Niezwykła przygoda Kubusia Puchatka (1997), reż. Karl Geurs
Kubuś Puchatek to bohater wielu pokoleń dzieci. Po pierwowzorze z kart książek A.A. Millnego nastał czas na ekranizację – trzeba przyznać, że Disney wiedział, jak się za to zabrać. Disneowski Kubuś i jego przyjaciele chwytają za serce zarówno młodszych, jak i starszych widzów, a mądre słowa, jakie płyną z ust bohaterów każdemu zapadają w pamięć. Kubuś Puchatek, Prosiaczek, Pan Sowa, Kłapouchy, Kangurzyca z Maleństwem, Królik i inni bez wątpienia zasłużyli sobie na dobry film. I Disney oczywiście podołał. (AB)
Nowe szaty króla (2000), reż. Mark Dindal
Przygody rozpieszczonego króla Kuzco zamienionego w lamę i jego przyjaciela Pachy to jedna z zabawniejszych disneyowskich historii. W filmie pełno jest znakomitych gagów i żartów (które rozbawią głównie dorosłych widzów), a i morał – jak to u Disneya – jest mądry i przemyślany. Nowe Szaty Króla to kalejdoskop świetnych postaci (warto tu wspomnieć choćby o złośliwej Yzmie starej, że aż mózg się marszczy, o osiłku Kronku o małym mózgu i wielkim sercu, czy o charakternej małżonce Pachy) i po prostu wspaniała animacja osadzona w górach Andach. Zabawniejsze wcielenie legendy o nowych szatach cesarza. (AB)
Odlot (2009), reż. Peter Docter, Bob Peterson
70-letni Carl po śmierci żony postanawia udać się do Ameryki Południowej, aby spełnić swoje marzenie. Jednak nie wybiera typowe środka transportu. Tak naprawdę cały czas jest w swoim domu, tylko ten jest unoszony przez setki balonów, a sam Carl nie wie, że ma pasażera na gapę. Odlot jest piękną animacją, pod względem jak wygląda oraz czym jest. Podczas seansu można stopować film, a każde ujęcie nadawałoby się do powieszenia na ścianie. Jest to wzruszająca historia o dorastaniu, przyjaźni oraz umieraniu. O tym, że utrata bliskiej nam osoby nie może powodować naszego zamknięcia na świat. (BS)
Piękna i Bestia (1991), reż. Kirk Wise, Gary Trousdale
O Pięknej i Bestii nie trzeba nikomu wiele opowiadać – jedna z najsłynniejszych historii o miłości pięknej dziewczyny do mężczyzny zaklętego w potwora ma swoich wielbicieli na całym świecie. W ciągu lat powstały również filmowe wersje tej baśni, z tegoroczną na czele (w rolach głównych zobaczyliśmy m.in. Emmę Watson). Jednak ta z 1991 roku jako pierwsza skradła serca dzieci i rodziców. Doskonała animacja, piękne piosenki i nasze ukochane postacie z dzieciństwa, uczące nas, że kochać trzeba nie oczami, a sercem. Piękna i Bestia to jedna z piękniejszych historii o miłości, jakie podarowało nam kino, ale również pierwszy animowany film nominowany do Oskara. (AB)
Pinokio (1940), reż. Ben Sharpsteen, Hamilton Luske
Ten film zawsze wzbudza we mnie uczucie nostalgii, bowiem była to jedna z pierwszych animacji, którą namiętnie oglądałem na magnetowidzie. Pinokio pochodzący z 1940 roku doczekał się dwóch muzycznych Oskarów (jeden za najlepszą muzykę, a drugi za piosenkę), które były w pełni zasłużone. Nikt tak, jak wczesny Disney nie potrafił tak zgrabnie wplatać muzyki w opowiadaną historię. To ona nadawała tempa całej opowieści, a scena z wielorybem na morzu do tej pory wywołuje u mnie ciarki na plecach! (MD)
