TOP 8: Jeremy Renner – najlepsze role

Jeremy Renner to niezwykle ciekawa postać w Hollywood. Najbardziej znany jest ze swoich umiejętności aktorskich, jednak to nie jedyna jego zaleta. Śpiewa, gra i tańczy, w jego życiorysie można znaleźć również zapis o jego karierze charakteryzatora. Rozpoczynał jako aktor teatralny, na duże i małe ekrany przeniósł się w latach 90. Swoją pasję do aktorstwa odkrył na studiach, kiedy wciąż zmieniał kierunki zainteresowań; zaczął od informatyki, następnie zajął się kryminologią, a skończył na teatrze i psychologii. Odnalezienie swojej prawdziwej „drogi” wymagało od Rennera trochę pracy, ale z pewnością nikt na to nie narzeka, a szczególnie widzowie, którzy mogą się cieszyć z każdego kolejnego jego występu. Dzisiaj przedstawimy osiem najlepszych. Zapraszamy do lektury!


8. Avengers (2012)

hawkeye

Lista rozpoczyna się z prawdopodobnie najbardziej znaną rolą Rennera. Dzięki rozmachowi Filmowego Uniwersum Marvela przeciętny widz niemal natychmiast łączy aktora z łucznikiem z drużyny superbohaterów. Sama postać nie jest tak bardzo eksponowana jak inni członkowie Avengers, chociaż pojawiał się w kilku produkcjach. Wielu uważa, że jest bezużyteczny. Mimo to, co jakiś czas padają kolejne propozycje ze strony fanów, aby Hawkeye dostał swój własny serial (najlepiej od Netflixa). W dodatku, dzięki swojej charyzmie wielokrotnie był nominowany do nagród za najlepszą chemię filmową. Jeremy Renner wyciąga z roli Clinta Bartona ile może, a dzięki temu podbił serca widzów i zdobył światową popularność.

Zobacz również: Ranking TOP 10 – najlepsze role Chrisa Evansa


7. Neo Ned (2005)

neo ned
W tej wyjątkowej romantycznej produkcji Renner wciela się w postać Neda, młodego neonazistę, który zakochuje się w czarnoskórej kobiecie (Rachael), spotkanej w szpitalu psychiatrycznym. Nawiasem mówiąc, Rachael wierzy, że jest reinkarnacją Adolfa Hitlera. Brzmi absurdalnie, ale film ma w sobie to coś – Renner razem ze swoją koleżanką z planu, Gabrielle Union, stworzyli świetną parę, którą widzowie pokochali, i dzięki której Van Fischer, reżyser, otrzymał nagrodę festiwalu Slamdance za najlepszy film. Niecodzienne, głupkowate i naiwne przestawienie głównego bohatera przez Jeremy’ego Rennera zapewniło mu nagrodę Palm Beach International Festival.


6. Dziedzictwo Bourne’a (2012)

bourne legacy

Kolejna pozycja w rankingu to film, w którym Renner odgrywa rolę głównego bohatera. Dziedzictwo Bourne’a powstało po sukcesie trylogii Jasona Bourne’a, miało przedstawić nową historię z nowym bohaterem. Brak Matta Damona wywołało mieszane uczucia; niektórzy uważali, że to dobry kierunek dla serii, inni nie chcieli o tym słyszeć. Oznacza to, że sukces produkcji w dużej mierze spadł na barki nowego głównego aktora, czyli Jeremy’ego Rennera. Jego występ w produkcji nie zakończył podziałów wśród widzów. Nie zmienia to jednak faktu, że Renner w roli Aarona Crossa musiał się spisać, bo film osiągnął sukces. Może nie taki jak poprzedników, ale z pewnością nie można go mu odmówić.


5. Wyrok za prawdę (2014)

kill the messenger
Wyrok za prawdę to pierwsza pozycja na liście, która została oparta na prawdziwych wydarzeniach, mających miejsce w latach 90. W tego rodzaju filmach często doszukujemy się większej ilości realizmu oraz wiarygodnych bohaterów. Taką postacią jest właśnie Gary Webb, odgrywany przez Jeremy’ego Rennera. Nie jest on wzorcowym przykładem dziennikarza: jeździ motocyklem, słucha hałaśliwej muzyki i pali jointy. Na szczęście, w pracy wykazuje się profesjonalizmem. Webb na początku skupiał swoją uwagę na willach i samochodach zabieranych przez rząd oskarżonym o handel gangsterom. Szybko zdaje sobie sprawę, że sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana i właśnie ona odbija się na jego karierze i życiu zawodowym. Jest to rola, która daje duże pole do popisu dla aktora i Renner całkowicie wykorzystuje swoją szansę, przez co stworzył najlepszą kreację w filmie. Co powinno wiele mówić, biorąc pod uwagę, że w produkcji możemy również zobaczyć takie gwiazdy jak Ray Liotta (Chłopcy z ferajny), Michael Sheen (Masters of Sex) czy Andy Garcia (Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra).


