talia Shire) i znajduje pracę w rzeźni. Kiedy traci posadę, znów zaczyna trenować. Tymczasem Apollo Creed oświadcza na konferencji prasowej, że jest gotów stoczyć kolejną walkę ze swoim dawnym przeciwnikiem. Rocky przyjmuje wyznawanie.
Poruszająca i oparta na faktach historia pięściarza Salamo Aroucha (Willem Dafoe), który poprzez bokserskie pojedynki na ringu próbuje ocalić swoje życie. 1943 rok, II wojna światowa, obóz koncentracyjny Auschwitz. Grecki Żyd z Salonik Salamo Arouch próbuje za wszelką cenę przetrwać okrucieństwo wojny i ku uciesze oficerów SS, odbywa pojedynki bokserskie w których przegrana oznacza śmierć. Zwycięstwo z kolei oznacza otrzymanie pewnych przywilejów. Rozpoczyna się walka o życie w której pięściarz nie może pozwolić sobie na najmniejszy błąd. Zdjęcia do filmu powstawały w Polsce (m.in w Oświęcimiu i Bytomiu) oraz z Izraelu. Co ciekawe, konsultantem technicznym dotyczącym szermierki na pięści był legendarny polski bokser Zbigniew Pietrzykowski, który w 1960 roku stoczył zacięty bój z rozpoczynającym wówczas swoją wielką karierę Cassiusem Clay’em (Muhammadem Alim).
Wielki powrót Sylvestra Stallone’a do ikonicznej roli! Bokser Rocky Balboa zarabia na życie, prowadząc restaurację. Czasami uczestniczy w walkach z młodymi zawodnikami. Kiedy na pojedynek wyzywa go aktualny mistrz świata, Rocky postanawia wrócić na ring. W zestawieniu prezentującym filmy o boksie muszą pojawić się produkcje o “Włoskim ogierze”!
Film ukazuje niezwykłą, opartą na faktach historię jednego z najbardziej niezwykłych i spektakularnych powrotów w dziejach sportu. Miles Teller (Whiplash) występuje jako Vinny Pazienza, zawodowy bokser z Providence, który zyskał sławę po zdobyciu dwóch tytułów mistrza świata. Jednak tragiczny wypadek samochodowy przerywa błyskotliwą karierę. Vinny ma uszkodzony kręgosłup i według lekarzy może już nigdy nie chodzić. Wbrew wszystkiemu, Vinny nie poddaje się i toczy najważniejszą walkę w swoim życiu – dzięki morderczej rehabilitacji, z pomocą trenera Kevina Rooneya (Aaron Eckhart) wraca na ring już w rok po wypadku!
Czwarta część historii najsłynniejszego ekranowego boksera Rocky’ego Balboa to kolejna wielka wojna w ringu. Tym razem Rocky chce pomścić swojego wielkiego przyjaciela Apollo Creeda, który nie przeżył starcia z radzieckim mistrzem amatorów – Ivanem Drago. Brutalnie bijący “olbrzym ze wschodu”, wspomagany “wspaniałą radziecką technologią”, planuje odebrać Rocky’emu tytuł mistrza świata wagi ciężkiej. Balboa wyrusza stoczyć ciężki bój do ZSRR. Film skupia się na heroicznych przygotowaniach do walki Rockyego, który nie zwracając uwagi na ciężki, mroźny klimat robi wszystko by udało mu się zemścić na Drago i tym samym pomścić Apollo. Ponownie za scenariusz i reżyserię odpowiedzialny był Sylvester Stallone i choć film zebrał w 1986 roku sporo Złotych malin, to był chwalony za ciekawy klimat i oprawę muzyczną składającą się w wielu rockowych hitów ówczesnych lat.
Cassius Clay, czy raczej Muhammad Ali to bodaj najsłynniejszy pięściarz naszych czasów. Nic dziwnego, że w 2001 roku reżyser Michael Mann wziął na warsztat filmowy historię tego bez wątpienia wybitnego sportowca. Muhammad Ali był wielokrotnym mistrzem świata wagi ciężkiej w boksie zawodowym. Przez jednych uwielbiany, a przez drugich nienawidzony. Sportowiec znany był ze swojego ciętego języka, którego chętnie używał podczas tzw. “trash-talku”, czyli konferencji prasowych lub wywiadów dla prasy w których np. negował umiejętności swoich przeciwników, jednocześnie gloryfikując swoje. Film przedstawia nie tylko historię sportowej kariery Alego, ale również pokazuje go jako osobę, w której życiu nie brakowało kontrowersyjnych momentów (m.in przejście na islam i zmiana imienia). Ali to przede wszystkim wyjątkowa kreacja stworzona przez Willa Smitha, za którą aktor został w 2002 roku nominowany do Oscara w kategorii “Najlepszy aktor pierwszoplanowy”. Ponadto w filmie wystąpiły takie gwiazdy jak John Woight (również nominacja do Oscara – “Najlepszy aktor drugoplanowy”). czy Jamie Foxx.
