TOP 15 – Najlepsze przyjaźnie w filmach

Motyw przyjaźni pojawia się niemal wszędzie. Czasem jest mniej bądź bardziej dostrzegalny, jednak często jest tłem przedstawionych w filmach wydarzeń. Poniżej znajdziecie 15 przykładów wspaniałych przyjaźni, które mnie najgłębiej zapadły w pamięć. 

MIEJSCE 15.

Love, Rosie (2014), reż. Christian Ditter

Love Rosie

Film oparty na podstawie powieści Cecelii Ahern opowiada o dwójce przyjaciół – Rosie Dunne (Lily Collins) i Alexie Stewarcie (Sam Claflin). Oboje, pomimo odległości i zupełnie różnych ścieżek, wciąż utrzymują ze sobą kontakt. Chociaż czas ich nie oszczędza, a ich codzienności różnią się diametralnie, oboje zawsze mogą na siebie liczyć. Rosie i Alex są świetnym przykładem przyjaźni na całe życie. Collins i Claflin dodatkowo tworzą na ekranie ciekawą i charyzmatyczną parę.

MIEJSCE 14.

Chłopiec w pasiastej piżamie (2008), reż. Mark Herman

Chłopiec w pasiastej piżamie

Oparta na powieści autorstwa Johna Boyne’a historia przyjaźni Niemca i Żyda. Osadzona w wojennej rzeczywistości opowieść przedstawia Bruno (Asa Butterfield) – syna komendanta obozu – oraz Szmula (Jack Scanlon) – żydowskiego chłopca uwięzionego w tymże obozie. Chłopcy, pomimo panujących podziałów zaprzyjaźniają się. Nie mają pojęcia o istocie wojny i pokazują, że pochodzenie i przekonania, które sprawiają, że się od siebie różnimy, nie są niczym złym. Ostatecznie obaj są ludźmi, rówieśnikami stojącymi po dwóch stronach barykady.

MIEJSCE 13.

Płonąca pułapka (2004), reż. Jay Russel

Płonąca pułapka

Strażacy co dnia ryzykują życie, by ratować tych, którzy potrzebują pomocy. Jak pokazuje film Russela, niejednokrotnie rodzi się między nimi silna więź. Nawet w cywilu chętnie spędzają ze sobą czas. Jack Morrison (Joaquin Phoenix) dołącza do remizy pod dowództwem nieprzewidywalnego kapitana Mike’a Kennedy’ego (John Travolta). Film ten pełen jest scen zabawnych, jak również absolutnie przytłaczających. Na pierwszy plan wysuwa się jednak piękna opowieść o przyjaźni o oddaniu.

MIEJSCE 12.

P.S. Kocham Cię (2007), reż. Richard LaGravense

P.S. Kocham Cię

Holly (Hilary Swank) i Gerry (Gerard Butler) byli nie tylko kochającą się parą, ale również wspaniałymi przyjaciółmi. Nic dziwnego więc, że bez ukochanego, życie samotnej kobiety wydaje się tak puste i beznadziejne. Z dołka pomagają jej jednak wyjść najbliżsi. Rodzina i przyjaciele robią wszystko, by Holly wróciła do życia. Na swojej drodze spotyka nowych ludzi. Okazuje się, że otoczona fantastycznymi osobami, jest w stanie odzyskać sens życia.

Zobacz również: TOP 10 – Najlepsze polskie role dubbingowe w animacjach

MIEJSCE 11.

Wielki Mike. The Blind Side (2009), reż. John Lee Hancock

Wielki Mike. The Blind Side

Kiedy bogata rodzina Tuohy przygarnia pod opiekę bezdomnego czarnoskórego nastolatka Michaela (Quinton Aaron), otwierają się przed nim zupełnie nowe możliwości. Wszyscy domownicy traktują go jak członka rodziny. Pomimo swojej odmienności i nieporadności, zostaje w pełni zaakceptowany. Dzięki wytrwałości pani domu Leigh Anne (Sandra Bullock), Michael wyrasta na gwiazdę futbolu. Osiąga sukces dzięki rodzinie, która cieszy się jego powodzeniem i nie oczekuje absolutnie niczego w zamian. Relacja rodziny z nastolatkiem to wspaniały przykład bezinteresownej przyjaźni. Cała historia oparta jest na prawdziwych wydarzeniach.

MIEJSCE 10.