4. American Hustle (2013)

american hustle 1
Przed chwilą wspomniałam o tym, jak Renner nie daje się przyćmić utalentowanej obsadzie i tym razem również pozwolę sobie to zrobić. American Hustle to produkcja, która ściąga tłumy samym spisem nazwisk. Oprócz Rennera, zobaczymy tam m.in Christiana Bale’a (Mroczny Rycerz), Bradleya Coopera (Snajper), Amy Adams (Ona) i Jennifer Lawrence (Igrzyska Śmierci). Takie gwiazdy nie tylko przyciągają widzów do kin, ale również wzrok w każdej scenie, w której się pojawią. Oczywiście, nie mam zamiaru umniejszać popularności czy też talentu Jeremy’ego Rennera, jednak trzeba przyznać, że wspomniane wyżej nazwiska to aktorzy z najwyższej półki Hollywoodu. W dodatku jego rola jest drugoplanowa, czyli nie ma ona na celu przyciągać takiej uwagi. Mimo to, udaje mu się zagościć w pamięci widza jako Carmine Polito, naiwny burmistrz o jak najlepszych intencjach, który zostaje uwikłany w przestępczość zorganizowaną. No i ta fryzura.

Zobacz również: TOP 8: Amy Adams – najlepsze role


3. Dahmer (2002)

dahmer
Kolejny film w dorobku Jeremy’ego Rennera oparty na faktach. Opowiada historię Jeffreya Dahmera, który pomiędzy swoimi narodzinami w 1960 roku aż do śmierci z rąk współwięźniów w zakładzie karnym w roku 1994 zapisał się w historii USA zabójstwem co najmniej 17 osób, nad którymi znęcał się w szczególny sposób, dokonując na nich m. in. różnych rytutałów seksualnych, a także bezczeszcząc ich ciała i dokonując aktów kanibalizmu. Produkcja nie skupia się jedynie na nagonce prasowej, ale również na psychologicznych i emocjonalnych aspektach mordów. Już z samego opisu możemy domyślać się, że główny aktor będzie miał sporo roboty. Renner oczywiście stanął na wysokości zadania. Przykuwa uwagę, dzięki świetnemu przedstawieniu Dahmera z jego dziwactwami i sadystycznymi skłonnościami. Jest to rola, dzięki której Renner się wybił, zdobył liczne pochwały, ale nie uniknął kontrowersji. Został również nominowany do nagrody Independent Spirit za najlepszego aktora.


2. Miasto złodziei (2010)

the town
Fabuła filmu skupia się na napadzie, którego dokonuje szajka działająca w Charlestown w stanie Massachusetts. Z powodu komplikacji Doug MacRay (Ben Affleck) razem z Jamesem Coughlinem (Jeremy Renner) i innymi współpracownikami zostali zmuszeni do wzięcia zakładniczki, która z wzajemnością zakochuje się w MacRayu. Obraz w reżyserii Bena Afflecka został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów (co ostatnimi czasy jest coraz mniej oczywiste). Otrzymał sporą ilość nominacji, w tym za najlepszy film akcji, dramat i scenografię, a także nominacje do Oscara za najlepszego aktora drugoplanowego dla Rennera, ktory odgrywa rolę najlepszego przyjaciela głównego bohatera. Przedstawia widowni twardziela i czyni go wiarygodnym. Jego kreacja złodzieja została opisana przez krytyków jako „pełna życia” i „wyróżniająca się”. Renner przygotowywał się do niej, odwiedzając więzienia i popijając piwo z byłymi więźniami. Ciężka praca z pewnością nie poszła na marne.

Zobacz również: TOP 10: Najlepsze role Bena Afflecka


1. The Hurt Locker. W pułapce wojny (2008)

the hurt locker
Miejsce pierwsze na liście zajmuje dramat wojenny, dzięki któremu Renner zdobył swoją pierwszą nominację do Oscara. Nie jest to jego jedyny film wojenny, ale zdecydowanie najbardziej wyrazisty. Odgrywa rolę sierżanta Williama Jamesa obejmującemu dowodzenie nad oddziałem saperów po tym, jak jego porzednik zginął w wybuchu bomby-pułapki. James jest ryzykantem uzależenionym od adrenaliny, który na wojnie czuje się jak ryba w wodzie. Aktorstwo Rennera jest zdecydowanie jednym z największych zalet tej produkcji, można nawet stwierdzić, że to właśnie on wyróżnia The Hurt Locker. W pułapce wojny od innych filmów o podobnej tematyce. Daje widzowi możliwość wglądu w życie żołnierza oraz w to, z jaką presją się ono wiążę. W The New York Times kreacja Jeremy’ego Rennera została scharakteryzowana jako „gorączkowa, dowcipna, karkołomna i precyzyjna” i nawet tak subtelna umiejętność jak ujawnianie kolejnych aspektów osobowości Jamesa została nagrodzona znaczącym poklaskiem.

Ilustracja wprowadzenia: Kurt Iswarienko

Miłośniczka seriali i kina. W wolnym czasie czyta komiksy, kryminały i książki historyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?