TOP 6 – Dysfunkcyjne związki LGBT w kinie i telewizji

Dysfunkcyjne czy toksyczne związki pojawiają się w kinie i telewizji już od dawna. Nic w tym dziwnego, jako że są odzwierciedleniem rzeczywistości. Jeżeli chodzi o związki LGBT, w większości prezentuje się je w sposób pozytywny. Może wynikać to z tego, że twórcy z obawy przed krytyką, nie chcą zmienić podejścia. Dopiero niedawno w USA w pełni zalegalizowano małżeństwa jednopłciowe. To, co „normalne” w przypadku związków heteroseksualnych, dopiero zaczyna pojawiać się w filmach i serialach LGBT. Geje, lesbijki i osoby transpłciowe również mogą znaleźć się w relacji dysfunkcyjnej, która jest utrzymywana z różnych powodów. Poniżej znajdziecie kilka takich przykładów.  

6. Justin (Randy Harrison) i Brian (Gale Harold) – Queer as Folk
Związek Briana i Justina od początku naszpikowany był problemami. Starszy z nich miał bardzo sprecyzowane oczekiwania od potencjalnych partnerów. Nie szukał stałego związku, ale wtedy na jego drodze stanął Justin. Młody chłopak dopiero odkrywał swoją seksualność, zaspokajał ciekawość i zdecydowanie szukał romantycznej miłości. Kiedy się poznają, każdy z nich jest na innym etapie życia. Brian początkowo traktuje młodego chłopaka, jako uzupełnienie swojego życia seksualnego. On z kolei, ciągle do niego wraca, pomimo nienajlepszego traktowania. Przez kilka sezonów serialu obserwowaliśmy ich wzloty i upadki, aby na końcu każdy z nich poszedł z swoją stronę.

Zobacz również: TOP 10 – Serialowe pary LGBT

https://www.youtube.com/watch?v=PSRZmz1-mGM

5. Troy (Murray Bartlett), Jonathan (Daniel Dugan) i Raul  (Adrian Gonzalez) – Sierpień
Film z 2011 opowiada historię Troya i Jonathana. Ta dwójka przeżyła bardzo bolesne rozstanie. Troy wyjechał do Hiszpanii i po kilku latach powraca do Los Angeles. Postanawia skontaktować się z byłym chłopakiem. W trakcie niewinnego spotkania wszystkie wspomnienia z przeszłości i pasja, jaka ich łączyła powracają. Tym razem jednak, Jonathan jest związany z Raulem i musi podjąć decyzję, co do swojej przyszłości. Jak się okazuje, Jonathan nie pogodził się z porzuceniem i ciągle czuje coś do Troya. Z kolei jego obecny partner jest świadomy uczuć, które łączą byłych kochanków, ale postanawia milczeć. Dopiero po jakimś czasie doprowadza do nietypowej konfrontacji. Związek Troya i Jonathana jest  przykładem relacji, w której pasja łącząca ludzi, stoi na drodze do ich szczęścia.

https://www.youtube.com/watch?v=ALSwWTb88ZU

4. Sin-Dee (Kitana Kiki Rodriguez) i Chester (James Ransone) – Mandarynka
W Mandarynce sprawa wydaje się być bardzo skomplikowana. Główną bohaterką jest Sin-Dee, transseksualna prostytutka, która dowiaduje się o tym, że jej chłopak ją zdradził. Wydarzenie to boli podwójnie, bo na obiekt seksualnych uniesień Chester wybrał biologiczną kobietę. Sin-Dee jest dziewczyną silną, która nigdy nie da za wygraną. Jednak po kilku słowach i przeprosinach wraca do chłopaka. Po niesamowitej i bezkompromisowej przejażdżce po całym Los Angeles skrzywdzona kobieta ulega Chesterowi. Motywów takiego zachowania jest kilka, ale przede wszystkim chęć bycia kochaną i zaakceptowaną. Wiele kobiet, właśnie z tego powodu, trwa u boku swoich oprawców.

lgbt

3. Ian (Cameron Monaghan) i Mickey (Noel Fisher) – Shameless
Mickey pochodzi z dysfunkcyjnej rodziny i początkowo był tylko młodym złodziejem, który kradł jedzenie ze sklepu. Ma romans z Ianem i kiedy jego ojciec się o tym dowiaduje, brutalność i przemoc tylko eskaluje. Mickey jest chłopakiem z szeregiem problemów emocjonalnych, który wśród szarości i nieszczęścia odnajduje miłość. Jego związek z Ianem jest zdecydowanie najbardziej niekonwencjonalnym, jaki można zobaczyć w telewizji. Jest przepełniony przemocą i napędzany homofobią. Od samego początku tej relacji, można było spodziewać się ogromnych pokładów toksyczności.

Zobacz również: TOP 15 – Postaci LGBT w serialach

https://www.youtube.com/watch?v=dGxY3tu9mDg

2. Armando (Alfredo Castro) i Elder (Luis Silva) – Z Daleka
Głównym bohaterem filmu z 2015 roku jest Armando, mieszkaniec Caracas, który ma bardzo specyficzne upodobania. Mężczyzna płaci młodym chłopakom za możliwość patrzenia na ich nagie ciała, aby sam mógł się masturbować. Wszystko się zmienia, kiedy jeden z nich wykorzystuje sytuację. Elder katuje go i okrada, a Armando wraca do niego po więcej. Zaczyna się między nimi rodzić dziwna, ale intymna więź. Z jednej strony można pomyśleć, że powoli zaczyna łączyć ich miłość. Z drugiej jednak, można tu odnaleźć znamiona rodzicielstwa. Elderowi brakuje ojca, a Armando sam nie ma dzieci.

1. Ennis (Heath Ledger) i Jack (Jake Gyllenhaal) – Tajemnica Brokeback Mountain
Tajemnica Brokeback Mountain opowiada historię młodych mężczyzn, których połączyła wielka miłość. Ennis i Jack poszukują zatrudnienia i kiedy je znajdują, szef wysyła ich na górę Brokeback. Tam mają miejsce wydarzenia, które zmienią całe ich życie. Kiedy po latach się spotykają, okazuje się, że rozłąka tylko wzmocniła ich relację. Miłość niemożliwa zawsze budzi wiele emocji. Dodatkowo pokazano mężczyzn szalenie męskich, których trudno podejrzewać o pożądanie osoby tej samej płci. Oni sami musieli zmagać się z własnymi uprzedzeniami i wyobrażeniami o homoseksualistach. Bohaterowie próbują się opierać i kiedy miłość między nimi jest oczywista, nawet o niej nie rozmawiają. Mimo, że są świadomi swoich uczuć, nadal boją się je wyznać. Relacja Ennisa i Jacka jest bardzo brutalna i fizyczna.

ilustracja wprowadzenia i zdjęcia: materiały prasowe 

Redaktor

Większość wolnego czasu spędza na oglądaniu seriali i pisaniu o nich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?