Earl i ja, i umierająca dziewczyna (2015), reż. Alfonso Gomez – Rejon

Earl i ja i umierająca dziewczyna

Produkcja oparta na motywach powieści Jessego Andrewsa wprowadza trzy główne postacie – Grega (Thomas Mann), Earla (RJ Cyler) oraz tytułową umierającą dziewczynę Rachel (Olivia Cooke). Greg ciężko pracował na swoją niewidzialność. Jego jedynym kolegą okazuje się Earl, z którym od czasu do czasu kręci filmy. Gdy rozchodzi się wieść o chorobie Rachel, Greg pod wpływem matki, jest zmuszony się z nią zaprzyjaźnić. Z początku dla własnego spokoju dotrzymuje dziewczynie towarzystwa, jednak z czasem, rodzi się między nimi prawdziwa sympatia. Troje przyjaciół, pomimo wiszącej nad nimi śmierci, ignoruje ją i każdego dnia przeżywa nowe przygody. Chociaż przepełniony mnóstwem głupawych scen, film ten wyprowadza wartościowy morał.

MIEJSCE 9.

Radio (2003), reż. Michael Tollin

Radio

Historia upośledzonego Jamesa Roberta “Radio” Kennedy’ego (Cuba Gooding Jr.) również jest oparta na faktach. Biedny chłopak pewnego razu przykuwa uwagę trenera Harolda Jonesa (Ed Harris), który postanawia wziąć go pod swoje skrzydła. Dobroć trenera zupełnie odmienia życie biednego czarnoskórego chłopaka. Cierpliwość i ciepło, którym go obdarza, nadają sens jego życiu. Radio żyje sportem i znajduje zupełnie nowe zainteresowanie. Wysiłek trenera otwiera przez Jamesem zupełnie nowe perspektywy.

MIEJSCE 8.

Kiedy Harry poznał Sally (1989), reż. Rob Reiner

Kiedy Harry poznał Sally

Przyjaźń Harry’ego Burnsa (Billy Crystal) i Sally Albright (Meg Ryan) nie narodziła się od pierwszego wejrzenia. Właściwie, pomimo prób, łącząca ich relacja bardziej przypominała wzajemną niechęć. Po przypadkowym spotkaniu po latach, ich sympatia nie odżywa. Mimo tego, próbują dalej i okazuje się, że ostatecznie całkiem nieźle się dogadują. Damsko – męska przyjaźń łącząca Harry’ego i Sally okazuje się naprawdę oryginalna i ciekawa. Pomimo upływu lat wciąż nie mogą odnaleźć szczęścia, jednak wiedzą, że w okrutnym i nieprzewidywalnym świecie mogą liczyć chociaż na siebie.

MIEJSCE 7.

Stań przy mnie (1986), reż. Rob Reiner

Stań przy mnie

Oparta na opowiadaniu Stephena Kinga historia czworga przyjaciół – Gordiego (Wil Wheaton), Chrisa (River Phoenix), Teddy’ego (Corey Feldman) oraz Verna (Terry O’Connel), którzy chcąc choć na chwilę wyrwać się z małej miejscowości, udają się w interesującą wędrówkę, która okazuje się testem ich przyjaźni. Choć każdy z nich pochodzi z innej rodziny i innego środowiska, wszyscy wzajemnie się uzupełniają, a co najważniejsze – troszczą się o siebie. W ich rozmowach nie brakuje złośliwych docinków, jednak każdy z nich wie, że w razie potrzeby, pozostali przybiegną mu z pomocą.

Zobacz również: Kto zostanie kolejnym Jamesem Bondem?


 

MIEJSCE 6.

Thelma i Louise (1991), reż. Ridley Scott

Thelma i Louise

Thelmę (Geena Davis) i Louise (Susan Sarandon) łączy niezwykła przyjaźń. Ich więź zacieśnia zbrodnia i wspólna ucieczka przed wymiarem sprawiedliwości. Chociaż popełniają przestępstwo, wcale nie są złe, zwyczajnie chcą odmienić swoje życie. Obie wspierają się wzajemnie w trudnych chwilach i zawsze mogą na siebie liczyć. Ich przyjaźń jest tak silna, że na końcu, obie decydują się na nieprzewidywalny i desperacki krok, który wieńczy ich niezwykłą podróż.

MIEJSCE 5.

Nie jesteś sobą (2014), reż. George C. Wolfe

Nie jesteś sobą

Cierpiąca na stwardnienie zanikowe boczne Kate (Hilary Swank) jest przykuta do wózka i nie może samodzielnie wykonać nawet najprostszych czynności. We wszystkim pomaga jej troskliwy mąż Evan (Josh Duhamel) lub opiekunka, którą ostatecznie Kate zwalnia. Zapracowany mąż zmuszony jest więc znaleźć nową pomoc dla żony. Wybór Kate pada na nieodpowiedzialną Bec (Emmy Rossum). Obie kobiety z początku kompletnie się nie dogadują. Bec nie ma doświadczenia, a na dodatek jej niewyparzony język i kompletny brak taktu zaostrzają sytuację. Kiedy jednak Kate przechodzi ciężkie chwile, Bec zawsze jest przy niej. Młoda dziewczyna pozwala jej znów odżyć i pomimo ograniczeń, chora znów czuje, że żyje. Obie uczą się od siebie nawzajem i przechodzą niezapomnianą lekcję życia.

