pattinson zmierzch
pattinson zmierzch

Co obejrzeć po: Zmierzch. Filmy i seriale podobne do adaptacji sagi Stephenie Meyer

Seria Zmierzch pióra Stephenie Meyer i popularyzująca ją seria ekranizacji to światowe fenomeny. Można tego romantycznego horroru fantasy nie lubić, jednak nie zmienia to faktu, że to istotny tytuł dla wielu nastolatków. Po  jego obejrzeniu wielu z nich, niczym filmowe wampiry, pała żądzą poznania kolejnych podobnych produkcji. Innymi słowy, produkcji pełnych miłosnych trójkątów, nastolatków walczących z przeciwnościami losu i najczęściej istot paranormalnych. Co więc warto obejrzeć? Poniżej zaprezentowaliśmy nie tylko filmowe, ale parę serialowych propozycji. Oto filmy i seriale podobne do Zmierzchu.

Zobacz również: QUIZ: Rozpoznaj film Marvela po kadrze!


FILMY I SERIALE PODOBNE DO ZMIERZCHU

Intruz

Jakiś czas po sadze Zmierzch pojawiła się adaptacja kolejnej książki Stephenie Meyer. Tym razem jednak zamiast wampirów i wilkołaków mamy trójką miłosny w otoczce science-fiction. Intruz opowiada o świecie w niedalekiej przyszłości, w której niewidzialni najeźdźcy zagnieżdżają się w ciałach ludzi, traktując ich niczym pasożyty żywicieli. Jeden z nich, niejaka Wagabunda, wchodzi do ciała Melanie, dziewczyny o wyjątkowo silnej osobowości. Pozycja obowiązkowa, jeśli interesują cię filmy podobne i tytuły jak “Zmierzch“.

Piękne istoty

Następna adaptacja bazuje na pierwszej odsłonie serii książkowej Kami Garcii i Margaret Stohl. Kontynuacje nie ujrzały jednak światła dziennego, choć obsada jest całkiem pokaźna, na czele z Jeremym Ironsem i Emmą Thompson. To historia pewnego 16-latka, który z czasem odkrywa, że jego sympatia nie należy do typowych nastolatek, a on sam jest w niebezpieczeństwie. Tak jak w Zmierzchu, mamy do czynienia z nastoletnim romansem i dość… niestandardową rodzinką.

Pamiętniki wampirów

Pierwszy z dwóch seriali w zestawieniu. Produkcja na podstawie bestsellerów L.J. Smith opowiada o dwóch wampirzych braciach, którzy poznają Elenę, młodą dziewczynę, przypominającą wampirzycę, która wiele lat wcześniej ich przemieniła. Pamiętniki wampirów doczekały się aż ośmiu sezonów. Zasadniczo sam miłosny trójkąt w tym przypadku idealnie odzwierciedla serialową wersję Zmierzchu – podobieństwo jest tu dość oczywiste.

filmy i seriale podobne do zmierzch


Dary anioła: Miasto kości

Miasto kości Cassandry Clare było w swoim czasie mocno rozchwytywane. Najpierw pojawił się film, przedstawiający nieco okrojoną wersję historii zwyczajnej nastolatki (Lily Collins), która chcą uratować matkę przypadkiem trafia do kasty Nocnych Łowców, broniących świat przed atakami demonów. A więc podobnie do Zmierzchu, pojawiają się starcia pomiędzy istotami nie z tego świata.

Shadowhunters

Czas na wersję serialową, która była emitowana w latach 2016-2019. Mniej więcej ta sama historia, tylko oczywiście z inną obsadą i znacząco zwiększoną liczbą wątków. W końcu najkrótszy, pierwszy sezon, liczy sobie aż trzynaście epizodów, reszta zaś – od dwudziestu wzwyż.

Niezgodna

Na deser zostawiliśmy najbardziej odstającą produkcję, wciąż jednak posiadającą pewne cechy z serią Zmierzch. Ze świata wampirów przenosimy się jednak do dystopijnego świata, w którym społeczeństwo selekcjonowano na podstawie cech charakteru. Tris, pozornie jedynie młoda dziewczyna, zostaje uznana za zagrożenie jako tytułowa “niezgodna” – niepasująca do żadnego z narzuconych wzorów.

filmy i seriale podobne do zmierzchu


To były filmy i seriale podobne do Zmierzchu. Zobacz również podobne rankingi:

Co obejrzeć po: Emily w Paryżu. Produkcje podobne do serialu Netflixa

Co obejrzeć po: Randki od święta. Filmy podobne do komedii romantycznej Netflixa

Co obejrzeć po: The Crown. Produkcje podobne do serialu Netflixa

Co obejrzeć po: Król. Produkcje podobne do serialu Canal+

Co obejrzeć po: Shadowhunters? Seriale podobne do młodzieżowego fantasy

Zastępca redaktora naczelnego

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?