Księga życia (2014)
Coś w sam raz dla fanó zaszłorocznego Coco. Dwóch potężnych magów zakłada się o to, czy ludzie są istotami o czystych sercach. Wśród ludzi poddanych próbie są dwaj bohaterowie filmu: Manolo – młody matador, który marzy, by zostać muzykiem i Joaquin – sportowiec i duma rodzinnego miasta. Obaj konkurują o względy Marii – pięknej i niezależnej księżniczki. Obaj przeżywają dzięki temu masę przygód.
Kubo i dwie struny (2016), reż. Travis Knight
Jedna z najnowszych pozycji w zestawieniu, ostatnie dziecko studia Laika. To dość sztampowa rodzinna opowiastka pomieszana z kinem drogi. Przyjemna i wzruszająca, jednak nikt nie umieszczałby jej pewnie w tego typu rankingach, gdyby nie jeden wyróżniający ją element. Wizualia! Ta animacja wygląda jak milion dolarów, jak powiedzieliby to ludzie świata mody o swoich najgorętszych modelkach. A do tego twórcy wypuścili przed jej premierą serię filmików pokazujących proces jej powstawania. Wszystko jest naturalne, robione ludzką ręką i robi piorunujące wrażenie. Może nawet większe od samego filmu, któremu w treści już co nieco brakuje.
Kung Fu Panda (2008), reż. Mark Osborne
Jeśli szukacie zabawnego filmu animowanego utrzymanego w klimatach Dalekiego Wschodu, to jest pozycja właśnie dla Was. Kung Fu Panda stanowi prawdziwą parodię azjatyckich produkcji opowiadających o sztukach walki. Głównym bohaterem animacji jest bujająca w obłokach i straszliwie niezdarna pando o imieniu Po. Przyszłość sympatycznego protagonisty nie rysuje się dla niego w różowych barwach. Los chce, aby Po przejął rodzinną restaurację po ojcu, lecz ten ma zgoła odmienne i bardzo ambitne plany, mianowicie pragnie zostać mistrzem wschodnich sztuk walk. Brzmi niedorzecznie? A to dopiero wierzchołek góry lodowej! Im dalej w las, tym zabawniej, a gdyby humor Wam nie wystarczył, twórcy zadbali o mądre i ważne przesłanie o dorastaniu czy odkrywaniu samego siebie oraz swojego miejsca na świecie.
Legendy sowiego królestwa: Strażnicy Ga’Hoole (2010)
Epicka, klasyczna opowieść o dorastaniu i walce dobra z siłami mroku została ubrana w piękne piórka – dosłownie. Głównymi bohaterami są bowiem sowy, a najsilniejszą stroną tego tytułu – animacja, za którą był wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród. Reżyserem filmu był Zack Snyder, co widać po dynamicznych, kojarzących się z filmami akcji scenach trzymających oglądających w napięciu. Sam film robi od lat furorę wśród młodych widzów: motywy znane z baśni i bajek podane w nowoczesnym wydaniu, do tego czytelny morał historii podbijają serca dzieciaków.
LEGO BATMAN: FILM (2017)
Po rozczarowujących filmach wytwórni Warner Bros. Pictures opartych na sławnych komiksach ze stajni DC (z wyjątkiem debiutującej całkiem niedawno w kinach Wonder Woman – czyżby zapowiedź lepszych czasów?) ta animacja przywróciła blask Mrocznemu Rycerzowi. Pozostając w zgodzie z klimatem i stylem zaprezentowanym w obrazie LEGO® PRZYGODA, klockowe perypetie nocnego stróża Gotham pełne są kąśliwego humoru i genialnych fabularnych rozwiązań. Jeśli kiedykolwiek błędnie myśleliście, iż Batman wiążę się jedynie z ciężkim klimatem i mroczną atmosferą, to śmiało sięgajcie po tę bajkę, aby szybko zweryfikować swoje poglądy. Dobra zabawa gwarantowana!