MIEJSCE 4.

Marley i ja (2008), reż. David Frankel

Marley i ja

Kiedy do Jennifer (Jennifer Aniston) i Johna (Owen Wilson) dołącza szczeniak Marley, żadne z nich nie spodziewa się koszmaru, przez który dane im będzie przejść. Zwierzę okazuje się niesforną bestią, która za nic ma polecenia opiekunów. Mimo paskudnego charakteru, Marley jest świadkiem zmian w rodzinie. Przybywają nowi, mali Groganowie, lecz to Marley pozostaje pierwszym podopiecznym pary. Film Frankela pełen jest momentów zarówno komicznych, jak i smutnych. Całość jest ekranizacją powieści Johna Grogana opowiadającej o prawdziwych wydarzeniach.

MIEJSCE 3.

Leon zawodowiec (1994), reż. Luc Besson

33647c175d p167qv0lkji441ks7v621ls01krp2LeZa 02

Kiedy Matilda (Natalie Portman) traci wszystkich bliskich, a policja, ze skorumpowanym Normanem Stansfieldem (Gary Oldman) na czele jej szuka, sąsiad Léon (Jean Reno) okazuje się jedyną deską ratunku. Zupełnie obcy, niedoświadczony w kontaktach z ludźmi mężczyzna, skazany jest na towarzystwo zagubionej sieroty. Mimo pierwotnej oschłości, Léon mięknie i zaprzyjaźnia się z uroczą Matildą. Choć do niedawna nawet jej nie znał, ostatecznie pomaga pomścić brata nieletniej towarzyszki.

MIEJSCE 2.

Nietykalni (2011), reż. Olivier Nakache, Eric Toledano

Nietykalni

Z początku Driss (Omar Sy) przychodzi do posiadłości Phillipe’a (François Cluzet) jedynie po podpis. Okazuje się jednak, że o dziwo, czarnoskóry bezrobotny, pomimo braku jakiegokolwiek doświadczenia, otrzymuje posadę, której nawet nie chciał. Tak więc zaczyna się jego przygoda jako opiekuna sparaliżowanego bogacza Phillipe’a. Nieodpowiedzialność i nieprzewidywalność Drissa jest odmianą od tego, co do tej pory reprezentowali sobą sztywni i nudni opiekunowie. Pomimo różnic, obaj zaprzyjaźniają się. Phillipe w końcu decyduje się na rzeczy, które do tej pory uważane były przez niego za nieprzyzwoite lub nieodpowiednie. Driss pomaga mu odżyć i wykorzystać możliwości, którymi dysponuje. Pomimo kalectwa, Phillipe znów czerpie z życia. Driss tymczasem pokornieje i otrzymuje bezcenną lekcję życia. Film oparty jest na prawdziwej historii.

MIEJSCE 1.

Mój przyjaciel Hachiko (2009), reż. Lasse Hallström

Mój przyjaciel Hachiko

Produkcja Hallströma również oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Jak się okazuje, życie pisze najlepsze scenariusze. Profesor Parker Wilson (Richard Gere) przygarnia bezdomnego psa rasy akita. Między mężczyzną a Hachiko rodzi się silna więź. Profesor każdego dnia jeździ do pracy pociągiem. Pies każdego ranka odprowadza go na stację, a po południu wiernie czeka na powrót swojego pana. Niezależnie od czyhających przeszkód, pies zawsze znajduje sposób, by dobiec na dworzec na czas. Każdego dnia Hachiko punktualnie pojawia się na stacji, by towarzyszyć swojemu panu w drodze do domu. Wszystko zmienia się, gdy pewnego dnia ukochany opiekun nie powraca. Hachiko nie poddaje się i pomimo upływu lat wciąż czeka. Mój przyjaciel Hachiko to prawdziwy wyciskacz łez. Hachiko żył w Japonii i każdego dnia, przez 10 lat, czekał na swojego właściciela na jednej z tokijskich stacji. Mieszkańcy tak bardzo docenili jego oddanie, że po jego śmierci, postawiono obok dworca pomnik. Hachiko urósł do rangi symbolu oddanej i dozgonnej przyjaźni. Nie bez powodu mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka.

Zobacz również: TOP 10 – Najgorsze matki w serialach

Kilka z powyższych historii napisało samo życie. Nic przecież nie inspiruje filmu tak skutecznie jak rzeczywistość. A jakie pozycje Waszym zdaniem reprezentują najpiękniejsze historie przyjaźni? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Ilustracja wprowadzenia: kolaż – materiały prasowe

Stały współpracownik

Uwielbia kino, literaturę i sport. W wolnych chwilach pisze, gotuje lub podróżuje. Autorka bloga https://kulturalnapaulina.blogspot.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?