Zarówno za scenariusz, jak i reżyserię trzeciej części Rockyego odpowiedzialny był, co ciekawe, Sylvester Stallone. Opromieniony sławą i osiągnięciami Rocky Balboa (Sylvester Stallone) doznaje druzgocącej porażki z rąk bezwzględnego Clubbera Langa, w rolę którego wcielił się Mr. T, znany ze słynnej Drużyny A z 1983 roku. Na nieszczęście głównego bohatera podczas walki również umiera jego trener i mentor – Mickey (Burgess Meredith). Załamany sportowiec walczy o powrót na szczyt, w którym pomaga mu wcześniejszy rywal, który stał się jego przyjacielem – Apollo Creed (Carl Weathers). Trzecia część Rockyego to niewątpliwe jedna z najlepszych odsłon cyklu. Chwalono film przede wszystkim za stronę techniczną (końcowa walka) i audiowizualną. Co ciekawe, z tej części pochodzi najbardziej utożsamiany z serią motyw muzyczny, czyli piosenka Eye of The Tiger zespołu Survivor, dzięki której zresztą Rocky III w 1983 roku otrzymał nominację do Oscara w kategorii “Najlepsza piosenka”.
Adonis Creed stara się pogodzić sprawy osobiste z treningami do najważniejszego bokserskiego starcia w karierze. Będzie musiał stanąć na ringu do walki z przeciwnikiem pośrednio związanym z tragedią, która dotknęła niegdyś jego rodzinę. Adonis ma jednak wciąż w swym narożniku Rocky'ego Balboę, który wspiera go we wszystkich trudnych chwilach. Razem stawią czoło demonom przeszłości, podadzą w wątpliwość wyznawane wartości i staną w obronie wspólnego dziedzictwa. Powrót do korzeni pozwoli im zrozumieć, dlaczego stali się bokserskimi legendami.
Historia przedstawiona w filmie przenosi widza do ogarniętej piekłem wojny Irlandii Północnej, gdzie młody chłopak Danny Flynn (Daniel Day Lewis) jest nie tylko żołnierzem Irlandzkiej Armii Republikańskiej, ale przede wszystkim obiecującym pięściarzem. Jako 19 latek trafia do więzienia za udział w działaniach o charakterze terrorystycznym. Długi czas odsiadki (14 lat) składnia bohatera do głębokich przemyśleń i tuż po wyjściu, pragnąc zapomnieć o przeszłości poświęca się tylko i wyłącznie swojej pasji jaką jest boks. Jego marzeniem jest założenie szkoły bokserskiej, w której na przekór politycznym animozją mogliby się szkolić zarówno katolicy, jak i protestanci. To nie podoba się jego dawnym “kolegom” z IRA. Bokser to trzeci film w którym współpracowali ze sobą reżyser Jim Sheridan i aktor Daniel Day Lewis. Obie niezwykle udane produkcje, a mianowicie obraz Moja lewa stopa oraz W imię ojca, sugerowały, że kwestia odniesienia sukcesu przez Boksera była bardzo wysoka. I tak też się stało. Film otrzymał w 1998 roku 3 nominacje do Złotego Globu w kategoriach “Najlepszy dramat”, “Najlepszy aktor w dramacie” (Daniel Day Lewis) i “Najlepszy reżyser” (Jim Sheridan).
