Japońska ekranizacja wspaniałych książek Tove Jansson, które towarzyszyły nam w dzieciństwie to absolutny klasyk i pozycja obowiązkowa na naszej liście. Muminki to fikcyjne Trolle mieszkające prawdopodobnie gdzieś w Finlandii. Razem ze swoimi przyjaciółmi, z których większość to małe, leśne zwierzątka, przeżywają przeróżne przygody z których dla małego widza płynie mnóstwo mądrych prawd. Przygody Muminków do dzisiaj rozpalają naszą wyobraźnie, tak samo jak Buka i Hatifnatowie do dzisiaj wywołują nam ciarki na plecach…(AB)
Struktura serialu oparta jest na koncepcji stworzonej przez Povenmire’a i Marsha, według której w każdym odcinku musi wystąpić „piosenka lub utwór muzyczny oraz duża akcja lub scena pościgu”. Bajka świetnie rozwija dziecięcą kreatywność, a do tego dostarcza mnóstwa rozrywki (nie tylko dzieciom). Opowiada ona o dwóch braciach: Fineaszu i Ferbie. Chłopcy jak na swój wiek są bardzo kreatywni i twórczy. Każdego dnia wymyślają coraz to nowsze i ciekawsze wynalazki. Raz podróżowali w czasie do ery dinozaurów, innym razem stworzyli gigantyczną kolejkę górską, a kolejnego dnia wzięli udział w wyścigach samochodowych. W ich przygodach pomaga im drużyna harcerek, a za wszelką cenę próbuje ich zdemaskować przed rodzicami ich siostra. Na dokładkę mamy tutaj historię tajnego agenta, który udaje potulne, domowe zwierzątko. W rzeczywistości jednak Pepe Pan Dziobak pod pseudonimem Agenta P każdego dnia ratuje świat przed złym doktorem Dundersztycem. Bajka gwarantuje szalone przygody barwnych bohaterów i mnóstwo rozrywki, a ja gwarantuję wam świetną zabawę podczas ich oglądania. (AM)
Niedawno zakończony drugi serial animowany z serii Gwiezdne Wojny, który przypadnie do gustu nie tylko fanom gwiezdnej sagi. Jest poniekąd kontynuacją zdarzeń przedstawionych w Gwiezdnych Wojnach: Wojnach Klonów. Grupa młodych rebeliantów z młodym rycerzem Jedi, Ezrą, na czele podejmuje walkę przeciwko powstającemu Imperium Galaktycznemu. Załoga statku Duch to zgrana paczka będąca dla siebie niemal rodziną. W trudnych czasach wojny wspierają się nawzajem i dodają sobie otuchy, wierząc, że uda im się przyczynić do obalenia Imperatora. W serii pojawiają się znane postaci, zarówno z filmów, jak i poprzedniej animacji. Bohaterowie na swojej drodze spotykają między innymi kapitana Rexa, Ashokę Tano, a także jej dawnego mistrza, niegdyś Anakina Skywalkera, a obecnie Lorda Vadera. Mimo iż Rebelianci zostali docelowo stworzeni dla dzieci, to starszy widz również nie powinien się nudzić podczas oglądania tej serii. (MŁ)
Serial stworzony przez animatora i scenarzystę Cartoon Network, Pendeltona Warda. Twórczość tegoż autora długo nie mogła znaleźć uznania wśród włodarzy stacji dla dzieci, aż w końcu szansę Wardowi dał wspomniany wcześniej Cartoon Network. Był to zdecydowanie strzał w dziesiątkę, gdyż Pora na przygodę przyciągnęła przed telewizory miliony widzów na cały świecie i stała się flagową marką stacji. Z pozoru serial wydaje się być typową bajką dla dzieci. Opowiada historię o przygodach dwunastoletniego Finna i jego przybranego brata Jake’a – magicznego, gadającego psa potrafiącego dowolnie manipulować swoim rozmiarem i kształtem. Obaj mają za zadanie bronić Krainę Ooo przez złymi istotami. Bohaterowie ci nie są jednak płascy, jak to często bywa w produkcjach dla młodszego odbiorcy. Finn na przykład z czasem dojrzewa i zyskuje co raz większą samoświadomość. Do tego nawet postacie drugoplanowe mają skomplikowane osobowości i posiadają słabości, które czynią ich bardzo ludzkimi. Warto zwrócić również uwagę na świat, gdzie dzieje się akcja – z pozoru to baśniowa, kolorowa kraina, lecz po głębszym zapoznaniu się z nim, można dojść do wniosku, że to dość nietypowy świat postapokaliptyczny. Serial zdecydowanie zadowoli wszystkich, zarówno dzieci jak i dorosłych. (MC)
