Śpiąca Królewna (1959), reż. Clyde Geronimi
Legendarna historia o księżniczce, na którą zła czarownica rzuciła klątwę. Dziewczyna w dniu swoich 16. urodzin ukłuję się w palec i na zawsze zapadnie w sen zimowy i tylko książę może wybudzić ją ze snu. No i znowu mamy do czynienia z najlepszym, klasycznym Disneyem, gdzie nic nas nie zaskakuje, a koniec jest znany od samego początku, ale mimo wszystko ogląda się to znakomicie. To, co wyróżnia się w przypadku Śpiącej Królewny to znakomita muzyka, która świetnie nadaje ton całej opowieści. Film doczekał się nawet spin-offu w postaci Czarownicy, która również zasługuje na Waszą uwagę. (MD)
Tarzan (1999), reż. Chris Buck, Kevin Lima
Adaptacja powieści Edgara Rice’a Burroughsa, w której to rodzina goryli przygarnia osierocone niemowle. Przywódca stada – Kerchak nie akceptuje małego Tarzana, jego partnerka, Kala postanawia wychować malucha. Dorasta on wraz ze swoim małpim rówieśnikiem o imieniu Terk oraz uroczym słoniem – Tantorem. Tarzan jest niezwykle wzruszającym filmem, na którym, aż trudno o brak jakichkolwiek łez, a śpiewający w tle Phil Collins nie ułatwia tego zadania. Ta animacja świetnie obrazuje zderzenie się ze sobą dwóch jakże odmiennych światów i człowieka, który staje przed niezwykle ciężkim wyborem. (BS)
Toy Story (1995), reż. John Lasseter
Od czasu premiery pierwszej części Toy Story minęły już 22 lata! Masz prawo czuć się stary, a z zabawkami Andy’ego wszystko w porządku, do czasu kiedy pojawia się nowa zabawka na horyzoncie – Buzz Astral. Pojawia się nić rywalizacji między dotychczasowym liderem-Chudym a nowym nabytkiem Andy’ego. Toy Story to przede wszystkim piękna bajka mówiąca o tym, że przyjaźń jest najważniejsza, choćby nie wiadomo jak szybko ciężarówka pędziła lub jaki by dzieciak z sąsiedztwa nie był. Choć przy okazji każdej części, braterstwo zabawek było wystawiane na próbę, to historie były tak pięknie opowiedziane, że trudno nie zakochać się w jeden (bądź wszystkich) częściach. (BS)
W głowie się nie mieści (2015), reż. Pete Docter
Przyznam szczerze, że osobiście to mój ulubiony film od Pixara. W głowie się nie mieści to jedna z najmądrzejszych animacji, jakie dane było mi oglądać na wielkim ekranie, a Oscar za najlepszy pełnometrażowy film animowany tylko uzupełnia już i tak świetne wrażenie jeszcze przed obejrzeniem. To, co z pewnością wpływa na tak pozytywny odbiór filmu to możliwość utożsamienia się z postaciami, których historię poznajemy, Nie da się ukryć, że każdy z nas posiada wielorakie emocje, jednak tutaj skupiamy się na pięciu głównych: Radości, Gniewie, Smutku, Strachu i Odrazie. Warto podkreślić również to, że W głowie się nie mieści, docenią w szczególności dojrzali już widzowie. (MD)
WALL·E (2008), reż. Andrew Stanton
Czyli Wysypiskowy Automat Likwidująco Lewarujący. E-klasa w samotności oczysza Ziemię z odpadów pozostawionych ludzi, którzy opuścili planetę i wylecieli w kosmos. Pewnego dnia na planetę przybywa EVE – nowoczesny robot, w którym WALL·E się zakochuje. Następnie rozpoczyna się wielka podróż przez galaktykę. WALL·E jest animacją nietypową, mało tutaj rozmów, jest za to czas na przemyślenia i czas na zachwyt nad pięknie zanimowanym kosmosem. Nietypowy love story oraz krytyka konsumpcjonizmu wyróżnia ten film na tle wielu animacji i dlatego pojawił się na naszej liście. (BS)
Wielka Szóstka (2014), reż. Don Hall, Chris Williams
