TOP10 – Aktorzy, których sława przygasła

Utrzymanie się na szczycie w filmowym światku nie jest rzeczą łatwą i składa się na to kilka czynników, m.in. trafne dobieranie ról i zaangażowanie w wykonywaną pracę. Często, by zburzyć swą karierę, wystarczy jakiś skandal, nawet niezwiązany z branżą filmową, pasmo kiepskich filmów, czy wręcz brak jakichkolwiek ofert i kontraktów ze stron wytwórni. Jest też sporo znanych osób, które przeszły na emeryturę z racji zaawansowanego wieku – Sean Connery, Gene Hackman, Jack Nicholson lub Kirk Douglas. Albo tacy, którzy zwyczajnie stracili zainteresowanie aktorstwem – Marek Kondrat i Janusz Rewiński są dobrymi przykładami z rodzimej sceny. W poniższym rankingu skupiamy się jednak nie na emerytach, a czynnych osobowościach, które w jakiś sposób są już trochę zapomniane i “przykurzone”, a ich złote czasy oraz popularność przeminęły. Zapraszamy!

Jedno nazwisko się nie kwalifikuje, ale warto je wymienić. Joe Pesci – co prawda około 10 lat temu ogłosił przejście na emeryturę, ale przez ten czas pokazał się w “Dobrym agencie” i “Ranczu miłości”. Szkoda, że już raczej nie zobaczymy go w filmie pokroju “Chłopców z ferajny”, “Kasyna” czy “Mój kuzyn Vinny”. Od kilku lat mówi się o ambitnej biografii Jimmy’ego Hoffy, “The Irishman”, z takimi nazwiskami jak Scorsese, DeNiro, Pacino i właśnie Pesci. Czas pokaże, czy coś z tego wyniknie.

10. Jim Carrey

TOP10 aktorzy których sława przygasła 2

Rok 1994 był absolutną bombą w całej karierze Carreya. Miały wtedy premierę aż trzy kultowe dziś produkcje, “Głupi i głupszy”, “Ace Ventura” i “Maska”. W kolejnych latach przyszły role w “Batman Forever”, “Ace Ventura: zew natury”, “Telemaniaku”, “Kłamcy kłamcy”, “Truman show” i tak dalej. Od 2000 roku jeszcze mu szło, “Ja, Irena i Ja”, znakomita rola dramatyczna w “Majestic”, “Bruce Wszechmogący” czy “Jestem na tak”. Dalej już słabiej, aż do zeszłego roku i “Głupiego i głupszego bardziej”. Carrey pokazał, że jeszcze potrafi grać i rozbawiać pomimo dwudziestu lat od częściej pierwszej. Niestety oprócz tego jest raczej słabo i na nic lepszego niż lata 90. już chyba nie możemy liczyć.

9. Steven Seagal

TOP10 aktorzy ktrych sawa przygasa 5 1

Seagal specjalizował się w płytkich filmach akcji, przeważnie wcielając się w znającego wschodnie sztuki walki policjanta. Pamiętamy “Nico – ponad prawem”, “Liberatora”, “W morzu ognia” czy “Mroczną dzielnicę”. W zasadzie żadnego z jego filmów nie można nazwać ambitnym, ale były i są niezłymi “odmóżdżaczami” na piątkowy wieczór. W ostatnich 10 latach szło już gorzej, aktor postarzał się i przytył, przez co jego wymachiwanie kończynami na wrogów stało się komiczne i żałosne. Każdy kolejny tytuł pogrąża go jeszcze bardziej. Miejmy nadzieję, że wróci do formy, jaką reprezentował w latach 90. Wystarczy przypomnieć, jak nadal dobrze sobie radzą na ekranie “dziadkowie” typu Sylvester Stallone lub Bruce Willis.