LEGO PRZYGODA (2014)
Pierwszy pełnometrażowy film kinowy w wersji 3D, przedstawiający przygody postaci ze świata klocków LEGO. Opowiada historię Emmeta, zwyczajnej, niewychylającej się i zupełnie przeciętnej minifigurki LEGO, którą przypadkowo wzięto za bardzo niezwykłą postać, stanowiącą klucz do ocalenia całego świata. W ten sposób Emmet dołącza do niesamowitej drużyny, która ma do wykonania pełną przygód i niebezpieczeństw misję powstrzymania złowrogiego tyrana – misję, do której Emmet jest kompletnie i przezabawnie nieprzygotowany.
Lilo i Stitch (2002)
Bohaterami tego pięknego filmu są mała dziewczynka, Lilo i jej zwierzątko domowe, czyli przybysz z kosmosu – Stitch. Razem przeżywają niebezpieczne przygody na jednej z hawajskich wysp. Oprócz ciepłego klimatu Hawajów w filmie znajdziecie też świetną muzykę, wciągającą przygodę i kilka bardzo istotnych życiowych prawd. Lilo i Stitch uczą najmłodszych (i przypominają dorosłym), że najważniejsza jest rodzina, ta prawdziwa i ta nabyta. Piękny i wzruszający film dla każdego.
Luxo Jr. (1986)
Długo zastanawiałem się, gdzie umieścić ten tytuł na tej liście. Niby to tylko dwie lampeczki, bez zbytniej fabuły, ale jednak to od tej nieco ponad dwuminutowej pokazówki wszystko się w Pixarze zaczęło. Dziś już mocno się zestarzała, a trzeba mieć na uwadze, że ma już 30 lat. Warto sprawdzić, bo wiele czasu przecież ten seans nie zabierze.
Mała Syrenka (1989)
Zdobywczyni dwóch Oscarów i dwóch Złotych Globów w muzycznych kategoriach. Mała Syrenka dla wielu dziewczynek stała się niemal symbolem buntu i sięgania po marzenia. Ariel ratując księcia, zakochuje się w nim. Jedynym sposobem, aby znowu go zobaczyć jest wyjście na suchy ląd. Jednak, aby tak się stało musi oddać w zamian najcenniejszy dar – swój głos. Zapewniam Was, że jako dorośli może docenicie tę animację jeszcze bardziej. Pogodniejsza adaptacja słynnej baśni Andersena.
Marsz pingwinów (2005)
Fabularyzowana produkcja przybliża najmłodszym sekrety natury. Osiemdziesięciominutowy film przenosi widza w niebezpieczne i mroźne okolice lodowców, gdzie wszystkie pingwiny walczyć muszą o przetrwanie. Świetna pozycja dla całej rodziny. Nawet dorośli mogą dowiedzieć się czegoś nowego.
Merida Waleczna (2012), reż. Mark Andrews, Brenda Chapman
Rudowłosa, pyskata, zarozumiała, pewna siebie i gwiżdżąca na jakiekolwiek królewskie zwyczaje oraz zasady… Nie do takich księżniczek przyzwyczaiła nas znana i lubiana na świecie wytwórnia Disney, lecz to właśnie podane powyżej cechy najlepiej oddają charakter nastoletniej bohaterki omawianej animacji. A zatem Merida jest prawdziwym urwisem, co rusz sprawiającym rodzicom spore problemy, które, nie raz, nie dwa wprawiają ich w spore zakłopotanie. Jednakże filmowa podróż rudowłosej księżniczki stanowi alegorię poszukiwania wolności i swobody działania. To również wymowna opowieść o sile rodzicielskiej miłości, która zarówno bawi, jak też wzrusza do łez. Czy i Wy dacie się ponieść tej zniewalającej historii o dojrzewaniu do podejmowania właściwych decyzji oraz stawiania czoła problemom?
Świetne, nieoczywiste zestawienie. Odkryłam kilka perełek. Dzięki!
A Silent Voice – pooglądałam z 8-latkiem, dziękuję za to polecenie. Piękna, przejmująca opowieść.