Mia i Migusie (2008)
To jedna z tych mniej bajkowych bajek, pozbawiona wszędobylskich tęcz i szczeniaczków, ale zarazem bardzo mądra i wspaniale nietypowa. Ma śliczną animację, odbiegającą znacząco od Hollywoodzkich standardów, świetnie podkreślającą magiczność opowiadanej historii. Ponadto Mia i Migusie ma silne, ekologiczne przesłanie opowieść o konsekwencjach ciągłej ekspansji człowieka, porusza również wiele istotnych kwestii związanych z pozafilmową rzeczywistością. Dlatego dobrze będzie, jeśli po seansie pociechy będą mogły trochę z rodzicami o tym filmie porozmawiać.
Mój sąsiad Totoro (1988)
Mój Brat Niedźwiedź (2003)
Nie ma dużo filmów i animacji, na których dorosły mężczyzna może uronić łzę wzruszenia. Historia ukazana w Brother Bear do nich jak najbardziej należy. Bezsprzecznie inteligentna, mądra oraz zabawna produkcja, która doczekała się całkiem udanego sequela, co – chyba przyznamy – nie jest takie oczywiste w świecie bajek. Niestety, nie zwyciężyła Oscara, ale konkurencja w tamtym roku była piekielnie mocna; Trio z Belleville również musiało się pogodzić z porażką, a statuetka koniec końców wylądowała u Gdzie jest Nemo?
Mulan (1998)
Oparta na chińskiej legendzie historia o odważnej dziewczynie, która porzuca dom rodzinny i przebiera się za mężczyznę, żeby wstąpić do armii na miejsce swojego schorowanego ojca. Duchy przodków, chcąc jej pomóc, przez pomyłkę przysyłają jej na pomoc małego smoka, Mushu. Historia Mulan pełna jest doskonałych dialogów, w których przoduje pewny siebie smok (którego wspaniale dubbinguje Jerzy Stuhr), zabawnych zwrotów akcji i niezapomnianych piosenek. Świetna historia o bohaterstwie, przyjaźni i determinacji, która obowiązkowo musiała znaleźć się na czele naszego zestawienia.
Mustang z Dzikiej Doliny (2002)
Jedna z przyjemniejszych animacji ostatnich lat. Jej bohaterem jest Spirit – nieujarzmiony mustang przemierzający prerie Dzikiego Zachodu. Napotykając na swojej drodze po raz pierwszy człowieka, Spirit buntuje się przeciwko zniewoleniu, co nie staje jednak na drodze jego przyjaźni z młodym Indianinem o mężnym sercu i imieniu Mały Strumyk z plemienia Lakota. Niezłomny rumak znajduje również szczęście w postaci pani swego serca – klaczy Rain.
Nazywam się Cukinia, reż. Claude Barras
Sporządzając ten ranking o mało, co nie zapomniałbym o tej jakże genialnej produkcji! Nazywam się Cukinia to istne cudo wśród filmów animowanych roku 2017. Ta francuska produkcja wymyka się wszelkim stereotypom i zgrabnie łączy gorycz życia ze słodkim humorem. Claude Barras igra tu sobie z przyzwyczajeniami widza i daje nam to, czego oczekiwać byśmy się nie spodziewali. Dość plastyczna animacja przywodzi na myśl proste bajki dla dzieci, ale cała historia i podejście wcale do takowych nie należą. Ta piękna opowieść zawiera w sobie uniwersalne prawdy o trudach dojrzewania (szczególnie bez rodziny), a także pokazuje nam świat z perspektywy dziecka, a o tej właśnie coraz częściej zdarza nam się zapominać. Jeżeli chcecie poczuć szerokie spektrum emocji, to Nazywam się Cukinia jest przeznaczona dla Was.
Niebieski Parasol (2013)
Romans dwóch parasoli. Tyle chyba wystarczy, żeby Was tym filmem zainteresować. Nie jest to dzieło tak dobre i pomysłowe wiele czołowych krótkometrażówek Pixara, jednak koncept wyjściowy oraz przede wszystkim fantastyczny wygląd tej animacji powinny zachęcić do sprawdzenia. W kinach można było ją oglądać przed seansem filmu Uniwersytet Potworny.
Niezwykła przygoda Kubusia Puchatka (1997)
Kubuś Puchatek to bohater wielu pokoleń dzieci. Po pierwowzorze z kart książek A.A. Millnego nastał czas na ekranizację – trzeba przyznać, że Disney wiedział, jak się za to zabrać. Disneowski Kubuś i jego przyjaciele chwytają za serce zarówno młodszych, jak i starszych widzów, a mądre słowa, jakie płyną z ust bohaterów każdemu zapadają w pamięć. Kubuś Puchatek, Prosiaczek, Pan Sowa, Kłapouchy, Kangurzyca z Maleństwem, Królik i inni bez wątpienia zasłużyli sobie na dobry film. I Disney oczywiście podołał.
Nowe szaty króla (2000)
Przygody rozpieszczonego króla Kuzco zamienionego w lamę i jego przyjaciela Pachy to jedna z zabawniejszych disneyowskich historii. W filmie pełno jest znakomitych gagów i żartów (które rozbawią głównie dorosłych widzów), a i morał – jak to u Disneya – jest mądry i przemyślany. Nowe Szaty Króla to kalejdoskop świetnych postaci (warto tu wspomnieć choćby o złośliwej Yzmie starej, że aż mózg się marszczy, o osiłku Kronku o małym mózgu i wielkim sercu, czy o charakternej małżonce Pachy) i po prostu wspaniała animacja osadzona w górach Andach. Zabawniejsze wcielenie legendy o nowych szatach cesarza.
Odlot (2009)
70-letni Carl po śmierci żony postanawia udać się do Ameryki Południowej, aby spełnić swoje marzenie. Jednak nie wybiera typowe środka transportu. Tak naprawdę cały czas jest w swoim domu, tylko ten jest unoszony przez setki balonów, a sam Carl nie wie, że ma pasażera na gapę. Odlot jest piękną animacją, pod względem jak wygląda oraz czym jest. Podczas seansu można stopować film, a każde ujęcie nadawałoby się do powieszenia na ścianie. Jest to wzruszająca historia o dorastaniu, przyjaźni oraz umieraniu. O tym, że utrata bliskiej nam osoby nie może powodować naszego zamknięcia na świat.
Świetne, nieoczywiste zestawienie. Odkryłam kilka perełek. Dzięki!
A Silent Voice – pooglądałam z 8-latkiem, dziękuję za to polecenie. Piękna, przejmująca opowieść.