8. Charlie Sheen

TOP10 aktorzy ktrych sawa przygasa 6

Sławę zdobył już w wieku dwudziestu kilku lat za sprawą ról w “Plutonie” i “Wall Street” u boku Michaela Douglasa i własnego ojca. Z późniejszych sukcesów można wymienić m.in. “Hot Shots!”, “Pościg” i “Żółtodzioba” – aż do roku 2003, kiedy to trafił na żyłę złota w postaci roli Charliego Harpera w serialu “Dwóch i pół”. Przez 8 lat wszystko szło pięknie, aż do kłótni z producentem o zbyt niską gażę za kolejny sezon. Tym samym kariera Sheena zaczęła się walić. Nie pomogły też skandale na tle alkoholowym i romansowanie z aktorkami porno. Zagrał w kilku częściach “Strasznego filmu” oraz epizod w “Maczeta zabija”, ale dawnej sławy mu to nie przywróciło. W żaden sposób nie pomógł też serial “Jeden gniewny Charlie”, próbujący udawać “Dwóch i pół”.

7. Chuck Norris

TOP10 aktorzy których sława przygasła 10

Podobnie jak Steven Seagal był jednym z czołowych aktorów wśród filmów akcji klasy B. “Zaginiony w akcji”, “Samotny wilk McQuade”, “Kod milczenia” i tak dalej. W końcu pojawił się w roli, z której znamy go najbardziej – “Strażnik Teksasu”. Przez 9 lat wcielał się w Cordella Walkera, siejąc postrach wśród teksańskich przestępców. I na tym się skończyło, w 2012 roku zagrał ostatni raz, kultowy już epizod w “Niezniszczalnych 2”.

6. Cezary Pazura

TOP10 aktorzy których sława przygasła 7

Nasz rodzimy Jim Carrey. W latach 90. należał do aktorskiej czołówki. Niezapomniany Waldek Morawiec z “Psów”, Adaś Miauczyński z “Nic śmiesznego” i “Ajlawju”, Synek ze “Sztosu” i w końcu taksówkarz Jorguś z “Kilera”. A na deser świetna rola w “13. Posterunku”. Dalej też nie było źle, “Chłopaki nie płaczą” i “Kariera Nikosia Dyzmy” nadal trzymają formę. Potem nastąpiło pasmo ról mniej ważnych i drugoplanowych. W 2010 roku mogliśmy oglądać debiut reżyserski Pazury – “Weekend”, który jest nawet poprawnym rzemiosłem, ale czegoś mu brakuje. W tym roku debiut miał nowy serial, “Przypadki Cezarego P.”, ale przeszedł raczej bez echa. Aktualnie aktor spełnia się głównie w dubbingu i na scenie kabaretowej. Pazura z czasów “Kilera” już chyba nie powróci…

5. Eddie Murphy

TOP10 aktorzy których sława przygasła 4

Był na topie przez jakieś 20-25 lat od samego początku kariery, czyli filmu “48 godzin” z 1982 roku. Potem były m.in. “Nieoczekiwana zmiana miejsc”, wybuchowa rola Axela Foleya w “Gliniarzu z Beverly Hills”, “Książę w Nowym Jorku”, kolejne sequele i nastały lata 90., które również należały do udanych. “Gliniarz z Beverly Hills 3”, “Gruby i chudszy”, “Dr Dolittle”, następne sequele i “Showtime” z roku 2002. Rok wcześniej zasłynął z dubbingowania Osła w “Shreku”. Kolejne jego filmy pokroju “Norbita”, “Dreamgirls” czy “Tysiąca słów” może nie są najgorsze, ale ciężko je porównywać z tytułami z rozkwitu kariery aktora. Z każdym kolejnym rokiem słyszy się o Murphym coraz mniej. Ma się pojawić w “Triplets” u boku DeVito i Schwarzeneggera oraz w czwartej części “Gliniarza z Beverly Hills”, ale czy to wystarczy, by wrócić na szczyt?

