Robin Williams pamiętany jest przede wszystkim z takich genialnych produkcji jak Stowarzyszenie umarłych poetów czy Fisher King. Nie sposób jednak nie docenić także tego niesamowitego występu. Gwiazdor gra pewnego aktora głosowego, który przez swoje ekscentryczne podejście doprowadza do rozwodu. Zdesperowany, by nadal widzieć się z dziećmi, przebiera się za… gosposię i zatrudnia w swoim byłym domu.
Gorzka komedia opowiadająca o Adasiu Miauczyńskim (Marek Kondrat), człowieku, dla którego prawdziwym piekłem jest najbliższe pięć minut życia. Mężczyzna ten uwikłany jest w natręctwa życia codziennego. Jest numeromanem, ablutomanem, nie akceptuje siebie i choć marzy o wielkiej miłości, ucieka od wszystkiego, co pachnie stałym związkiem. Na dodatek codzienne kontakty z ludźmi wywołują w nim agresję. W ciągu jednej doby, w czasie której rozgrywa się akcja, skoncentrowane zostały wszelkie możliwe uciążliwości.
Dobijamy do pierwszej dziesiątki. Przed nami jedna z najbardziej kultowych i rozpoznawalnych polskich komedii. Jest to opowieść o zwaśnionych rodach Pawlaków i Kargulów. Przed wojną Kargul zaorał Pawlaków pole na trzy palce, co spowodowało, że spłonęły dwie stodoły, polała się krew i Jaśko Pawlak, uciekając przed karą za pocięcie kosą Kargula, musiał wyemigrować do Ameryki. Jednak spór dwóch rodzin dalej trwa.
Kto z nas nie marzył o zdobyciu mocy równej tej posiadanej przez Boga? Z czymś takim zmierzył się Bruce Nolan, przeciętny dziennikarz z ogromnymi ambicjami. Dlaczego Bruce Wszechmogący trafił do naszego zestawienia? Jego twórcom udało się w genialny sposób połączyć elementy komedii z moralistycznym wydźwiękiem. Potęga mocy zmieszana z egoizmem Bruce’a pokazuje, że nie wszystko jest takie proste jak się wydaje, a myślenie tylko o sobie rzadko przynosi coś dobrego. Świetnie zrealizowana i wyjątkowo dobra komedia, która rozbawi do łez!
Bareja i dobre komedie to wręcz synonimy! Komedia złożona z groteskowych epizodów ukazujących rozpad PRL-owskiego systemu. Liczne sceny z barów mlecznych, urzędów i sklepów ujawniają absurd codziennej egzystencji Polaków. Wokół historii Ochódzkiego (Stanisław Tym) narasta wiele ważnych, małych opowieści charakteryzujących rzeczywistość początku lat osiemdziesiątych. Chyba najlepsza część twórczości słynnego reżysera.
Samuel L. Jackson i Emilio Esteves wcielają się w role policjantów, którzy wspólnymi siłami próbują zapobiec nielegalnej produkcji ciasteczek kokainowych. Film nawiązuje do hitów, takich jak Mileczenie Owiec, Nagi Instynkt, Szklana Pułapka, Zabójcza Broń i Świat Wayne’a. Kto z własnej woli mógłby przegapić tak ekscytującą kinową mieszankę, zarówno ze strony fabuły, jak i aktorów? Strzelając śmiechem to świetna, kultowa komedia i doskonała parodia, którą koniecznie trzeba zobaczyć!
Po dobre komedie zawsze można udać się do Woody’ego Allena! Życie Alvy Singera (Woddy Allen), jednego z najbardziej błyskotliwych komików na Manhattanie, zmienia się, gdy jego najlepszy przyjaciel Rob Tony Roberts przedstawia go uroczej piosenkarce z nocnego klubu, Annie Hall (Diane Keaton). Alvy nie zdaje sobie sprawy, że jest naprawdę zakochany, do czasu gdy Annie poszukując nowego życia i… kochanka (Paul Simon) porzuca go. Dopiero wtedy Alvy robi wszystko, aby odzyskać Annie – czyli to co w życiu najważniejsze – prawdziwą miłość.
Dobra komedia o wampirach? Tego wprost nie mogło zabraknąć w pierwszej dziesiątce! Stylizowana na paradokument to zdecydowanie perełka wśród czarnych komedii i dzisiejszych komedii w ogóle – przykład ambitnego, pomysłowego kina, czerpiącego pełnymi garściami z ludowych tradycji i legend. Co Robimy w Ukryciu, czyli chyba pierwszy porządny film o wampirach, opowiada o grupie nowozelandzkich krwiopijców, którzy wspólnie mieszkają i borykają się z typowymi problemami współczesnych młodych mężczyzn dzielących małą przestrzeń. Kłótnie o mycie naczyń, sprzątanie, przyprowadzanie dziewczyn do domu… I oczywiście, równocześnie o typowo wampirze problemy (pamiętajcie, żeby podłożyć gazetę pod ofiarę, bo nie domyjecie dywanu! No i w co tu się ubrać na imprezę, skoro nie widać cię w lustrze?). Te wszystkie zwariowane pomysły są starannie przemyślane, okraszone świetną muzyką i bystrymi dialogami. Pozycja obowiązkowa!