Piotruś Pan (1953), reż. Clyde Geronimi, Wilfred Jackson, Hamilton Luske, Jack Kinney
Pośród niezliczonej liczby ekranizacji, jakich doczekała się przygoda Piotrusia Pana, tylko jedna może równać się z tą disneyowską, bajkową wizją (dla ciekawskich, odnoszę się tu oczywiście do filmu Hook), a to o czymś znaczy. Peter Pan to Disney w czystej postaci, esencja tego studia, dająca zarówno dzieciom jak i dorosłym sporą dawkę zabawy. Jeśli lubisz bajki spod szyldu Walta Disneya, musisz lubić i Piotrusia Pana. (KW)
Planeta Skarbów (2002), reż. John Musker, Ron Clements
Planeta Skarbów była jedną z większych porażek finansowych Disneya na początku ubiegłej dekady. Przełożenie powieści Wyspa Skarbów Roberta Louisa Stevensona na świat science fiction był jednak niezwykle udaną wizualnie i pomysłową wizją. Mało osób wie, że zaraz po ukończeniu prac nad Treasure Planet, prace nad sequelem były już w toku. Jak miała wyglądać druga część przygód młodego Hawkinsa? Tego prawdopodobnie już się nigdy nie dowiemy, a szkoda, bo potencjał był ogromny – wszystko zabił ten nieszczęsny wynik finansowy – 109 milionów przychodu przy 140 milionach budżetu. (KW)
Pocahontas (1995), reż. Eric Goldberg, Mike Gabriel
Oparta na prawdziwej historii opowieść o indiance, która zakochuje się w angielskim kolonizatorze. Zetknięcie się dwóch zupełnie obcych światów przynosi za sobą zupełnie nieoczekiwane skutki. Pocahontas to piękna opowieść o sile natury, która porwie Was wspaniałą muzyką i niepowtarzalnym, tajemniczym klimatem. Świetnie zarysowane postacie, bajecznie kolorowa natura i kultowe piosenki, czyli wszystko, za co kochamy Disneya. A Kolorowy Wiatr to do dziś obowiązkowy utwór na każdej imprezie… (AB)
Potwory i Spółka (2001), reż. Pete Docter, David Silverman
Czy znajdzie się ktoś, kto nie pokochał mistrzowskiego duetu Sally’ego i Mike’a? Oglądanie przygód tych dwóch wcale nie takich strasznych potworów ratujących małą dziewczynkę to prawdziwa przyjemność! Potwory to przede wszystkim doskonały pomysł na scenariusz, ale i fantastyczne wykonanie, świetna muzyka (przypominająca miejscami tą z Toy Story), kupa śmiechu i oczywiście trochę wzruszeń. Niestety kolejna część (Uniwersytet Potworny z 2013 roku) nie spełniła oczekiwań, jednak im Potworów więcej, tym lepiej. (AB)
Ratatuj (2007), reż. Brad Bird
Przygody sympatycznego i ambitnego szczurka, ktory nad wszystko kochał gotować to jedna ze wspanialszych animacji Pixara ostatnich lat. Mimo, że bohater nie wygląda zbyt poważnie, to jednak przekaz filmu jest jak najbardzie godny uwagi. Opowiada o pasji, miłości, i sztuce, jaką może być kuchnia. Do tego Pixar serwuje nam wspaniałą, francuską atmosferę i klimatyczną muzykę, świetny scenariusz i estetykę wykonania. Ratatuj, czyli smaczna i wciągająca odpowieść o małym zwierzątku, które osiągnęło wielkość to pozycja obowiązkowa na naszej liscie. (AB)
Szczerze? Ciekawą lista może coś wybiorę… Bardzo się przyda, ponieważ gdy ją przeglądałam odkryłam ile bajek Disneya / Pixara już obejrzałam… Są też na tej liście jedne z moich ulubionych animacji Disneya, pokroju Zaplątani czy Zwierzogród ; )