4. Bogusław Linda

TOP10 aktorzy których sława przygasła 1

20 lat temu Hollywood miało Sylvestra Stallone’a i Bruce’a Willisa. My mieliśmy Bogusława Lindę – pierwszego twardziela III RP. Wielką gwiazdę tamtego okresu. Do dziś cytujemy kultowe teksty Franza Maurera z “Psów”. Ponadto znamy go z “Krolla”, “Miasta prywatnego”, “Sary”, “Demonów wojny wg Goi” i “Pana Tadeusza”. Później przyszły niezłe role w “Quo vadis”, “Reichu” i “Czasie surferów”. A potem? Potem już gorzej, serial komediowy “I kto tu rządzi”, “Sztos 2” oraz seriale “Ratownicy” i “Paradoks”. Nic ambitnego. Czyżby Boguś się wypalił? A chciałoby się jeszcze zobaczyć, jak z kałachem w ręce wyrywa parę chwastów, a innym każe wyp… no, wiecie co.

3. Mel Gibson

TOP10 aktorzy których sława przygasła 9

Doskonały przykład na to, że życia prywatnego nie powinno się mieszać z zawodowym. Niestety, w Hollywood jest to niemożliwe. I tak z uwielbianego aktora i utalentowanego reżysera stoczył się na dno za sprawą alkoholu, przemocy i romansów. Od 2002 roku i “Byliśmy żołnierzami” aktor nie zagrał w żadnym hicie. “Podwójne życie”, “Dorwać gringo” i mniejsze role w “Niezniszczalnych 3” i “Maczeta zabija” są dobre, ale trudno tu mówić o takim sukcesie, jak np. seria “Zabójcza broń” albo “Mad Max”.

2. Don Johnson

TOP10 aktorzy których sława przygasła 3 1

Stylowe ciuchy, lśniące Ferrari, słońce Florydy i zwalczanie przestępczości pod przykrywką. Tak jest, “Miami Vice”. Nie da się opisać ogromnej popularności, jaką zyskał Don Johnson po sukcesie tego serialu. Później zdobył Złoty Glob za rolę Sonny’ego, a także wydał dwa albumy muzyczne. Wraz z zakończeniem emisji serialu jego kariera praktycznie się zatrzymała. W 1996 zagrał u boku Cheecha Marina w serialu “Nash Bridges”, który nie zdobył niestety takiej popularności, co hit z lat 80. Role filmowe ograniczyły się do mało ważnych postaci w niskobudżetowych produkcjach. Bardzo niefortunnie dla siebie odrzucił angaż m.in. w “Nagim instynkcie” i “Szklanej pułapce”. Ciekawe, jak potoczyłaby się jego kariera, gdyby postąpił inaczej. W ostatnich kilku latach dostał całkiem niezłe role dalszoplanowe w “Maczecie” i “Django”, ale ciężko tu mówić o powrocie do formy. Don Johnson zawsze będzie się nam kojarzył z jego najlepszą rolą w “Miami Vice”, co czyni go bohaterem jednego tytułu.

1. Chevy Chase

TOP10 aktorzy których sława przygasła 8

Król komedii lat 80. Tak pokrótce można go przedstawić. Nie miał sobie równych w tej dekadzie, i nie chodzi tylko o rolę Clarka Griswolda. Doliczmy jeszcze “Fletcha”, “Golfiarzy”, “Wesoły domek”, “Trzech Amigos” i “Szpiedzy tacy jak my”. Wliczając sequele, to w sumie 10 gorących tytułów w 9 lat! Niestety, wraz ze schyłkiem lat 80. kariera Chase’a zaczęła się burzyć. Przyjmował gorsze role, często drugoplanowe i często w filmach niskiej klasy. Jedynymi przebłyskami ostatnich 25 lat są kreacje w “W krzywym zwierciadle: wakacje w Vegas” z 1997 roku, gdzie pomimo ośmiu lat przerwy od poprzedniej części Chevy nadal daje radę, oraz rola Pierce’a w serialu “Community”. W tym roku do kin wejdzie “W nowym zwierciadle: wakacje”, będący remakiem pierwszej filmowej przygody rodzinki Griswoldów, ale aktor będzie miał tu tylko epizod.

Zagorzały miłośnik amerykańskiego kina i kultury lat 50. i 80. oraz amator fotografii motoryzacyjnej i starych samochodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?