Świetna komedia akcji, nawiązująca do największych hitów kina sensacyjnego! W rolach głównych m.in. Ryan Reynolds, Samuel L. Jackson, Gary Oldman i fenomenalna Salma Hayek. Film opowiada o zawodowym ochroniarzu, który pewnego dnia traci ważnego klienta, a jego życie zawodowe i prywatne legnie w gruzach. Jego losy odmieniają się, gdy spotyka na swojej drodze płatnego zabójcę, z którym musi odbyć zwariowaną i niebezpieczną podróż. Pełen znakomitych gagów, dialogów i najlepszego czarnego humoru film to perełka wśród komedii ostatnich lat. Zdecydowanie polecam, bo naprawdę bawi do łez!
Ryan Gosling i Russel Crowe grają tu duet detektywów, którzy przypadkiem zaczynają interesować się jedną sprawą. Ich wzajemna niechęć rodzi mnóstwo świetnych gagów i przezabawnych dialogów. Do tego widz może uraczyć się ciekawą fabułą, doskonałą ścieżką dźwiękową i niesamowitym klimatem lat 70. w Los Angeles. Jest bardzo zabawnie, film cieszy oko i podnosi na duchu nawet w najciemniejszy, jesienny wieczór. Równym gościom po prostu niczego nie brakuje!
Przygody sympatycznego, zielonego Ogra i jego przyjaciela, gadającego osła bawią widzów na całym świecie. Ten niepowtarzalny humor pokochali zarówno dorośli, jak i dzieci – bo każdy może znaleźć tam coś dla siebie. Shrek doczekał się 4 filmów pełnometrażowych i dwóch specjalnych, krótkometrażowych z okazji Halloween (Shrek ma wielkie oczy) i świąt Bożego Narodzenia (Pada Shrek). Nie można też zapomnieć o cudownym dubbingu zarówno oryginalnym (Myers, Murphy, Banderas, Diaz) jak i naszym rodzimym (Zamachowski, Stuhr, Malajkat, Kunikowska). Po prawie dwudziestu latach od premiery dalej bawi do łez.
Film Dyktator przedstawia historię absolutnego władcy Hynkela (Charles Chaplin) i żydowskiego fryzjera (w tej roli również Charles Chaplin). Podobieństwo między tymi dwoma bohaterami jest przypadkowe – taką informacje przekazuje nam na początku swego dzieła reżyser. Oczywiście to doskonały żart na początek wspaniałej komedii. „Dyktator” to alegoria rządów Hitlera. W filmie przedstawione jest codzienne życie nękanych przez szturmowców Żydów w gettcie. Hynkel pragnie zdobyć piekną krainę Austerlich, ale musi uknuć plan przeciwko Napaloniemu. Pomaga mu w tym jego „prawa ręka” minister Gębacz.
Zwariowana komedia Billy’ego Wildera osadzona w czasach prohibicji. Marilyn Monroe gra tu Sugar Kowalczyk, grającą na ukulele dziewczynę z żeńskiego zespołu jazzowego do którego dołączają Joe (Tony Curtis) i Jerry (Jack Lemmon), którzy przebrani za kobiety chcą ukryć się przed gangsterami – byli bowiem świadkami mafijnych porachunków. Obaj są zachłyśnięci urodą Sugar, ale to Joe podejmuje krok w zdobyciu jej przybierając drugie alter ego – milionera i potentata naftowego. Jerry musi za to poradzić sobie z nachalnym bogaczem Osgood’em. Ta skomplikowana na pierwszy rzut oka historia skradła serca widzów, i mimo ponad połowy wieku na karku bawi do dziś tak samo. Amerykański Instytut Filmowy okrzyknął Pół żartem, pół serio najlepszą komedią w historii. Po seansie sami będziecie polecać znajomym!
Frank Drebin (nieodżałowany Leslie Nielsen) po raz pierwszy nie pojawił się w Nagiej Broni, a w serialu Police Squad!, współtworzonym przez Zuckera. Dopiero po dobrym przyjęciu serialu, powstała filmowa adaptacja, która – co tu dużo mówić – stanowi dziś wzór do naśladowania w kwestii dobrej parodii, a ilość kultowych momentów serii jest całkiem spora. Wraz ze śmiercią Nielsena w 2010 roku, skończył się również żywot parodii… Takiego humoru i salw śmiechu przy seansie nam brakuje! Cała seria to zdecydowanie bardzo dobre komedie, które trzeba znać!
Twórczość tej brytyjskiej grupy zasługuje na pierwsze miejsce w naszym zestawieniu! Ich kultowe filmy bawią do łez po dziś dzień, a równocześnie poruszają często naprawdę poważne tematy. Wszystkie filmy tej grupy to bez dwóch zdań wyjątkowo dobre komedie. Z nutą absurdu i niezwykłym humorem odważyli się na odważne poruszanie wielu tematów tabu (religie, seks, sens życia… i wielu innych). John Cleese i spółka poza skeczami stworzyli kilka niezapomnianych filmów, w których nie tylko zachowywali specyfikę swego humoru, ale też skutecznie szydzili z wielu świętości- dosłownie i w przenośni. Chapman, Cleese, Gilliam, Idle, Jones i Palin pokazali, że dłuższe produkcje również świetnie im wychodzą, nie zatracając przy tym tak charakterystycznego dla nich pazura. Dla Wielu z Was to będzie najlepsza komedia!
Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe
Kolacja dla palantów , Płytki facet czy ostatnio Bracia Grimsby , to są komedie które nie dają się zapomnieć.
Zamiast Kac Vegas dałbym tu filmy Mela Brooksa (choćby genialny Robin Hood: Faceci w rajtuzach, komedia, która bawi mnie za każdym razem do łez, dosłownie) czy filmy z Louisem de Finesen. To oczywiście tylko moje zdanie.