Zdobywca Oscara za najlepszą animację pełnometrażową w 2015 roku! Czy zasłużenie? Jeszcze jak. Wielka Szóstka opowiada historię Hiro Hamady, który wraz ze swoim robotem Baymaxem i przyjaciółmi musi rozwiązać zagadkę, której rozwiązanie może uratować miasto San Fransokyo przed zniszczeniem. Wielka szóstka to swego rodzaju Avengers dla najmłodszych, ale zawiera również mądrości, które powinien docenić każdy dorosły. Stanowi również hołd dla fanów anime i zgrabnie łączy zachodnią i wschodnią kulturę, dając nam prawdziwe widowisko. (MD)
Vaiana. Skarb Oceanu (2016), reż. Ron Clements, John Musker
Jedna z najnowszych animacji na naszej liście to opowieść o dzielnej księżniczce Vaianie, która opuszcza swoją rodzinną wioskę by śladem swoich przodków sforsować ogromny ocean i uratować swoich poddanych na polinezyjskiej wyspie. Po drodze spotyka półboga, nieco pogubionego, ale wielkodusznego Mauiego. Vaiana to pokaz graficznych zdolności i niebywałej wyobraźni pracowników studia – podwodny świat to prawdziwa feeria barw, która cieszy oko. Ta animacja to w ogóle uczta dla zmysłów – oprócz fenomenalnej grafiki znajdziecie też niezłą ścieżkę dźwiękową. Zabawny i mądry film o odwadze i determinacji, z zaskakującym i niezwykłym zakończeniem. (AB)
Zakochany kundel (1955), reż. Hamilton Luske, Wilfred Jackson
Przy tej animacji wszelkie melodramaty, romanse i komedie romantyczne mogą się schować, a już w szczególności przy scenie z jedzeniem spaghetti! Disney był rewolucyjny i potrafił, jak nikt inny zaskakiwać pomysłami. Kto wpadłby na pomysł, żeby miłość ludzi zastąpić miłością zwierząt, a konkretniej psów? Tylko Disney. Zakochany kundel z pewnością wzruszy was do łez, ale koniec końców wprowadzi Was w niezwykle romantyczny nastrój. To również opowieść o nierówności klas, ale również samego losu, który, jeśli jednak z nim zawalczyć – można zmienić. (MD)
Zaplątani (2010), reż. Nathan Greno, Byron Howard
Jedna z nowszych produkcji Disneya, która gdzieś zapodziała się w gąszczu premier. O Roszpunce słyszał niemal każdy, a sama historia była już niejednokrotnie przenoszona na ekrany. Jednak, czy Disney zrobił to najlepiej ze wszystkich? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie samemu, ale to, co wiemy na pewno, to to, że tam, gdzie Disney, tam też zabawa. Doświadczycie jak zawsze wspaniałej ścieżki dźwiękowej, a relacja pomiędzy dwójką bohaterów może i jest sztampowa, ale na swój sposób urocza. (MD)
Zwierzogród (2016), reż. Byron Howard, Rich Moore
Zwierzogród – jedyna w swoim rodzaju metropolia zamieszkała wyłącznie przez zwierzęta. Podobno można zostać tam, kimkolwiek się chce. Jednak Judy Hops, przekonuje się, że jako pierwszy królik w szeregach policji nie jest to takie proste. Aby udowodnić swoją wartość, musi rozwikłać pewną zagadkę, w którym to śledztwie pomoże jej szczwany lis Nick Bajer. Zwierzogród jest mądrze napisaną animacją, korzystającą garściami z popkultury co tylko dodaje smaczku i frajdy podczas oglądania, a w tym wszystkim przyzwoicie została wpleciona zagadka kryminalna. (BS)
TOP 10 – Najlepsze bajki 2017 roku!
Ranking „Najlepsze bajki Disneya” przygotowali:
Agnieszka Bar
Krzysztof Wdowik
Mateusz Dąbrowski
Błażej Siemieniak
Szczerze? Ciekawą lista może coś wybiorę… Bardzo się przyda, ponieważ gdy ją przeglądałam odkryłam ile bajek Disneya / Pixara już obejrzałam… Są też na tej liście jedne z moich ulubionych animacji Disneya, pokroju Zaplątani czy Zwierzogród ; )