Film, dzięki któremu poznałem się z Panem Villeneuve i zaprzyjaźniłem się na dobre. Labirynt wymaga zarówno cierpliwości, jak i wczucia się w dany klimat bez reszty, ale gdy już to zrobicie — trudno będzie Wam odnaleźć wyjście. W małym miasteczku giną bez śladu dwie małe dziewczynki i okazuje się, że zostały porwane. Sprawą zajmuję się zarówno policja, jak i zirytowany ojciec jednej z dziewczynek, Keller Dover. Mamy więc do czynienia z genialną obsadą w postaci Jake’a Gyllenhaala i Hugh Jackmana oraz klimatem, który zostanie z Wami na długo po skończeniu seansu. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana gatunku. (MD)
Najlepszy obraz Michaela Manna, kropka. Ten film jest genialny pod tak wieloma elementami, że można by było spokojnie napisać o nim niejeden artykuł. Gorączka jest laurką i ukoronowaniem amerykańskiego kina lat 80.-90. Połączenie dramatu sensacyjnego z filmem detektywistycznym daje nam tu istną mieszankę wybuchową. Warto wspomnieć, że film jest naprawdę długi (2h i 50 min), ale uwierzcie mi, że te niecałe trzy godziny miną Wam w mgnieniu oka. Jeśli jeszcze Was nie zachęciłem, to powiem jedno — Al Pacino i Robert De Niro w pojedynku, jakiego jeszcze nie widzieliście! (MD)
Jedna ze sztandarowych ról wspaniałego Humphrey’a Bogarta (Casablanka i wspomniany już wcześniej w naszym zestawieniu Wielki Sen). Opowiada o detektywie poszukującym bezcennej statuetki, która wplątuje go w sieć niebezpiecznych wydarzeń. Film tak naprawdę dał początek nurtowi noir; jest mroczny, klimatyczny i wypełniony ciężką atmosferą. Pełny wyrachowanych, cynicznych bohaterów o wątpliwej moralności, zamglonej scenografii i pytań bez odpowiedzi – taki właśnie jest Sokół Maltański, czyli jedna z ważniejszych pozycji w naszym zestawieniu najlepszych filmów detektywistycznych. (AB)
Zawrót głowy to film niesamowity i niepokojący, jak to już u Hitchcocka bywa. Detektyw John Ferguson (w tej roli James Steward) cierpi na lęk wysokości. Dostaje zlecenie śledzenia pewnej kobiety, która staje się obiektem jego obsesji… Film o szaleństwie i namiętnościach, jakie mogą zrodzić się tylko w ludzkiej głowie. Niezwykła praca kamerzysty i psychologiczne triki stosowane na widzu czynią seans Zawrotu głowy niezapomnianym doświadczeniem. Jak to bywa z wielkimi dziełami, ten psychologiczny thriller nie został ciepło przyjęty przez widownie. Na szczeście po latach doceniono starania Hitchcocka, przez co Zawrót głowy zasłużenie może figurować w pierwszej dziesiątce naszego zestawienia. (AB)
Chyba każdy z nas słyszał o seryjnym mordercy Zodiaku, który w latach 60. i 70. terroryzował San Francisco. Przesyłał on policji zaszyfrowane wiadomości, bawiąc się z nimi w kotka i myszkę. Zodiak w reżyserii fenomenalnego Davida Finchera to nie jest może typowy film detektywistyczny, jednak ma cechy, które pozwalają go tak sklasyfikować. Rysownik Robert Graysmith (w tej roli Jake Gylenhaal) staje się śledczym, gdy na własną rękę owładnięty lekką obsesję zaczyna tropić mordercę. Inspektor Dave Toschi (Mark Ruffalo) także stara się rozwiązać zagadki Zodiaka, ale co tu dużo mówić – prawdopodobnie brakuje mu lupy i Watsona… Film Finchera charakteryzuje przede wszystkim jedno – ogląda się go z dreszczami i dużą dawką adrenaliny. Jeden z najwyborniejszych dzieł detektywistycznych w historii amerykańskiego i światowego kina. (KS)
Imię Róży to ekranizacja bestsellerowej powieści Umberto Eco o tym samym tytule. Na początku XIV wieku franciszkanin William z Baskerville (w tej roli Sean Connery) zostaje poproszony o pomoc w rozwiązaniu zagadki śmierci jednego z mnichów w benedyktyńskim klasztorze. Wraz ze swoim młodym pomocnikiem zagłębiają się w mroczne sekrety opactwa, gdzie trup ściele się gęsto i nic nie jest tym, czym się wydaje… Imię Róży to pierwszorzędny kryminał z detektywem-duchownym w roli głównej, a zarazem doskonałe studium historyczne minionych czasów i fascynująca opowieść o życiu w średniowieczu. Nie dajcie się zwieść – nie będzie to kolejna opowieść o rozmodlonych braciszkach. Ta mroczna historia trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej sceny. Imię Róży po prostu musiało się znaleźć w pierwszej piątce naszego zestawienia! (AB)
Milczenie Owiec to pozycja bez wątpienia kultowa. Młoda, bystra agentka Clarice Stareling (Jodie Foster) dostaje sprawę seryjnego mordercy Buffalo Billa (Ted Levine). Zwraca się o pomoc do innego mordercy, genialnego psychiatry i pacjenta szpitala psychiatrycznego, Dr Hannibala Lectera (fenomenalny Anthony Hopkins). Ich dziwne wspólne śledztwo to również głośne pytania o mroczne strony ludzkiej natury, o szaleństwo i geniusz. Milczenie Owiec to jeden z nasłynniejszych thrillerów psychologicznych, a równocześnie trzymający w napięciu film detektywistyczny, który będziecie chcieli oglądać raz za razem. Pozycja obowiązkowa jeśli chce się poznać wszystkie najlepsze filmy detektywistyczne! (AB)
Mój ulubiony film Polańskiego, który przyniósł mu cztery Złote Globy i jednego Oscara. Chinatown opowiada o prywatnym śledztwie detektywa J.J. Gittesa (w tej roli znakomity jak zawsze Jack Nicholson), który próbuje rozwiązać niezwykle skomplikowaną sprawę rodziny Mulwrayów. Zdradzanie większej części fabuły mogłoby zepsuć seans, więc mam nadzieję, że tak skrócony opis wystarczy Wam, aby wzbudzić Waszą ciekawość. Zakończenie mogę spokojnie nazwać jednym z najbardziej irytujących w historii tego gatunku. Dlatego tym bardziej warto odwiedzić Chinatown. (MD)
Najlepszy film detektywistyczny i jeden z lepszych w ogóle. Siedem przyniosło, jak najbardziej zasłużone uznanie dla Finchera i stało się istnym klasykiem w swoim gatunku. Opowieść o dwóch policjantach, którzy starają się złapać seryjnego mordercę wybierającego swoje ofiary według specjalnego „klucza”. Może brzmieć dość sztampowo, ale nie dajcie się zmylić. Fincher jest prawdziwym mistrzem gatunku i świetnie przemyca smaczki, które docenia się z każdym ponownym seansem. Macie ochotę na brudny i deszczowy krajobraz miasta połączony z genialną historią i niezapomnianymi momentami? Już wiecie jaki film wybrać. Film obecnie dostępny na Netflix. (MD)
Agnieszka Bar (AB)
Katarzyna Skrzynecka (KS)
Mateusz Dąbrowski (MD)
Nawet spoko te filmy, tyle, że… tylko kilka jest „detektywistycznych” xd
-_- co to za lista