Film Martina Scorsese z 1980 roku przedstawia historię burzliwej kariery legendarnego pięściarza wagi średniej Jake’a LaMotty, który poprzez swój agresywny i nieustępliwy styl walki okrzyknięty zostaje tytułowym „Wściekłym Bykiem”. Jest to oparta na faktach historia boksera, którego życiorys pełen jest wzlotów, ale również i upadków. Dzięki swojemu wrodzonemu talentowi i sercu do walki, szybko zaczyna odnosić sukcesy na zawodowym ringu. Niestety narastająca presja ze strony otoczenia, wybuchowy charakter oraz nadużywanie alkoholu prowadzą sportowca do autodestrukcji. Wyjątkowa rola Roberta De Niro (przytył do roli aż 30 kilogramów) w dużej mierze rzutowała na ogromny sukces tego obrazu. Za tę kreację aktor uhonorowany został zresztą Złotym Globem oraz Oscarem. Wściekły byk to obok serii filmów o Rockym Balboa, najsłynniejsza produkcja z motywem wojen ringowych w tle.
nasza recenzjaSylvester Stallone ponownie na ringu, tym razem w genialnej komedii. Sentymentalny, z dużym przymrużeniem oka, powrót bokserskiego mistrza. Świetna obsada: Robert De Niro, Sylwester Stallone, Kim Basinger i nominowany do Oscara za rolę w Operacji Argo Alan Arkin. Dwóch dawnych rywali (De Niro i Stallone) postanawia stanąć na ringu po raz ostatni, by definitywnie rozstrzygnąć, który z nich jest lepszy.
Igor (Eryk Lubos), bokser, podczas jednej z walk zostaje poważnie ranny i musi zrezygnować z kariery. Po kolejnych, nieudanych związkach z kobietami zaczyna myśleć o tym, żeby zostawić po sobie “coś” – dziecko. Do tego właśnie potrzebna jest mu przypadkowo poznana na bazarze Wietnamka (Luu De Ly), która zgadza się urodzić mu dziecko w zamian za polskie obywatelstwo. To trudne na początku spotkanie ludzi odmiennych kultur zmieni wszystko w życiu bohaterów…
Kiedy Rocky (Stallone) wraca po swym ostatnim zwycięstwie do domu, dowiaduje się, że przez swego niesumiennego doradcę finansowego stracił wszystkie pieniądze. Co gorsza, kontuzje odniesione w walkach bokserskich zmuszają go do wycofania się z ringu. Dlatego też, Rocky, jego żona Adrian (Talia Shire) i syn Rocky Junior (Sage Stallone) przenoszą się do skromnego mieszkanka w południowej Filadelfii. Tam, Rocky musi pokonywać głęboko zakorzenione urazy pokutujące w jego synu, gorycz przepełniającą jego serce, kiedy ojciec trenuje Tommiego Gunna (Tommy Morrison), młodego boksera, który wkrótce zyska światową sławę. Kiedy Tommy zwraca się przeciwko swemu mistrzowi i publicznie z niego szydzi, Rocky wie, że musi stoczyć jeszcze jedną walkę.
Dwukrotny zdobywca Oscara Robert De Niro w opowieści o jednym z najsłynniejszych bokserów wszech czasów. Roberto Duran wychowuje się na ulicy, gdzie rządzi prawo pięści. Umiejętności, które zdobywa, walcząc o przetrwanie, stają się jego przepustką do lepszego świata. Na profesjonalnym ringu pojawia się po raz pierwszy w wieku 16 lat i niedługo po tym zyskuje przydomek Manos de Piedra, czyli Kamienne pięści. Trudna i niebezpieczna droga, którą wybiera, staje się dla Durana początkiem walki z najtrudniejszym przeciwnikiem – samym sobą. Wielki talent może bowiem nie wystarczyć, by raz na zawsze uwolnić się od przeszłości. Czy będzie gotowy na starcie z niepokonanym Sugar Rayem Leonardem? Czy nieokrzesany chłopak stanie się prawdziwym mężczyzną zdolnym zadziwić cały świat?
nasza recenzjaBilly Hope ciężką pracą osiągnął wszystko, czego można oczekiwać od życia. Ma piękną i kochającą żonę (McAdams), uroczą córkę i wielkie osiągnięcia na ringu. Choć wydaje się to niemożliwe, w ciągu jednego dnia traci wszystko. Billy sięga dna, a jedynym sposobem, by się od niego odbić, jest rozpoczęcie wszystkiego od nowa. Wsparcie znajduje na sali treningowej prowadzonej przez emerytowanego pięściarza i trenera najtwardszych bokserów amatorów (zdobywca Oscara Forest Whitaker). Dzięki jego wsparciu, Billy rozpoczyna największą walkę swojego życia, która ma przynieść mu odkupienie i zwrócić zaufanie bliskich. Najważniejsze stracie odbędzie się jednak poza ringiem.
nasza recenzja