Baranek Shaun to urocza plastelinowa seria animowana, w której nie sposób się nie zakochać, nawet jeśli nie jest się już do końca dzieckiem. Tytułowy bohater został stworzony na potrzeby filmu animowanego Wallace i Gromit: Golenie owiec, a ponad 10 lat później otrzymał własny serial. Shaun to przepełniony energią i szalonymi pomysłami zwierzak, który spędza dni na zatruwaniu życia właścicielowi farmy, na której żyje oraz jego psu. Wraz z resztą stada sieje spustoszenie przy okazji świetnie się bawiąc. Bawi się również widz. Prosty humor, brak dialogów i świetnie stworzone postaci nadają serii wyjątkowego klimatu. Mimo iż Baranek Shaun doczekał się filmu oraz pojawił się w kilku innych produkcjach, to właśnie serial z 2007 roku jest tą najbardziej rozpoznawalną, a zarazem i najlepszą produkcją. (MŁ)
Bohaterów tego serialu poznaliśmy w bajce Madagaskar i od razu ich pokochaliśmy. No bo czy da się nie kochać: Rico, Kowalskiego, Szeregowego, Skippera i Króla Juliana? Tym razem cała paczka udaje się na podbój nowojorskiego zoo. Zaowocuje to mnóstwem zabawnych przygód. W końcu już od dawna wiadomo, że to grono gwarantuje świetną i pełną humoru zabawę. Jeśli jeszcze nie poznaliście pingwinów-komandosów, musicie to szybko nadrobić. Zaręczam, że z pewnością ich polubicie. Na szczególną uwagę zasługuje też narcystyczny lemur, który swoimi tekstami rozbawi nawet największego ponuraka. Pomimo że to lista najlepszych seriali dla dzieci, tę pozycję bez przeszkód mogą oglądać widzowie w każdym wieku. Twórcy postarali się zawrzeć tam mnóstwo smaczków przeznaczonych dla starszych oglądających. Nic tylko oglądać. (AM)
Chyba każdy znający to anime do dziś ma ciarki słysząc muzykę z Dragon Ball Z. Młodzież przełomu XX i XXI wieku w Polsce nie interesowała się już Wilkiem i Zającem. Miś Uszatek poszedł w odstawkę, a Pokemony dopiero zaczęły się nieśmiało przebijać do naszej świadomości. Za to dzieło Akiry Toriyamy było zalążkiem popkultury rodem z dalekiego zachodu. Dragon Ball Z był momentami brutalny i nieco straszny, ale przy tym niesamowicie zabawny i za rogiem zawsze czaił się jakiś całkiem porządny morał. Późniejsze próby tchnięcia w serię drugiego życia nie były już tak udane, a twórcy widząc że kolejne próby (filmowe i serialowe) nie przynoszą rezultatu zdali sobie sprawę, że zamiast wymyślać nowe, bardziej opłaca się odnowić graficznie to, co fani już tak polubili.(AB)
Nagrodzona kilkoma Oscarami produkcja to jedna z najsłynniejszych kreskówek wszech czasów. Historia kota Toma próbującego złapać mysz Jerry’ego bawi małych i dużych widzów już ponad 70 lat. W przypadku tego duetu nikomu nie trzeba nikogo przedstawiać. Jest to absolutnie kultowa i świetna kreskówka, którą każdy powinien zobaczyć. (AB)
Kaczor Duffy, Prosiak Porky, Kanarek Tweety, Struś Pędziwiatr, Speedy Gonzalez i przede wszystkim Królik Bugs – to postacie, o których słyszał chyba każdy. Zwariowane Melodie to jeden z ponadczasowych klasyków, które każdy dzieciak powinien znać. Przygody tych sympatycznych zwierzątek, które tak bardzo przypominają nas samych to gwarancja na udane dzieciństwo. Mamy nadzieję, że rodzice dzisiejszych maluchów będą o tym pamiętać! (AB)
Chyba nie muszę nikomu przedstawiać Myszki Miki, Kaczora Donalda, Goofy’ego czy Pluto? Te postacie i wiele innych towarzyszyły nam przez całe dzieciństwo i jestem pewna, że będą też towarzyszyć naszym dzieciom. Te bajki nigdy się nie starzeją. Co jakiś czas powstają też nowe produkcje z udziałem naszych ulubieńców. Każdą z nich cechuje wysoki poziom realizacji, uwielbiani przez nas bohaterowie i przemyślany scenariusz. Bajki te nie tylko uczą, ale też bawią… i to już od kilkudziesięciu lat. Na tej fajnej pozycji kończymy najlepsze seriale dla dzieci. (AM)
Katarzyna Skrzynecka
Agnieszka Makowska
Maja Łatyszonek
Mateusz Chrzczonowski
Agnieszka Bar
Ilustracja wprowadzenia: kadr z serialu Zwariowane Melodie
A o gumballu zapomniałaś
nie
Prawda
fajne ale co z młodymi ttanami