Poniżej przedstawiamy kilka seriali podobnych do Króla. Znajdziecie w nich motywy zorganizowanej przestępczości, kryminalne zagadki, gangsterskie porachunki, przemiany polityczne i polityków wpływających na losy bohaterów, bohaterów z mniejszości etnicznych i narodowych oraz skrupulatnie odtworzone scenografie, kostiumy i fryzury pierwszych dekad XX wieku, a w niektórych przypadkach i wieku XIX. Na ekranie zauważycie, że dominuje w tych obrazach bardzo specyficzny i uwodzący klimat tamtych czasów. Zapraszamy! Oto seriale podobne do produkcji Król!
Tak, zaczynamy może mało ambitnie, bo umówmy się, że Belle Epoque, choć szumnie zapowiadany, nie okazał się pozycją najwyższych lotów i pozostaje tu wyłącznie bardziej w ramach ciekawostki, by sprawdzić, co w naszym kraju pojawiło się w tych klimatach przed Królem. W głośno promowanym serialu stacji TVN z 2017 roku pojawiły się gwiazdy na czele z Pawłem Małaszyńskim, Erykiem Lubosem, Weroniką Rosati, Magdaleną Cielecką czy Borysem Szycem, a akcja tej liczącej dziesięć odcinków historii kryminalno-kostiumowej umiejscowiona jest w Krakowie 1908 roku. Scenariusz inspirowany był historiami prawdziwych zbrodni z przełomu XIX i XX wieku.
Następnie zwrócić uwagę możecie na świetną niemiecką produkcję, w której młody komisarz przyjeżdża do stolicy tego kraju, stając przed intrygą wśród wyższych szczebli władzy. Zaletą Babylon Berlin jest przede wszystkim znakomite ukazanie realiów lat 20. ubiegłego wieku, która nie wygląda jak jakaś sherlockowa zagadka kryminalna. Mieszanka policyjnego kryminału, gangsterskiego noir, kina szpiegowskiego i politycznego thrillera.
Kolejną pozycją podobną do Króla jest jedna z kilka brytyjskich produkcji w zestawieniu. Matthew MacFadyen, Adam Rothenberg i Jerome Flynn (znany bardziej jako Bronn z Gry o tron) stanowią nietypowe trio, które stara się utrzymać porządek w przeludnionej dzielnicy Whitechapel. Na szczególną uwagę zasługują dwa aspekty: okres zabójstw niesławnego Kuby Rozpruwacza oraz interesujący zabieg twórców, gdy główni bohaterowie stosują do swoich śledztw bardzo rewolucyjne, jak na okres końca XIX wieku, metody.
Trzy lata temu Tom Hardy wraz z ojcem przygotowali scenariusz o pewnym uznanym za zmarłego Brytyjczyku, który po dziesięciu latach tułaczki w Afryce powraca do rodzinnej ziemi, by wszelkimi możliwymi sposobami przejąć rodzinne przedsiębiorstwo, rzucając jednocześnie wyzwanie Kompanii Wschodnioindyjskiej. W demonicznego Jamesa Keziaha Delaneya wciela się zresztą sam Hardy, dając kolejny popis aktorstwa. Ale Tabu to również mroczny obraz XIX wiecznego Londynu targanego polityczną i biznesową korupcją, porachunkami gangów, rasizmem, biedą klasy robotniczej i wzrastającym rozwarstwieniem ekonomicznym społeczeństwa oraz pełna tajemnic niespieszna fabuła.
Po romansie z XIX wiekiem pozostaniemy już do końca przy okolicy lat 20. kolejnego stulecia. Przedstawiamy amerykański serial Zakazane imperium, który współtworzył Martin Scorsese. Główny bohater Enoch Thompson (Steve Buscemi) jest niekoronowanym królem Atlantic City, trzymając w ręku najważniejsze polityczne układy, prostytucję, hazard czy hotele, a nade wszystko przemyt nielegalnego alkoholu. Choć interes idzie świetnie, a „Nucky” utrzymuje kontakty z wielkimi osobistościami z Alem Capone na czele, cierniem w boku są czyhający na niego federalni agenci.
Prawdopodobnie najlepszy serial na naszej liście. Przez pięć sezonów (a w drodze już szósty) obserwujemy koleje losy tytułowego gangu z angielskiego Birmingham, któremu przewodzi pół-Irlandczyk, pół-Rom, Thommy Shelby (Cillian Murphy). W odcinkach oprócz kryminalnych porachunków z innymi gangami (m.in. włoskimi czy żydowskimi z Londynu) mamy mocnego głównego bohatera oraz wielką politykę oraz przemiany społeczne w tle. Cóż powiedzieć? Prawdopodobnie jeden z najoryginalniejszych seriali w historii, którego narracja jest nierozerwalnie związana z kawałkami Nicka Cave’a, PJ Harvey czy Davida Bowie, a na przestrzeni całej serii pojawiają się gwiazdy pokroju Toma Hardy’ego, Sama Neilla, Adriena Brody’ego i Aidana Gillena (tak jest, Littlefinger w jeszcze innym wcieleniu). Oglądać koniecznie!
Sprawdź również inne rankingi z serii:
Co obejrzeć po: Lupin. Seriale podobne do kryminału Netflix Original
Co obejrzeć po: Gambit królowej. Filmy i seriale podobne do produkcji o genialnej szachistce
Co obejrzeć po: Randki od święta. Filmy podobne do komedii romantycznej Netflixa
Co obejrzeć po: Emily w Paryżu. Produkcje podobne do serialu Netflixa
Młodzieżowe filmy podobne do The Kissing Booth
Romantyczne filmy podobne do After
Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe