Ranking zaczynamy od bliskiego nam podwórka. Otóż jest to produkcja na podstawie książki naszego rodaka – Stanisława Lema. Film opowiada o Krisie Kelvinie, który wyrusza w kosmos, a konkretnie na stację kosmiczną krążącą wokół planety Solaris. Wielu uważało tę produkcję za odpowiedź na Odyseję kosmiczną Stanleya Kubricka.
Film został uznany za najlepszy film na festiwalu w Cannes, a także otrzymał nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI).
Serial osadzony w tytułowym miasteczku w Texasie. Kryje się w nim wiele nadprzyrodzonych tajemnic. Główny bohater – Manfred potrafi porozumiewać się z duchami. Miasteczko Midnight jest schroniskiem dla wampirów, wiedźm i innych nadprzyrodzonych istot. Razem tworzą silną i niezwykłą społeczność, która jest gotowa walczyć w obronie swojego domu za wszelką cenę. Materiałem źródłowym dla tej produkcji jest książka Charlaine Harris o tym samym tytule. Serial doczekał się dwóch sezonów.
Nie jest to może strikte adaptacja, lecz film powstał na motywach z książki Who Goes There? autorstwa Johna W. Campbella. Klasyka horroru Science Fiction. Film opowiada o ekipie badawczej, która na Antarktydzie wyciąga z lodu wrak statku. Znajdują tam „coś”, co zabija tychże naukowców. Okazuje się, że jest to pasożyt z kosmosu. Naukowcy stają przed nie lada wyzwaniem, by przeżyć w tej odizolowanej od świata stacji badawczej. Klimat grozy dopełnia muzyka jednego z arcymistrzów muzyki filmowej – Ennio Morricone.
Serial na podstawie książki Aldousa Huxley’a o tym samym tytule. Akcja serialu dzieje się w 2541 roku (kontretniej 632 roku nowej „ery Forda”). Mieszkańcy Republiki Świata powstają w rezultacie sztucznego zapłodnienia i klonowania. Od narodzin poddawani są warunkowaniu psychologicznemu i biologicznemu, by w przyszłości stać się cząstkami kastowej społeczności, która składa się z pozbawionych uczuć automatów. Za scenariusz odpowiadają między innymi David Wiener czy Grant Morrison!
Kolejny klasyk w tym zestawieniu. Bazuje on na powieści Pierre’a Boulle’a o tym samym tytule. Na odległej planecie rozbija się statek kosmiczny dowodzony przez astronautę Taylora, którego gra Charlton Heston. Planeta przypomina Ziemię, lecz zamiast ludzi rządzą na niej małpy, a ludzie stają się obiektami eksperymentów.
Serial na podstawie książki Neila Gaimana. Opowiada o mężczyźnie, który wychodzi z więzienia i zdobywa pracę, jako pracownik fizyczny u tajemniczego człowieka o osobliwym imieniu Mr. Wednesday. W trakcie rozwijania się akcji można odczuć coraz to większy konflikt pomiędzy mitycznymi bogami a nowoczesną technologią. Na chwile obecną powstały trzy sezony serialu.
Teraz coś animowanego. Stalowy gigant opowiada o przyjaźni chłopca z gigantycznym robotem (stąd nazwa). Niestety na drodze tej przyjaźni staje rząd USA, który chce zniszczyć robota. Z racji tego chłopiec i jego stalowy przyjaciel muszą ukrywać się na złomowisku. Animacja powstała na bazie powieści Teda Hughesa. Dodatkowo posiada on świetną obsadę dubbingową między innymi Jennifer Aniston, Vin Diesel czy Christopher McDonald.
Produkcja Netflixa, oparta na powieści Modyfikowany węgiel Richarda Morgana. Akcja tego serialu rozgrywa się w odległej przyszłości, gdzie ludzką świadomość można przenieść do innego ciała. Pierwszy sezon skupia się na zamordowanym najbogatszym człowieku świata, Laurensie Bancroft. Bogacz przywraca do życia byłego żołnierza elitarnej jednostki, Takeshiego Kovacsa, by ten zbadał sprawę jego śmierci. Serial doczekał się dwóch sezonów. Wśród obsady natomiast znajdują się takie gwiazdy jak Anthony Mackie, Lela Loren czy Chris Conner.
Ekranizacja Historii Twojego Życia Teda Chianga. Na Ziemi lądują statki obcych, lecz nie wiadomo czy z pokojowymi zamiarami. Całym zamieszaniem ma się zająć ekipa specjalistów stworzona przez pułkownika Webera. Los świata wisi na włosku, gdyż w powietrzu czuć wojnę wszechświatów. Natomiast poprzez pewne zdarzenia okazuje się, że zagrożona jest cała ludzkość. W 2017 film otrzymał Oscara za najlepszy montaż dźwięku, a także 7 innych nominacji w innych kategoriach.
Powróćmy do kontynentu europejskiego. Ku jezioru może nie oferuje nam galaktycznych przygód, ale postapokoliptyczną wizję przyszłości po wybuchu wirusa, który miażdży Rosjan. Tytuł odnosi się do jeziora Karelli, gdzie wędrują mieszkańcy Moskwy, by znaleźć tam schronienie. Serial można również obejrzeć na Netflix. Jest to adaptacja książki Jana Wagnera.